Üniversite Öğrencilerinden İyilik Kutusu Projesi

300

İyiliğin Geleceği’ne inanmış insanlar için çare, fikir ve proje tükenmez. Bir grup üniversiteli gencin hikayesi de aynen böyle. Onlar inandılar ve uygulamaya koydular. Haydi bu örnek proje haberi için hep birlikte Amerika’ya uzanalım.

Detroit’te bulunan Wayne Devlet Üniversitesi’ndeki Müslüman Öğrenciler Derneği, Midtown’da bulunan Detroit İslam Merkezi’nin dışına ‘Almak istediğin kadar al, bırakabildiğin kadar bırak’ sloganıyla birlikte bir iyilik kutusu yerleştirdi.

Bu fikrin öncüsü olan Lila Al-Shwaf, Detroit Free Press’e 8 Nisan’da verdiği demeçte ‘Yoldan geçen kimseler için bu kutunun içerisine konulan şeyler; bozulmayan yiyecekler, kıyafetler ve hijyen eşyaları.’ diye açıklıyor.

Ocak 2017’de dernekte bu fikri ortaya koyan Al-Shwaf, tedarik zinciri yönetiminden mezun olan 22 yaşında bir öğrenci. Kutu hakkında kendisi şöyle bilgi veriyor:

“Kampüste ‘The W’ yemek kulübesi olmasına rağmen, kutumuz 7/24 ulaşılabilir olduğu için bir boşluğu doldurmaktadır. Onu kampüs dışına kurmuş olmamız sebebi ile onun içine bir şeyler koymak için öğrenci olmak zorunda değilsiniz.”

Fakirlere Yardım Etmek

Yardım kutusunun kurucuları ise 20 yaşındaki inşaat mühendisliği öğrencisi Ramaiz Imran ile 23 yaşındaki hemşirelik öğrencisi Hassaan Ahmed.

Bu projeyi gerçeğe dönüştürmek için çok çalışmalarının asıl nedenini ise İmran şöyle açıklıyor:

“Bunu yapmamızın sebebi, İslam’da yoksullara yardım etmenin ve komşularınıza iyi davranmanın öneminin vurgulanmasıdır.”

21 yaşında bir işletme öğrencisi ve dernek üyesi olan Muhammed Suliman, ise şunları diyor:

“Umarım bu proje insanlara daha geniş çevrelerine olan ilgilerini göstermeleri için bir araç olur. Özellikle de topluma katkı sağlamak isteyen fakat bunu nasıl yapacağını bilmeyen kimselere fayda sağlar.”

Diğer Güzel Haberler

Kriket sporunu daha önce hiç duydunuz mu? 11’er kişilik vurucu ve atıcı takım olmak üzere iki takım arasında, sopa ve bir top yardımıyla oynanan bir saha oyunu kriket. Haberimizin konusu ise İngiltere Milli Kriket Takımı. Okumak İçin Tıklayın

Sizlere bu siteden daha önce birçok güzel hareketi ve projeyi tanıttık. Bugün yine onlardan birisi var. “Herkes için eğitim” hayalini gerçekleştirmeye çalışan samimi, genç ve dinamik bir grup. Kimlerden mi bahsediyoruz? Tabi ki Schoolx’ten. Okumak İçin Tıklayın

İHH İnsani Yardım Vakfı, Human Movie Team ve For Children işbirliği ile 27-31 Ağustos tarihlerinde “Hem Saçlara Hem Kalplere Örgü” projesini icra etti. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz