HaberlerBilim-TeknolojiEtkinlik-KonferansTayland

Müslüman Bilim Adamlarının 1001 İcat Sergisi Tayland’da Açıldı

Dünyanın neresinde olursa olsun içinde bulunduğumuz yaşamı kolaylaştıracak ve güzelleştirecek bilimsel araştırmalara bu denli önem verilmesi, insanlık adına yapılan güzel işleri ortaya çıkarma gayreti, geleceğe dair yepyeni bir heyecan hissiyatını da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de geçtiğimiz yıl Tayland’da 1001 buluşa ev sahipliği yapan sergi.

1001 İcat Sergisi

İlk olarak 2010 yılında Londra Bilim Müzesi’nde başlatılan 1001 İcat, “2011 En İyi Tur Sergisi” seçildi. Dünya genelinde 30’dan fazla şehri ziyaret etti. Ayrıca UNESCO ve National Geographic gibi kuruluşların onayını da kazandı.

Geçtiğimiz yıl 1001 buluşa ev sahipliği yapan ve ilham verici ödüllü sergi, Bilim ve Teknoloji Fuarı’nın bir parçası olarak Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Güney Tayland’a getirildi. Sergi, Tayland gençleri arasında, İslam Medeniyetindeki estetiğin ve yeniliğin zengin mirası hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlar.

Eski medeniyetlerin bilgisine dayanan bu icatlar, farklı inanç ve kültürlerden alınan ilhamlar, bilim ve teknolojide büyüleyici gelişmelere neden oldu. Bu gelişmeler Avrupa Rönesansı’na da öncülük etti.

Tayland’ın Had Yai kentinde bulunan 1001 İcat sergisi, Tayland’daki genç insanlara bugünün toplumsal sorunlarına, geçmişin yöntemleriyle çözümler bulmayı ve dünyamız için daha iyi bir gelecek inşa etmeyi hedefliyor.

Sergi, kültürler arası köprü kurmayı, karşılıklı anlayışın teşvik edilmesini ve sosyal sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmeye devam ederken, kültür, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) gibi alanlardaki çalışmalarda ilham verici öğrenme fırsatları sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu