Esmaül Hüsna Etkinlikleri

Esmaül Hüsna’yı Anlamak için Ailecek Yapabileceğiniz 5 Etkinlik

Insan dikkatle bakabildiğinde hayatın her noktasında Allahu Teala’nın sanatını, İslam’ın izlerini görebilir. Bazen bir kitap okurken, bazen bir dostuyla olan sohbetinde, bazen bir hayvanla bağ kurduğunda O’nun bizlere verdiği nimetlerin, O’nun Esmalarının tecellilerinin farkına varabilir.

Bunları görebilmek için en güzel yer ise kâinattır. Kâinatta kısa bir yürüyüş yaptığımızda bile Allahu Teala’nın birçok esmasını görebilir, kâinat kitabını her okuyuşumuzda Rabbimizin farklı bir Esması ile hayretten hayrete düşeriz.

Biz de buradan yola çıkarak #99namesproject kapsamında sizler için hazırladığımız tavsiye etkinliklere bir yenisini ekledik. Ailece yapabileceğiniz bir tefekkür saati etkinliği!

Haydi o zaman ailemizle her hafta farklı bir tefekkür saati ile Esmaul Hüsna’dan birini öğrenelim;

1. Hafta: Doğa Yürüyüşü-El Hay İsmi

El Hay

Doğada yapacağımız kısa ama verimli bir yürüyüşle ağaçları, toprağı, yaprakları inceleyebilir gördüklerimiz üzerine sohbet edebiliriz. Baharda ve yazın yemyeşil ağaçların sonbaharda ve kışın nasıl kupkuru dallara dönüştüğünü, sonra tekrar nasıl yeşerdiğini tefekkür edelim. Allah El-HAY ismi ile hayat verendir. Allah, daima diri olandır. Her şeye hayat ve can verendir. O, sonsuz ve sınırsız bir hayatın sahibidir. Sonra yol boyunca yere dökülmüş sarı, turuncu, kırmızı, yeşil hatta kahverengi yapraklardan toplayıp etkinliğimizi yapalım.

Cocuklarla etkinlik

2. Hafta: Portakal Kabukları -El Musavvir İsmi

Portakal Kabugu 2

Kış mevsiminin en güzel meyvelerinden biridir portakal. Bir akşam ailece portakal meyvesinin önce kabuğu hakkında sohbet edelim. Rabbimizin bazı meyveleri neden kabuklu yarattığını soralım ve cevabı birlikte arayalım. Bu kabuk doğal bir ambalaj mıdır? Peki ya portakalı soyduğumuzda dilim dilim hazırlanmış bir meyve ile karşılaşmak nasıl da şaşırtıcı değil mi? Bizim için meyveyi dilim dilim hazırlamış Rabbimiz El-Musavvir ismi ile “tasvir eden, şekil ve suret veren” olarak portakalı tam da olması gerektiği gibi yaratmıştır. Bütün mahluklar kendilerine verilen şekilleriyle, tasvir edilen suretleriyle Cenab-ı Hakkın El Musavvir ismini göstermektedir. Yağmur damlasından, kar tanesine, papatyalardan karanfillere, parmak izinden göz bebeğine, karıncalardan semanın yıldızlarına ve zerrelerden galaksilere kadar her şey kendine mahsus şekliyle Allah’ın El-Musavvir ismine şahitlik eder.

Portakal Kabugu

Şimdi üzerine tefekkür ettiğimiz portakalları ortadan ikiye keselim. İçini yiyelim fakat kabuklarından birer kuş yemliği hazırlayalım.

3. Hafta : Pazar Kahvaltısı- El Bari İsmi

El Bari

Bir pazar sabahı kahvaltısında zeytinleri yerken zeytin üzerine bir sohbet açalım. Zeytin Kur’an-ı Kerim de üzerine yemin edilen bir yiyecektir. Faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Yağı da oldukça faydalıdır. Zeytin ağaçları kışın da yaprakları dökmezler ve çok uzun ömürlüdürler. 4000 yıllık zeytin ağaçları vardır.

Peygamber Efendimiz ‘in “Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın, çünkü o mübarek bir ağaçtandır.” (Tirmizi, atime 43; İbn Mace, at’ime 43; Darimi, at’ime 20) buyurduğu sahih hadis kitaplarımızda geçmektedir. 

Allah El Bari ismi ile sonsuz yaratma gücüne sahiptir. Aynı zamanda yarattığı her şeyi uyum içinde ve kusursuz yaratır.

Zeytinin ve zeytin ağacının kusursuz yaratılışından sohbet ederken zeytin ezmenizi hazırlayabilirsiniz.

  1. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkartın. Sarımsakların kabuklarını soyun.
  2. Rondoya sarımsakları koyun ve inceltin.
  3. Çekirdeklerini çıkarmış olduğunuz zeytinleri rondoya ekleyin.
  4. Üzerine limon suyu, nar ekşisi ve zeytinyağını ekledikten sonra, güzelce çekin.
  5. Tuz, karabiber ve kekik ekledikten sonra son kez çekin.
  6. Bir kavanoza almadan önce bir kaşıkla birkaç kez karıştırın. Ardından kavanoza doldurun. Afiyet olsun.

4. Hafta: Hediye Paketleri Hazırlayalım- El Kerîm İsmi

Hediye Paket

Evimiz için alışverişe çıktığımız bir hafta sonu yol boyunca Rabbimizin El Kerîm ismi üzerine sohbet edelim. Allah Teâlâ, hiçbir karşılık beklemeden verendir. Yardımı ve ikrâmı sonsuz ve sınırsızdır. Kendisine sığınanı yüz üstü bırakmayandır. Az da olsa işlenen iyi ameli kabul eden, karşılığını fazlasıyla verendir. 

Allah cömertlerin en cömertidir. Biz de Rabbimiz gibi cömert olanlardan, paylaşanlardan olabiliriz.

Evimiz için aldığımız bazı ihtiyaçlardan ikişer tane alıp birer tanesini ihtiyaç sahibi bir aileye hediye edebiliriz.

5. Hafta:  El Vedud İsmi

Bugun guzelsin

Sevgi Allah’ın insanlara bahşettiği en güzel duygulardandır. Allah Teâlâ El Vedûd ismi ile , kullarını sever,  kulları da Allah’ı sever. Allah yaratılmış bütün varlıkların hayrını ister. Bu nedenle onlara ihsân ve ikrâmlarda bulunur. Sevilmeye en çok lâyık olan da O’dur.

Allahu Teâlâ’nın El Vedûd ismi üzerine konuşup sevdiklerimize sevgi notları hazırlayalım.

Sevdikleirimizin görecekleri yerlere onlara çok sevdiğimizi söyleyen not kağıtları hazırlayıp bırakalım. Mutfağa, kapıya, arkadaşımızın sırasına…Sevgiyi yaymak,sevgiyi söylemek için.

Peygamber Efendimiz (sas)  ”seven sevdiğine sevdiğini söylesin” buyurmuştur.

Sevildiğini bilmek insanı en çok mutlu eden şeylerden biridir.

İnşallah ailenizle bu etkinlikler vesilesiyle Allah’ı anarak güzel vakit geçirirsiniz. Daha çok kişiye ulaşmamız için sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın:) Muhabbetle kalın 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu