HaberlerKültür-SanatÖrnek İnsanlarPakistan

Çocuklara Müslüman Süper Kahramanlar Sunmak İstiyorum: Zenubia Arsalan

Çocuk eğitimi her Anne-Baba için oldukça yorucu ve karmaşık bir süreç olmuştur. Çocuk yetiştirmenin elbette kolay olması beklenemez. Özellikle anne-babanın kontrolü sağlayamadığı dönemlerde, bu durum bir nebze daha zor olabilir. Hele çocuklar için önemli bir eğlence ve aktivite değeri sunan kitaplar, çizgi filmler vb. şeylerin içeriği kontrol edilmediği takdirde, tehlike kapımızda demektir. Bu haberimizin içeriğinde başucu çocuk kitaplarının ve ünlü süper kahramanların renkli görüntülerinin yanında, sebep oldukları kültürel karmaşaya çözüm üreten bir isimden bahsedeceğiz.

Kitaplar birer aynadır. Çocuklarımız onda kendi yansımalarını görmeliler

“Çocukken okuduğum kitaplarda kendi inancımın temsil edildiğini görmedim.”

Zenubia Arsalan, çocuklar için tehlikeli olan bu durumu kendisine dert edinmiş, Dubai’ de yaşayan aslen Pakistanlı Müslüman bir anne. Krizi fırsata çevirerek Müslüman çocuklar için bir süper kahraman üretiyor ve kitaplar yazmaya başlıyor. The National’ a yaptığı açıklamada; kitapları, çocukların kendi yansımalarını görebilmeleri gereken birer aynaya benzetiyor.

Arsalan, Pakistan’ daki çocukluğundan beri, daima kendi süper kahraman kitaplarına sahip olmayı hayal etmiş.  Yaşadığı eksikliği ise şöyle ifade ediyor:

Çocukken okuduğum kitaplarda kültürümün ya da inancımın temsil edildiğini görmedim. Bu o zaman da kafamı karıştırırdı. Yıllar sonra, bir anne olarak inanç ve değerlerimizle ilgili konuları incelerken, ilginç ve eğlenceli kitapların eksikliğini hissettim

çocuk kitap

Yabancı kültür ürünlerinin etkisiyle farkında olmadan edinilen bazı şeyler çocukluktan itibaren içimize işliyor ne yazık ki. Hemen hemen toplumun büyük bölümünde farkedilmeden yaşanan bu kültür karmaşası, Arsalan tarafından da deneyimleniyor. Öyle ki sekiz yaşındaki oğlunun okul ödevinde hangi karakteri kullanacağı sorusu ve ardından yaşadıkları, bardağı taşıran son nokta oluyor.

Oğluma; Aişe, Ali, Fatıma gibi isimler önerdim. Ancak, onların bir karakter için çok saçma isimler olduğunu söyleyerek karakterine İngilizce isim vermeyi, hikâyesini de bir İngiliz şehrinde kurmayı tercih etti

ZENUBİA ARSALAN

Her çocuk süper kahraman olma potansiyeline sahiptir

Çocuklarıyla olan yaşantısı ve gözlemleri, Arsalan’ın kitaplarını besleyen ana kaynaklar oluyor. Nitekim, çocuklarının sık sık kendisine yönelttiği ‘Biz nereden geldik?’ ve ‘Öldükten sonra ne olacak?’ sorularının etrafında ‘Before Birth, Beyond Life (Doğmadan Önce, Yaşamın Ötesi)’ kitabını şekillendiriyor.

Ana karakteri pelerin giymiş bir süper kahraman olan bu kitap, tüm çocuklara süper kahraman olma potansiyeline sahip oldukları mesajını iletme amacıyla, çizgi roman şeklinde tasarlanmış. Yazarın diğer iki kitabı ‘The Cosmos That Allah Has Designed (Allah’ın Düzenlediği Kozmos)’ ve ‘Between Fear and Hope: A Muslim Child’s Journey (Bir Müslüman Çocuğun Seyahati)’ de aynı temeller üzerine inşa edilmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu