Yakın Tarihten Ders Alan Amerikalılar (Amerika’da İslam Serisi 4)

Bu yazı 92 kez okunmuştur.

Serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Daha önce genel giriş ve birkaç sebebi izah etmiştik. Bu yazımızda ise başka bir sebep üzerinde duracağız.

Serinin Önceki Yazıları İçin Tıklayın !

11 Eylül’e Rağmen İslam Neden Yükseliyor
Bir Din Böyle Bir Vahşete Nasıl İzin Verebilir
Kur’an-ı Kerim Meali En Çok Satanlar Listesinde

Sebep 4: Yakın tarihten ders alan sağduyulu Amerikalıların olması

ABD yakın tarihine göz attığımızda siyahilere ve Japonlara yapılan onlarca haksız muameleyi görmemiz mümkün. İşte bu haksız muameleleri unutmayan insaf sahibi bazı aydınlar 11 Eylül’den sonra Müslümanlara karşı da aynı hataların tekrar edilmemesi için azami gayret gösterdiler.

Hem medya hem de Müslümanlara bizzat ulaşarak birkaç cani yüzünden herkesi sorumlu tutmanın büyük bir hata olduğunu ifade etmeye çalıştılar. Müslüman konuşmacılara “Gelin kardeşim kendinizi anlatın. Anlatın ki bilgisiz olan halk doğruyu öğrensin ve bu yanlış algıyı kıralım” diyerek kiliseye davet ettiler ve bir nebze kendilerince çözüme vesile oldular.

Diğer bir deyişle geçmişte siyahilerin ve Japonların haklarını kazanmak için yaptığı çetin mücadeleden günümüz Müslümanları da istifade etmiş oldu. Kim bilir belki de bu mücadeleler olmasaydı kabak Müslümanların başına patlayacak ve çok daha çetin bir süreçle karşılaşacaktık. Akıl sahibi ve sağduyulu, tarihi hatalarından ders alan çoğu Amerikalı Müslümanların haklarını koruyup yanlarında yer aldığı için sürecin daha kolay atlatıldığını söylüyoruz. Bununla birlikte Müslümanlara kendilerini anlatma fırsatı verildiği yerleri de İslam’a karşı merakın ve kalbi ısınmanın da tohumları olarak görebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz