Yayladaki Çocukların Eğitim Özlemini Okul Müdürü Giderdi

0
219

İçinden geçtiğimiz pandemi döneminin her şeyi olduğu gibi eğitim çalışmalarını da fazlasıyla etkilediği aşikar. Bu sebeple normalde sıralarında eğitim görmesi gereken öğrenciler evlerinde eğitimlerini uzaktan bir şekilde almaktalar. Ama ne var ki böyle bir imkana sahip olmayanlar da mevcut. Bugün işte tam bu konu hakkında güzel bir haber için iyilik rotamızı Manisa’nın güzel yaylalarına çevireceğiz.

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Damatlı Mahallesi’nde ikamet eden ilkokul öğrencileri, taşımalı eğitimle öğrenim gördükleri Kabazlı Şehit İsmail Yavuz Ortaokulu’nun pandemi nedeniyle açılamayacağını öğrenince büyük üzüntü yaşadılar. Bilgisayarları olmadığı için uzaktan eğitime de katılamayan öğrenciler, okul ve öğretmenlerini çok özlediklerini belirterek, mahalle muhtarı Muharrem Öziş’ten bilgisayar talebinde bulundular.

Muhtar Öziş de Kabazlı Şehit İsmail Yavuz Ortaokulu Müdürü Yakup Ateş’e durumu bildirdi. Okul müdürü Ateş, aldığı bilgisayarı Damatlı Mahallesi’ne götürerek öğrencilerine hediye etti. Bilgisayardan ailelerinin cep telefonuyla internete bağlanan öğrenciler, hem uzaktan eğitime katıldı hem de öğretmenleriyle hasret giderdi.

“Yeniden Öğretmen Olduğumu Hissettim”

Kabazlı Şehit İsmail Yavuz Ortaokulu Müdürü Yakup Ateş, AA muhabirine, okuluna 11 köyden öğrenci geldiğini, Covid-19 sürecinde zaman zaman okuluna öğrenci gönderen mahallelerin muhtarlarıyla istişareler yaptığını söylüyor.

Damatlı Mahallesi muhtarının yayla evlerinde yaşayan öğrencilerin uzaktan eğitim için bilgisayarının olmadığını kendisine ilettiğini aktaran Ateş, “Ben de kendi imkanlarımla Damatlı’da yaylada yaşayan çocuklarımıza uzaktan eğitim sürecinde katkıda bulunmak adına güzel bir bilgisayar verdim. Eğitimin her yerde olması lazım.” dedi.

Ateş, bilgisayara ulaşan öğrencilerin mutluluğunu görünce çok farklı duygular hissettiğini dile getirerek, “Ben bir eğitimciyim, eğitimciler duygusal insanlardır. Benim de çocuklarım var, ilçe merkezinde yaşadıkları için her türlü imkana sahip olabiliyorlar. Fakat şu anda rakımı bin 500 metrelerde olan bir yayla köyündeyiz, çocukların burada uzaktan eğitime katıldığını gördüğüm an yeniden öğretmen olduğumu hissettim.” diye belirtiyor.

Bilgisayara kavuştuğu için büyük mutluluk yaşayan öğrencilerden 11 yaşındaki Büşra Karagöz ise ailesiyle şehirden uzakta kaldıklarını, birçok imkana sahip olamadıklarını söylüyor ve şunları kaydediyor:

“Uzaktan eğitimimize tam anlamıyla katılamadık. Bunun için muhtarımız, Yakup öğretmenimize bilgisayar olmadığı için katılamadığımızı söylemiş. Bunun üzerine Yakup öğretmenimiz bize bilgisayar getirdi. Şimdi uzaktan eğitime katılabiliyorum, hepsine çok teşekkür ederim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz