Zekeriya Dede On Dönümlük Bahçesini Parka Çevirdi

0
338
Zekeriya Tavşanoğlu

Çocuktur efendim. İçi kıpır kıpırdır, oyunlar oynar, koşar, eğlenir ve bunlarla birlikte birçok şeyi de öğrenip hafızasında bir yerde tutar. Sonra aklına düşünce de gülümseyerek anımsar. Yeter ki biz onlara imkan verelim ve ortamını hazırlayalım. Yeter ki yolunu uzakta aramasın, yanı başımızda güvenle keşfetsinler ki biz de içimiz rahat bir şekilde onlardan bir şeyler öğrenelim. Zekeriya dedemiz fark etmiş olacak ki bunu, mahallesinin çocukları ve torunları için on dönümlük bahçesini parka çevirerek onların hizmetine sundu.

Artvin‘in Çamlık Mahallesi’nde yaşayan 8 çocuk ve 14 torun sahibi 83 yaşındaki Zekeriya Tavşanoğlu, kendisini sık sık ziyarete gelen torunları ve mahallede oyun oynadıkları arkadaşlarının güvenli bir oyun alanı olmadığını fark ederek harekete geçti. Kayınpederinden kendisine kalan ve içinde çeşitli meyve ağaçlarının olduğu bu 10 dönümlük arazisinde ilk iş olarak dikenleri ve taşları temizledi. Sonrasında da çam ağaçlarının altına ahşaptan yaptığı salıncak ve tahterevallileri yerleştirdi. Bu oyun alanına çocuklarını getirdiklerinde oturup piknik yapmak veya dinlenmek isteyen aileler için de ayrı bir alan oluşturdu.

Zekeriya Tavşanoğlu

Muhtardan Zekeriya Dedeye Teşekkür

Zekeriya Tavşanoğlu duygularını şöyle dile getiriyor:

“Çocuklar için bir şeyler yapıp mahalleme faydam olsun istedim. İnsanlar gelsin burada piknik yapsın, çocuklar koşup oynasın. Burada hem torunlarımın hem de mahalledeki çocukların oynadığını görmek beni çok mutlu ediyor. Çocuklar burada koşunca, oynayınca dünyanın en mutlu insanı ben oluyorum. Onlar güvenli bir ortamda oynasın, güzel vakit geçirsin diye bahçemi düzenleyerek kullanıma açtım. Burası benim bahçem olduğu kadar artık mahallemizin oyun parkı ve piknik alanı.”

Zekeriya dedenin çabalarına şahitlik eden muhtar Bayram Durmuş, şunları ifade ediyor: “Buralar çok dikenli ve taşlıydı. Kullanıma elverişli yerler değildi. Zekeriya amcamız kendi çabasıyla araziyi çocukların güvenle koşup oynayabileceği şekilde düzenledi. Çocukları çok seviyor. Torunları çok, bizim mahallemizin de çocukları çok. Mahallemizde çocuk parkı olmadığı için bu eksikliği Zekeriya amcamız gidermiş oldu. Kendisinden Allah razı olsun. Bize düşen bu parka destek vermek. Buradaki doğallığı bozmadan çocukların oynayabileceği yeni oyun aletleri getirip buraya koymak istiyoruz.”

Durmuş, Tavşanoğlu’nun çocukların ellerini yıkayabileceği, su içebilecekleri yerler de yaptığına işaret ederek “Zekeriya dedemiz bu hizmeti gönülden yapıyor, zorla olacak bir şey değil. Muhtar olarak buradaki durumdan son derece memnunum. Burası doğanın içinde, çamların altında çok güzel bir yer. Böyle bir şey yaptığı için Zekeriya dedemize teşekkürlerimizi sunuyorum.” diyor.

Zekeriya Tavşanoğlu’nun 8 yaşındaki torunu Esma Tavşanoğlu da dedesinin yaptığı parkta gün boyu arkadaşlarıyla oynadıklarını, ip atladığını, sallandığını ve koştuğunu anlatarak, “Burada çok güzel vakit geçiriyoruz. Dedemi çok seviyorum, biz çocuklar için böyle bir şey yaptığı için gurur duyuyorum.” ifadelerini kullanıyor.

Ne demiştik en başta: Çocuklar oyun oynar, koşar, eğlenir ve bunlarla birlikte birçok şeyi de öğrenip hafızasında bir yerde tutar. Sonra aklına düşünce de gülümseyerek anımsar. Ee tabi bu anıya vesile olanı da… Ne mutlu Zekeriya Dede gibi böylesi güzel anıların kahramanı olanlara!

Kaynakhttps://www.aa.com.tr/tr/
Önceki İçerikMakedonya’da Bir Zarafet Abidesi: Alaca Camii
Sonraki İçerikTürkiye’nin Camileri: 28 Giresun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz