Ülkeleri Tanıyoruz: Somali

414

Kıtalar aştığımız ve birbirinden ilginç bilgiler edindiğimiz ‘Ülkeleri Tanıyoruz’ serimizde bu seferki durağımız Somali. Daha çok akıllarımızda, yoksulluğun fotoğraf karesi olarak yer etmiş bir ülke. Peki Somali sadece bundan mı ibaret? Gelin bunu hep birlikte öğrenelim.

1Coğrafi Konumu

Ülkeyi tanımaya coğrafi konumundan başlıyoruz. Afrika’nın doğusunda bulunan Somali’nin Aden Körfezi ile Hint Okyanusu’na kıyısı var. Somali; kuzeybatıda Cibuti, batıda Etiyopya ve güneybatıda Kenya ile komşudur.

2Nüfus; Nüfusun Etnik ve Dini Yapısı

2018 yılı nüfus verilerine göre Somali’nin nüfusu 15 milyon. Nüfusun etnik yapısı ise %85’lik oranla çoğunluğu oluşturan Somalililerden oluşuyor. Geriye kalan %15’i de Arap ve Bantular’dan oluşuyor. Nüfusun dini yapısına gelecek olursak neredeyse tamamı yani %99’u Sünni Müslümanlardan oluşuyor.

3Kısaca Ülke Tarihi

Somali’de yerleşik hayat, miladi 1. yüzyıla dayandırılmakta. Ülke olarak ise uzun zaman farklı ülkelerin yönetimi altında varlığını sürdürüyor. Bir de sömürge döneminde farklı ülkelerin sömürgesi oluyor. Ancak 1 Temmuz 1960 tarihinde bağımsızlığına kavuşabiliyor ülke.

4Somali İsminin Kökeni

Eski Mısırlılar Somali’yi Punt olarak adlandırır. İsminin kökeni konusunda farklı rivayetler bulunmakta. Bunların en yaygını ise Hz. Peygamber’in amcasının oğlu Akil b. Ebu Talib’in iki oğlundan biri olan İsmail’in adının yerli dilde Smal şeklini aldığı ve daha sonra Somali’ye dönüştüğüdür.

5Ülkede Konuşulan Dil

Ülke farklı zamanlarda farklı ülkelerin sömürüsü haline gelmiş olsa da ülkenin resmi dili Somalice’dir. Genelde sömürge durumundaki ülkelere, hangi ülkenin sömürgesi ise o ülkenin dili dayatılır. Ve o dil konuşulur hale gelir. Burada bunun yapılamamış olması sevindirici. Çünkü dil, bir milletin yaşayan hafızasıdır.

6Hint Okyanusu’nun Beyaz İncisi

Başkent Mogadişu, Somali’nin en büyük şehri ve ticaret merkezi. Aynı zamanda Hint Okyanusu’na kıyısı olan bir liman kenti olması dolayısıyla Hint Okyanusu’nun Beyaz İncisi olarak adlandırılıyor. Tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan kentte haliyle çok fazla tarihi eser bulunuyor.

7Somali’de Müslümanlığın Tarihi

Somali’nin İslam ile tanışması, Medine’nin İslamlaşmasından öncedir. Nasıl mı? Bildiğimiz üzere Cafer bin Ebu Talib önderliğindeki bir grup Müslümanla Medine’ye hicretten önce Habeşistan’a hicret gerçekleşti. Ve onların hicret ettiği yer olan Habeşistan, günümüzde Etiyopya olarak biliniyor. Ancak o günün Habeşistan’ı günümüzün sadece Etiyopya’sı değil aynı zamanda Somali’si de. Ve o günkü Müslümanların yerleştiği yer de günümüzde Somali toprakları.

8Günümüzde Müslümanların Durumu

Müslümanlardan oluşan halkın dini yaşam konusundaki hassasiyeti yüksek. Ülkede günümüzde de köklü bir kültür ve İslami gelenek yaşatılmakta. Hatta ülkede iç savaşın, kıtlığın ve yoksulluğun had safhaya ulaştığı yıllarda bile halk, inançlarına olan bağlılıklarını sürdürdü.

9Ülkenin Ekonomisi

Afrika’nın ve dünyanın en yoksul ülkelerinden biri. Ancak bu yoksulluğun sebebi ne iklim ne de doğal koşullar. Bunun sebebi ne yazık ki sömürge dönemindeki güç kaybı, savaşlar, iç gerginlikler ve yönetim boşluğu. Maalesef sömürge döneminde doğal kaynakları ve insan gücü kullanıldığından ülke ekonomisi günümüzde bile henüz telafi edilemeyen ölçüde zarar gördü.

10Meşhur Camileri

Öncelikle Somali’deki en eski camiden başlayalım. Hicri 667 (miladi 1269)’de inşa edilen Fakr ad-Din Cami, başkent Mogadişu’nun en eski yerleşim yeri olan Hamar Weyne’de bulunuyor. İkinci en eski cami de yine başkentte bulunan Arba’a Rukun Cami’dir. Somali Merkez Cami ise ülkenin en büyük camisidir.

11Turizm Açısından Önemli Plajları

Bir ülkede kilometrelerce kıyı şeridi olur da plaj olmaz olur mu? Merca şehri, uçsuz bucaksız plajlara ve sahil şeridine ev sahipliği yapıyor. Deniz turizmi açısından oldukça önemli bir plaj da Mogadişu’da bulunuyor. Gezira Plajı; deniz, kum, güneş üçlüsünün bir arada bulunduğu o önemli ve sakin yer.

12İklimi

Ülke kurak ve sıcak bir tropikal iklime sahip. Bu iklimin özellikleri: ilkbahar ve sonbaharın yağışlı, yaz ve kış aylarının ise yağışsız geçmesidir. Yani ülkede yaz ve kış kuraklığı görülür. Yazın sıcaklıklar 42 °C’ye kadar yükselir.

13Mutfağı

Somali, et ağırlıklı bir mutfağa sahip. Deniz ürünleri de çok tüketilen besinler arasında. Ayrıca yemeklerinde pirinç de büyük bir öneme sahip. Sebze tüketimi ise oldukça az ve çeşit olarak da sınırlı.

14Somali’nin Ulusal Parkı

1989 yılında kurulan Lag Badana Ulusal Parkı, Somali’nin güney kıyısında bulunur. Birçok hayvan ve bitki türünü bünyesinde bulunduran park, aynı zamanda yaratılış harikası birçok doğal yaşam alanına ev sahipliği yapıyor. Aralarında endemik türlerin de bulunduğu birçok canlının kendi doğal yaşam alanında görülebileceği bir yer burası.

15Görülebilecek Farklı Yerleri

1934 yılında ziyarete açılan Somali Ulusal Müzesi, Somali’nin tarihi ve kültürü hakkında bilgi veren birçok eserin bulunduğu bir müze. Laas Geel Mağarası ise milattan 9.000 ila 3.000 yıl öncesinde meydana gelen, görüntüsüyle dikkat çeken bir yer. Tarihi bu kadar eskiye dayandırılan mağara 2002’de bir araştırmacı tarafından keşfedilmiş. Mağara, ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri. [1] [2] [3] [4]

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz