Uygur Türklerinin Sesi Olmak İçin Pedal Çevirdiler

0
241

Bir Müslüman kardeşimiz acı çekiyorsa eğer, kilometrelerce ötede olsak dahi onun acısını yüreğimizin en derininde hissedip ona merhem olmaya çabalamamız gerekmez mi? Uzakta oldukları için, canlı canlı şahit olmadığımız için mi onları bu görmezden gelişimiz? Oysa teknoloji çağındayız dedik, mesafeler engel değil dedik haberdar olmamıza. ‘’Ne oldu peki, neden Doğu Türkistan herhangi bir Avrupa ülkesi kadar bile konuşulmuyor, olanlar insanlara anlatılmıyor?’’ diye düşünürken, Doğu Türkistan’a bizden çok daha uzak bir ülkeden, Hollanda’dan geldi güzel bir haber.

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler.

‘’Sessiz Kalmış İnsanların Sesini Dünyaya Duyurmak İçin’’

Abdurehim Gheni 10 aydır tek başına Dam Meydanı’nda yaptığı protestolar hakkında AA muhabirine bir röportaj verdi. Doğu Türkistan’da yaşananlara dikkati çekmek ve oradaki Uygur Türklerinin sesini dünyaya duyurabilmek için gösteri yaptığını ifade eden Gheni, “Çin, Uygur Türklerinin internet ve telefonlarını kapatarak yurt dışı ile bütün irtibatlarını kesti. Annem, babam ve akrabalarımla bir buçuk yıldır irtibat kuramıyorum. Sessiz kalmış insanların sesini dünyaya duyurmak için her hafta sonu tek başıma gösteri yapıyorum.” dedi.

Tek başına da kalsa davasından dönmeyen Abdurehim Gheni’ye ve Doğu Türkistanlı insanlara destek olmak isteyen bir grup gönüllü insan, düzenledikleri bisiklet turuyla dünyanın dikkatini yapılan bu zulme çekmek için çabaladı ve insanları artık buna sessiz kalmamaya davet etti.

80 kilometre boyunca bisiklet sürdüler

Soest kentindeki Hollanda Diyanet Vakfı’na (HDV) bağlı Fatih Camisi önünde dua ile başlayan bisiklet turu, Uygur Türkü Abdurehim Gheni’nin gösteri yaptığı Dam Meydanı’nda son buldu. Gönüllüler, yaklaşık 80 kilometre yolu bisikletle gitti.

Bisiklet turunu organize eden Salih Canöz, amaçlarının Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşananların özellikle Türkler arasında daha çok duyulmasını sağlamak olduğunu belirterek, “Abdurehim ağabeyi takip ederken biz de Doğu Türkistan için neler yapabiliriz diye böyle bir fikir oluştu. Sivil insanlar olarak fazla gücümüz olmasa da en azından bunu yapabileceğimizi düşündük.” dedi.

Uygur Türklerine dua ve temennide bulunan Sinan Canöz;

“Bizler milli duyguları kabarık Müslüman insanlarız. O yüzden nerede bir zulüm, şiddet ve haksızlık görsek oraya koşmuşuzdur. İnşallah bugün bir nebze de olsa Abdurehim ağabeye yardımcı olduk ve inşallah amaç yerine ulaşır.”

80 kilometre boyunca bisiklet sürerek uzak mesafeden Uygur Türklerine ve kendisine destek olmak için gelen gönüllülere teşekkür eden Gheni de; “Sessiz kalmış insanların sesleri olarak bizlere çok destek oldukları için bundan çok memnun oldum ve gururlandım. Kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Çok heyecanlandım ve gözlerim yaşardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu mazlum insanların gözleri artık yalnızca mutluluktan yaşarsın diye dua ediyor ve sizleri de onların sesi olmaya davet ediyoruz.

Kaynak: AA

Diğer Güzel Haberler

“Kesinlikle siyaset ve ideoloji yok! O veya bu cemaat yok! Biz, dini, dili, ırkı, mensubiyeti ne olursa olsun güzel işler yapmak istiyoruz. Eğer bizimle yol yürümek istiyorsa her zaman güzellikte ve hayırda yan yana buluşup birlikte koşabiliriz.” diyerek yola çıkan Büyüdüm Çocuk Oldum ekibi, işe Türkiye’den başlamış ve üç yıl sonra yurt dışına da açılmış. Bu yazımızda onların yaptığı güzel faaliyetlerden birkaçını sizlerle buluşturuyoruz. Büyüdüm Çocuk Oldum Platformu

Kuzey Makedonya’ya giden Marmara İlahiyat Fakültesi öğrencileri, 1 ay boyunca Balkanlı çocuklara camilerde din eğitimi verip çeşitli atölye çalışmaları yaptı. Besmeleyi bilmeyen çocuklar bu eğitimler sonunda Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. Bosnalı din görevlileri bu faaliyeti gerçekleştiren kardeşlerimize müteşekkir olduklarını belirttiler. İlahiyat Öğrencileri gönüllü Kur’an-ı Kerim öğreticiliği için Makedonya’da

Kriket sporunu daha önce duydunuz mu? Bu haberimizin konusu Dünya Kupası’nı kazanan İngiltere Milli Kriket takımı. Farklı kültürlerden, farklı dini inanışlardan oluşan bu takım adeta dünyaya birlik mesajı verdi. Takım kaptanı nasıl kazandıkları sorulunca “Allah bizimleydi.” diyerek durumu özetledi. Allah Bizimle Beraberdi (İngiltere Milli Kriket Takımı)

Önceki İçerikMassachuessetts Camileri Misafirlere Açılıyor
Sonraki İçerikWellington Camii Kapıları Sonuna Kadar Açık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz