HaberlerİngiltereÖrnek İnsanlarSağlıkYardım Faaliyetleri

Bazı Süper Kahramanların Pelerine İhtiyacı Yoktur

Filmlerde izlediğimiz afilli kostümleri ve süper güçleriyle insanların hayatlarını kurtaran kahramanlar günlük yaşamda da karşımıza çıkabiliyor. Bugün, gösterdiği örnek çabayla bir insanı ölümden kurtaran Azz kardeşimizle tanışmaya ne dersiniz? 

Azz Mahmoud 37 yaşında ve Müslüman gençlerden oluşan bir dernekte çalışıyor. İngiltere’nin kuzeyindeki Oldham Town Center’da yerde yatan bir adam fark ettiğinde daha önce aldığı ilk yardım kurslarını hatırlayarak o adamın hayatının kurtulmasına vesile oluyor.

Öncesinde sadece mankenler üstünde öğrendiği ilk yardım (CPR) uygulamalarını deneyen Mahmoud, öğrendiklerini ilk kez bir ölüm kalım durumunda bir insan üzerinde gerçekleştirmek üzereydi.

Nabzını kontrol etti ve İngiliz adamın çok zayıf olduğunu fark etti. Nefes almıyordu ve yüzü çok soluk, neredeyse maviydi, bu yüzden emin olmak için dilini kontrol etti. Telefonda ambulans insanlarıyla irtibat kurmakta olan yoldan geçerken yardıma koşan bir bayan, CPR’nin mümkün olan en kısa zamanda yapılması gerektiğini söyledi Azz‘e.

cpr
CPR

Kendi kendime bir şeyler yapmalıym. Bekleyecek vaktimiz yoktu. Allah’tan bana yardım etmesini istedimBismillah diyerek dizlerimin üzerine çöktüm ve CPR yapmaya başladım. Kısa süre sonra sağlık görevlileri geldi ve defibrilatörü kurarken CPR ile devam etmesini istedi, adamın elbiselerini kestiler ve nabzını normale döndürmeye başardılar. İngiliz adam şimdi hastanede iyileşiyor. Durumu iyi.

Mahmoud’un yaptığı, diğer bazı Müslümanlar tarafından yapılan benzer kahramanca eylemlerle aynı doğrultuda. 

Brooklyn’den genç bir Müslüman, geçen yıl Aralık ayında metroda Ortodoks Yahudi bir kadına saldıran bir adamı polisin tutuklamasına yardımcı olmuştu.

Başka bir genç Amerikan öğrenci ise, Aralık 2019’da caminin kapılarını bir sığınak olarak açarak cesaret gösterdi ve 100’den fazla öğrencinin Wisconsin’de bir lisede gerçekleşen silahlı saldırıdan kaçmasına yardımcı oldu.

Anlaşılan o ki gerçek kahramanlar aramızda yaşıyor ve hayatlarını riske atmaları pahasına insanlara yardım ediyorlar. Tüm kalbimizle kötülerden çok daha fazla iyi kahramanların olduğuna inanalım ve şiddet eylemlerinden daha çok nezaket eylemlerinin var olabileceğine gönül verelim yeter ki. Hepimiz her an o günün kahramanı olabiliriz. Ve bunu yaptığımızda, tünelin sonunda karanlığı dışarı çıkaran o ışık belki de biz oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu