TürkiyeHaberler

Yeniden Hayat Lokantası

Yaşadığımız bu zorlu günlerde büyük acılara ve yıkımlara şahit olsak da biz Bi’ Dünya Haber olarak hep iyiyi ve güzeli göstermenin mücadelesini verdik. Yine öyle yapıyor ve bu kez de rotamızı ünlü şef Ömür Akkor ve ekip arkadaşlarının Kahramanmaraş Elbistan’da açmış olduğu Yeniden Hayat Lokantası’na çevirmek istiyoruz.

Ömür Akkor depremin ardından ekibi ile derhal harekete geçerek dört gün gibi kısa bir sürede Yeniden Hayat Lokantası’nı faaliyete geçirdi. İlk önce depremden etkilenmemiş güvenli bir mekân arayışının ardından buldukları ilk yerde hazırlıklarına başladıklarını dile getiren Ömür Akkor sözlerine şöyle devam ediyor:

Şu an Elbistan’ı memleketimiz belledik. Tek isteğimiz bir nebze de olsun hayatı yeniden eski akışıyla başlatmak. Burada gidenleri geri getiremeyeceğimizi ve acıları unutturamayacağımızı biliyorduk lakin bundan sonra da yanlarında olduğumuzu hissettirmek istedik.

12 Şubat itibariyle açılışı duyurulan lokantada depremin ilk haftasından itibaren depremzedelere sunulan ücretsiz sıcak yemeğin yanında ücretsiz kahve ve tatlı servisleri de sürüyor. 

Bir Çağrı: Gelin, Bereketi Artsın.

Yeniden Hayat Lokantası

Ömür Akkor bölgeye gelerek nakdi yardımda bulunan insanlardan ve zamanla imece usulüne dönüşen projeden şöyle bahsediyor: “Biz ekibimizle beraber ilk üç ayı planlayarak gelmiştik buraya. Ben açılışı duyurunca Anadolu lokantaları bize ekstra desteğe geldi ve biz daha da güçlendik. Bu bizi de çok memnun etti, daha kolay yönetebiliyor ve daha çok kişiye ulaşabiliyoruz. Anadolu’dan gelen kebapçıların, tantunicileri, pastanecilerin, fırıncıların destekleri ile çok büyük bir imece oldu burada ve böylece depremin ilk haftası 25bin kişiyi ağırlayabildik.” Her gün 11bin ile 25bin arasında kişiye ulaşabildiklerini dile getiren Ömür Akkor sözlerine şöyle devam ediyor:

Buraya geldiğimden beri daha fazla kişiye ulaşmak için dua ediyorum. İnsanlara çağrıda bulunuyorum: Ne olursunuz gelin yemek yiyin de bereketi artsın.

Konfor Alanlarıymış Aslında İnsanları Zayıflatan

Acı dolu günlerin ardından dönüp yeniden baktığımızda, birlik olunca güçlenildiğini böylece yaraların sarıldığını gördüğümüz umutlu günlerimiz oldu. Herkesin kendi payına fark ettiği birçok farkındalıkları oldu hiç şüphesiz. Ömür Akkor da kendi payına düşen farkındalığı şu şekilde anlatıyor: “Herkesin yapabileceği çok fazla şey varmış bunu ancak böyle olağanüstü bir felakette anlamış olduk. 47 yaşındayım hayatımın en zor, en öğretici geçen günleriydi. Hayatım boyunca hiç bu kadar büyüyüp olgunlaştığımı, bu kadar sabırlı olduğumu hatırlamıyorum. Ben normalde konforuma çok düşkün biriyim ama burada fark ettim ki bir çekyatın yarısında yatıyorum. Sonradan düşündüm ki aslında bunun hiçbir önemi yokmuş.

Konfor alanlarıymış aslında insanları zayıflatan şey.

Maddi yardımın çok önemli olduğunu ancak maddi olarak bölgede olmanın daha da önemli olduğuna vurgu yapan Akkor’un bizlere bir mesajı var. Gelin bu mesaja kulak verelim:

Bölgede bulunup insanlara el uzatalım. Taziye evlerine giderek insanları ziyaret edelim. Yıllık izinlerin Ramazan ayında kullanılmasının ve beraber iftarlar sahurlar yapılmasının çağrısını yapıyorum. Bayram ziyaretlerini bu bölgelere yapın. Bu bölgelere gelerek insanlara dokunmaya çağırıyorum herkesi. Bu insanlara sarılmalıyız, onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz.

Nitekim bu çok önemli… Rabb’imiz Yeniden Hayat Lokantası ekibinin ve destekçilerinin hayırlarını kabul etsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu