Eğitimİlham Veren ProjelerRöportaj

Yeni Nesil Çelebiler: Çelebi Programı

Çeyrek asırlık iyilik yolculuğunu “Tokyo Camii Vakfı” adıyla başlatan ve 2017 yılı itibariyle de “Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı” ismiyle devam ettiren MÜSDAV, yıllardır Müslüman topluluklar arasında dayanışma ve kardeşlik hukukunu geliştirmek için faaliyetlerde bulunuyor. Bu nadide kuruluşun en özgün projelerinden birisi de Çelebi Programı. Biz de programın genel koordinatörü Ayşe Betül Aka ile Çelebi Programı’nı konuştuk.

Çelebi Programı nedir? Nasıl başlamıştır ve hangi aşamadadır?

Çelebi Programı Anadolu İmam Hatip Liselerinde 7 farklı dilde (Almanca, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, Japonca, Rusça) hazırlık eğitimi alan öğrencilere yönelik 4 senelik kişisel gelişim ve eğitim programıdır. Program MÜSDAV (Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı), ÖNDER İmam Hatipler Derneği ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülmektedir.

Programa 2020 Kasım ayında “Sınırları aşan program!” sloganı ile başladık. Birkaç hafta sonra ikinci senemizin sonuna gelmiş olacağız. Şu an İstanbul, İzmir ve Van olmak üzere 3 ilde, 11 farklı okulda 485 öğrencimizle birlikte yol alıyoruz.

Yeni Nesil Celebiler
Yeni Nesil Çelebiler: Çelebi Programı 1

Çelebi Programı’nın amacı nedir?

Programın hedeflerini birkaç başlık altında toplamak daha doğru olacaktır. Samimiyet ve kardeşlik bağlarının kurulması en temel hedeflerimizden biri. Bunun yanında Çelebi Programı’nda öğrencilerimizin akademik ve sosyal gelişimine destek olmayı hedefliyoruz. “medeniyet, dil, kültür, tarih ve coğrafya” kavramları hakkında tahliller yapıyor, öğrencilerimizin bu kavramlar hakkında kendilerini geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Kendi medeniyetimizi ve kimliğimizi keşfetmeyi, bu referansla dünya okuması yapmayı istiyoruz. Bununla birlikte öğrencilerin öğrendiği dilin bölgeleri hakkında kendilerini yetiştirmeleri için tematik okumalar ve etkinlikler düzenliyoruz. Böylece günümüz Çelebilerini yetiştirmeyi, Türkiye’nin uluslararası alandaki kaliteli insan kaynağını oluşturmayı ve İslam’ın evrensel mesajını dünyaya yaymayı hedefliyoruz.

Günümüz Çelebilerini yetiştirmeyi amaçladığınızı söylediniz. Çelebi ne demek ve neden programa bu ismi verdiniz?

Çelebi, Osmanlı’da kültürlü, kalem erbabı kimseler ve şehzadeler için kullanılmış bir kavram. Kelime manası ile görgülü, bilgili, münevver kimse demek. Ayrıca Türkmen dilinde Çalap kelimesinin Allah’ın isimlerinden biri olduğu, Çalabi/Çelebi kelimesinin de Allah’a bağlı kimse demek olduğu ile ilgili görüşler var. Bu özelliklere sahip olmak istediğimiz için programımıza bu ismi verdik.

Celebi Bulusmasi Ogrencileri
Yeni Nesil Çelebiler: Çelebi Programı 2

Çelebi Programı nasıl işliyor?

Program temelde öğrenci ve lider buluşmaları üzerinden yürüyor. Öğrencilerimizi gruplara bölüyor ve her grubu bir üniversiteli liderle eşleştiriyoruz. Gruplarımız ayda iki kez bir araya gelerek program müfredatına göre çeşitli tahliller ve etkinlikler düzenliyorlar.

Günümüzde birçok tahlil ve okuma grupları var. Çelebi Programı’nın bu gruplarla benzer ve farklı yönleri nelerdir?

Diğer projeler gibi biz de öğrencilerin gelişimine katkı sağlama yolunda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Çelebi’nin hedefleri net ve spesifik bir program olduğunu söyleyebilirim. Programın hedeflerine ulaşabilmesi için güçlü bir ekiple birlikte sistematik bir şekilde yol alıyoruz. Program müfredatının hazırlanması ve tecrübe aktarımı konusunda yürütme ve danışma kurulumuzdaki değerli hocalarımızdan çok büyük destek alıyoruz. Bunun yanında kendini geliştirmeye açık, öğrencilerle iletişimi ve paylaşmayı çok seven, enerjik bir üniversiteli koordine ekibimiz ve lider kadromuz var ki programımızın ilerlemesinde en büyük emek onlara ait. Velilerimizin, öğretmenlerimizin dualarını ve desteğini de her zaman yanımızda hissediyoruz. Programın dinamik yapısına önem veriyoruz, öğrenci ve liderlerimizin önerileri ve ihtiyaçlarına göre programda güncellemeler yapıyoruz.  

Öğrencilerin farklı bir dil öğreniyor olması da programımın en önemli etkenlerinden. Araştırmaya ve öğrenmeye açık, öğrendikleri dillerle uluslararası alana adım atmış bir öğrenci kitlemiz var. Onların programa gösterdiği özveri ve heyecanla birlikte iki senedir güzel bir yolculuk sürdürüyoruz çok şükür.

Çelebi Programı’nda yaptığınız birkaç etkinlikten bahsedebilir misiniz?

Şehir içi gezilerimizden ve tematik buluşmalarımızdan bahsedebilirim. Gezerek öğrenmenin keyfine ve önemine inanıyoruz. Bu yüzden şehir içi geziler düzenliyoruz. Önceden gezmiş olduğumuz mekanlar bile olsa tekrar birlikte keşfetmek için yola çıkıyor, birlikte yeni şeyler öğreniyoruz. Tematik buluşmalarımızda ise öğrencileri; öğrendikleri dilleri bilen, kendi alanında uzman örnek isimlerle bir araya getiriyor ve tecrübelerinden yararlanmalarını sağlıyoruz. Bir de uluslararası öğrenci buluşmaları etkinliğimiz var. Çelebileri yabancı öğrencilerle bir araya getiriyor, hem dil pratiği yapmalarını hem de farklı kültürlerle tanışmalarını sağlıyoruz.  

Sehir ici gezileri
Yeni Nesil Çelebiler: Çelebi Programı 3

Çelebi Programı’nda ilerleyen dönemlerde neler göreceğiz? Geleceği düşündüğünüzde nasıl bir resim çıkıyor önünüzde?

Yakın gelecekte öğrencilerimizi öğrendikleri dilin konuşulduğu ülkelere bir haftalık kültürel geziye götürmek için çalışmalar yapıyoruz. Geçen sene Pandemi koşullarından dolayı götürememiştik, bu sene çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.  

Uzak gelecekte ise ülkemiz ve ümmet için çalışan dertli bir Çelebi öğrenci kitlesi görüyoruz. Öğrencilerimizin Çelebi Programı’ndan mezun olduktan sonra üniversite hayatlarında liderlerimiz olmasını planlıyoruz. Çalışma hayatlarında ise kendini geliştirmiş Çelebiler olarak insanlık için çok güzel işler yapacaklarından eminiz.  

Çelebi Programı’na katılmak isteyen bir öğrenci ne yapmalıdır? Programa devam etme noktasında herhangi bir şartınız var mı?

Öğrencinin Çelebi Programı’na katılabilmesi için program okullarımızın ilgili dil sınıflarına kaydolmaları yeterlidir. Bu öğrencilerden isteyen herkes programımıza dahil olabilir.

4 senelik, uzun soluklu bir programız. Program süresince öğrencilerden beklediğimiz tek şey programı özveri ile takip etmeleri. Öğrencilerin bir sonraki kademeye geçmeleri konusunda  buluşmalara devam oranlarını ve materyal takibini göz önünde bulunduruyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu