HaberlerFransaİngiltereSpor

Dinine Daha Sıkı Sarılabilmek İçin Futbolu Bıraktı: Jeremy Helan

Günlük yaşamda insanların dini yaşantısını işleri ya da hobileri uğruna sık sık terk ettiğine şahit oluyoruz. Yaşantımızı dini sorumluluklara göre düzenlemek yerine, dini sorumlulukları günlük işlerimiz el verdiği ölçüde yapınca bu tablo karşımıza çıkabiliyor. Bu yazımızda İslami yaşantısına daha fazla vakit ayırabilmek için yıllarını verdiği tutkusundan bile vazgeçebilen bir isimden bahsedeceğiz.

Jeremy Helan belki herkes tarafından tanınmayabilir ancak futbolseverler için hiç de yabancı bir isim değil. Zira kendisi 2 yıl önceye kadar ‘futbolun beşiği’ diye tabir edilen ve dünya çapında en çok takip edilen İngiltere liginde top koşturuyordu. Bunun yanında son dünya şampiyonu Fransa milli takımının alt yaş kategorilerinde de defalarca milli forma giymiş bir isimdi Helan.

dua

Ama onu yazımıza konu eden şey tam da iki yıl önce dini yaşantısına daha fazla odaklanabilmek adına futbol kariyerini çok genç sayılan bir yaşta (24) noktalaması. Futbol kariyerini sakatlık, formsuzluk gibi gerekçelerle genç yaşlarda noktalayan birçok isim vardır elbette. Ancak Helan’ın İslam’a odaklanmak gibi sıra dışı bir gerekçesi vardı. Hatta dünyanın en büyük kulüplerinden Manchester City başta olmak üzere yine birçok İngiliz kulübünde forma giymiş olan üst seviye bir oyuncu için böyle bir karar çılgınlık olarak nitelendirilir ülke basınında. Oyuncuyu kararından caydırabilmek için teknik direktör, futbolcular, hatta kulüp başkanı bile devreye girer. Ancak Helan’ın kararı kesindir, futbolu bırakıp dinine yoğunlaşmak ister. Teknik Direktörü Carlos Carvalhal konuyla ilgili:

“İnsanlara sıra dışı gelebilir ancak bazı insanlar farklı bir zihniyete sahipler ve para ya da maddi şeyleri önemsemiyorlar. Kendileriyle barışık olmayı ve farklı bir yaşam tarzı izlemeyi tercih ediyorlar. Tercihlerine saygı duyup kendisi için en iyisini dilemeliyiz.” diyerek futbolcusunun kararına saygı duyduğunu söylüyor.

futbol

Bu sürecin sonunda Jeremy Helan kulübüyle olan sözleşmesinin son yılında alacağı paradan vazgeçerek kalbinin sesini dinleyerek iç huzura kavuşmak için futbolu bırakır. Aldığı karar sonrası sosyal medyada hayranlarının birçoğu kendisine destek mesajları paylaşır. Jeremy belki de aldığı karar doğrultusunda 3 yıldır medya ve ekranlardan uzakta hayatını sürdürmekte. Biz de aldığı bu kararın kendisi için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.

Kaynak
About Islam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu