FilistinHaberlerUkrayna

Ukraynalı Şirketten Anlamlı Mesaj “Filistin’e Hoş geldiniz”

Ümmetin mukaddes, masum ve mahzun coğrafyası Filistin. Her geçen gün Filistin’e dair acı haberler almaya alıştığımız, zihinlerimizin zulüm dolu görüntülere adeta bağışıklık kazandığı ve artık çoğumuzun tepki dahi veremediği zamanlarda, zulme karşı kayıtsız kalmayan birilerinin varlığından sizleri haberdar etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Geçtiğimiz aylarda, İsrail zulmüne kulaklarını tıkamış Avrupa’dan, dünyaya İsrail işgalini tek başına haykıran Simon Vrouwe’den bahsetmiştik. Vrouwe, 2013’ten beri Pazar günleri, Amsterdam’ın Dam meydanında tek başına Filistinlilerin sesini duyurmaya çalışıyor, pankartlarla ve dağıttığı broşürlerle insanlara Filistinde yaşanan zulmü anlatıyordu.

Müslüman ülkelerin bile sırt çevirip yetim bıraktığı Filistin’e Müslüman olmayan birinin sahip çıkması bizleri oldukça mutlu ediyor. Şimdide İsrail zulmüne kayıtsız kalmayan birilerinin varlığını bildirmek için yönümüzü Ukrayna’ya çeviriyoruz.

Ukrayna’nın en büyük telekomünikasyon şirketi “Kyivstar”, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında bulunan Ben-Gurion havaalanına giriş yapan kullanıcılarına “Filistin’e hoş geldiniz” yazılı anlamlı bir mesaj gönderdi.

mesaj

Ukraynalı şirketin bu jestine karşılık mesajı alan İsrail vatandaşları ve Siyonist sivil toplum kuruluşları, tepki gösterdiler.

Mesajı alan İsrail vatandaşı Anna Pozinsky; Ukrayna’dan ülkesine dönüş yaptığında simkartını değiştirmediğini ve telefonunun kapalı olduğunu, ertesi gün telefonunu açtığında “Filistin’e hosgeldiniz” mesajını aldığın da büyük bir şaşkınlık yaşadığını belirtti.

Siyonist Im Tirtzu derneği başkanı Ilana Eshcol; Ukraynalı şirketin kabul edilemez siyasi bir duruş sergilediğini iddaa etti. Bununla birlikte, İsrail’in bölgede egemen olduğunu, unutanlara bu gerçeği hatırlatmaya devam edeceklerini söyledi. Ukraynalı şirketin duruma açıklık getirmesi için çağrıda bulunan Ilana Eschol’ a karşılık, şirketten herhangi bir açıklama yapılmadı.

Zulmedenlerin olmayan gerçeklerini hatırlatmasına karşılık, dünyanın dört bir yanından hakikati haykıran sesler duyabilmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu