İlham Veren Projeler

Ümmetin Gençlerine Diriltici Bir Soluk: Kudüs Kumbarası

Mescidi Aksanın ismini henüz küçük yaşlarında iken Miraç hadisesi ile birlikte duyan Gönül Ay, yıllar sonra yolu Kudüs’e düşünce Kudüs aşkının ilk tohumları da kalbinde yeşermiş. Kudüs konusundaki görev bilincinin o topraklara ayak basması ile birlikte başladığını söyleyen Gönül Hanım, Aksanın bahçesinde geçirdiği dakikaları bir ömre bedel olarak görüyor. Gelin birlikte Kudüs Kumbarası projesini tanıyalım.

Kudüs’e En Büyük Yardım Kudüs’e Gitmektir…

Kudüs’e ilk adım attığında yabancı bir ziyaretçiyken, ayrıldıktan sonra Kudüs’ü ikinci bir evi olarak benimsemiş. Bugünün ardından etrafındaki herkese Kudüs anılarını anlatıp onları Aksaya gitmeleri konusunda destekleyen Gönül Hanım, aynı zamanda kendisine zengin olunca her yaştan genci o topraklara göndermek konusunda karar vermiş.

Zamanla yaşamın kısa süreli olduğunun bilincine daha iyi varmış ve gençleri o bereketli topraklara göndermek için zengin olmayı beklemenin yararsız olduğuna kanaat getirmiş. Önceleri yalnızca aile ve arkadaşlarının desteğini alan Gönül Hanım, sonrasında Burak Derneği ile Kudüs Kumbarası projesini hayata geçirmiş.

Nedir Bu Kudüs Kumbarası?

Kuduse En Buyuk Yardim Kuduse Gitmektir…
Ümmetin Gençlerine Diriltici Bir Soluk: Kudüs Kumbarası 1

Genç nesillere Mescidi Aksa bilincini kazandırmak niyeti taşıyan Kudüs kumbarası projesi, yapılan infaklar ile ülkenin her yerinden insana bir murabıt vazifesi yüklüyor. Aksanın önemini anlatmak ne mümkün, onu yerinde gidip görenler döndüklerinde daha kuvvetli bir bağ ile bu davaya gönül vermiş. 18-30 yaş arasında olan ve maddi geliri olmadığını ispat eden her genç doldukları form ardından proje için bir aday konumunda oluyorlar.

Yapılan infaklar ile Kudüs ziyareti için hak kazanan gençlerin; otel, konaklama, vize ve rehber gibi birçok ihtiyaçları karşılanıyor. Bu aşamada katılımcılardan yalnızca pasaport işlemlerinin tamamlanmış olması bekleniyor.

Bir gün Meymune(r.â) Efendimiz’e (sas): “Ey Allah’ın Rasulü! Bize Mescidi Aksa hakkındaki hükmün ne olduğunu bildir.” diye sorar. Efendimiz ise “Oraya (Mescidi Aksa’ya) gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin.” buyurur. (Ebu Davud, Kitâbu’s-Salât, 14)

Efendimizin bu çağrısını önemseyen Kudüs Kumbarası gönüllüleri, imani bir mesele olarak karşımızda duran Kudüs davası konusunda ellerini taşın altına koymuş. İmanı ispat için Kudüs’ü kalplerinin attığı bir yer haline getirmişler.

Kudüs Özgür Olana Dek…

Her Kudüs sevdalısı insanda olduğu gibi, Kudüs Kumbarasında görev alıp infaklarını bağışlayan herkesin gönlünde de çevresi mübarek kılınan toprakların özgür olacağı günlerin özlemi yatıyor. Kudüs’ün kandillerine zeytinyağı göndermek için gönüllerinde bir neşve duyan yüzlerce insan, bu proje vasıtasıyla ümmete göz aydınlığı olacak gençleri bereketli topraklar ile buluşturuyor.

Gönül Ay’dan Gönlü Kudüs İçin Çarpanlara 5 Kitap Tavsiyesi

  1. Kudüs’ün Gizemli Tarihi – Ömer Faruk Harman
  2. Kudüs Ey Kudüs – Larry Collins
  3. Ortadoğu’dan notlar – Taha Kılınç
  4. Beklenen Zafer Nesli – Yusuf El Kardavi
  5. Limon Ağacı – Sandy Tolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu