BangladeşBaşarı HikayeleriFransaHaberlerSinema-Müzik

Genç Fahim’in Hikayesi Beyaz Perdeye Aktarılıyor

Herkesin bir hikayesi vardır. Bazıları başarıyla sonuçlanır. Bu hikayeler genelde insanların kalplerine dokunur ve bazen azim bazen de sabrı aşılarlar. Etkileyici bir başarı hikayesini sinemada görmek hepimizi sevindiriyor. Bu sayede belki bir çok insana ilham olacak bir hikayeyle karşılaşacağız. Aynı zamanda insanları din, dil, ırk ayrımına girmeden kucaklamak gerektiğini de bir kez daha görmüş olacağız. Kimin hikayesinden mi bahsediyoruz? Ülkesinden zorla çıkarılan Bangladeşli genç Fahim’in hikayesinden tabi ki.

Hikaye Fahim ve Babasının kendi ülkeleri Bangladeş’ten zorla Paris’e sürülmelerini anlatıyor. Vardıkları zaman her an kovulma tehdidi ile siyasi sığınağa ulaşmak için gerçek bir hayat mücadelesine başlıyorlar.

Sınır Dışı Edilmek Ya Da Şampiyon Olmak

Fahim’in babası Nura Alam oğlunu tüm sefaletlere rağmen eğitmeye devam eden bir satranç tutkunudur.Fahim 20 yaş altı satranç turnuvasını kazanmayı başarır.Ve sonra satranca olan kabiliyeti sayesinde Fransa’nın en iyi satranç antrenörlerinden biri olan Sylvain ile tanışır. Daha sonra ise bu ikili birbirlerini tanıyacak ve arkadaş olacaklar. Fransa Şampiyonası başlarken Fahim’in sınır dışı edilme tehditlerinden kurtulmak için tek bir şansı vardır; Fransa şampiyonu olmak.

Fahim,Fransız ulusal satranç takımının eski antrenörü Xavier Parmentier’in himayesinde birbiri ardına satranç şampiyonası kazanmaya başlar.Fransız ulusal 12 yaş altı satranç turnuvasının yenilmez şampiyonu olur.

Hikaye Her Yerde Yayılır

Fahim’in başarısının ardından babası 11 Mayıs 2012’de üç ay boyunca geçici çalışma izni alır.Fahim okula başlar ve 2013’te Dünya Satranç Okulu Şampiyonası’nda 13 yaş altı kategorisinde en iyi satranç oyuncusu olur.Fahim ayrıca Avrupa şampiyonasında da yarışır.En büyük başarısı Dünya Gençler Satranç Şampiyonu olmasıyla gelir. Ve ardından haber fransız medyasında viral olur.

Daha sonra Fahim’in hikayesi 2014 yılında ‘Un Roi Clandestin” şeklinde otobiyografik bir romana dönüşür. Daha sonra farklı dillere de çevrilir. İşte beyaz perdeye aktarılan bu film de bu romandan esinlenerek oluşturulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu