Amerika Birleşik DevletleriHaberlerÖzel Günler

Amerika’daki Müslümanlar, Çocukları İçin Bayram Tatili İstiyor

İşlerimizi, alışkanlıklarımızı, bayramlarımızı şekillendirirken dikkate aldığımız takvimlerin algılarımıza etkisi sandığımızdan daha mühim. Hicri takvimden miladi takvime geçişle birlikte birçok alışkanlık ve gelenek, atalarımızın alışageldiğinden farklı olarak aktarıldı. Bayramlar, tatiller, özel günler artık fazlasıyla değişim gösterdi ve bu değişiklikle köklerimiz zedelenmiş oldu bir nevi.

Dinimizin baz aldığı, Kur’an-ı Kerim’in mesajını iletirken kullandığı takvim de hicri takvimdir. Yani ibadetlerin ritmini ayarlayan da aslında odur. Bunun yanında doğanın işleyişinde, olup biten tüm hareketlilikte hicri takvimin etkisi aşikârdır. Dolayısıyla takvimlerle birlikte günlere yüklenen anlamlar oldukça önemlidir ve dikkat gerektirir.

Resmi olarak kullanılan takvim ne olursa olsun dini bayramlarımız hicri takvime, yani ayın hareketlerine göre şekillenir. Dolayısıyla her sene bayramlarımızın miladi takvimdeki yeri değişir. Bu konudan muzdarip olan yurt dışındaki Müslüman kardeşlerimiz, bayram günlerinde eğitime ara verilmesi için yıllardır çabalıyorlar. Müslüman aileler, çocuklarıyla dini bayramlarda vakit geçirmek istediklerini fakat okuldaki eğitimin buna müsaade etmediğini söylüyorlar. Çocukların bu şekilde bayramlardan uzak kalarak kimliklerinden uzaklaşacakları konusunda haklı bir endişeleri var. Resmi okul takviminde İslami bayramların tanınmasını istiyor, bunun için saygı bekliyorlar.

Baba ogul
Baba oğul 1

Amerika’nın Kuzey Karolina eyaletinde yaşayan bir grup Müslüman yönetici, dini bayramların tatil edilmesi için mücadeleye devam ediyor. On yılı aşkın süredir devam eden bu taleplerin ve çalışmaların nihayetinde bayram tatillerinde adalet istediklerini ifade eden Equality for Eid Coalition isimli bir kampanya başlattılar. Bu kapsamda imza topladılar ve böylece seslerini duyurdular. Ülke yetkilileri, 2020-2021 eğitim öğretim yılı için düzenlenen ders takviminde talebin dikkate alınacağı konusunda bir umut ışığı verdi. Velilerin yıllara ve uzun süren mücadeleye rağmen kaybetmedikleri umutları, şimdi daha bir yeşeriyor…

İslam için özel olan günleri çocuklarına hikaye gibi anlatmak yerine yaşayarak öğretmek isteyen bu ebeveynlerin çabaları çok kıymetli. Çünkü çocuklarına bırakamamaktan korktukları önemli bir mirasları var onların: Bayramı hissetmek, bayramı bayram gibi yaşamak!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu