Esmaül Hüsna EtkinlikleriÇocuk Köşesi

Çocuklara Esmaül Hüsna’yı Sevdirecek 15 Etkinlik

Kuşlara şarkı söylemeyi (Semi) , yıldızlara gökyüzünde asılı durmayı (El Kayyum) , tomurcuklara çiçek açmayı (El Fettah), karpuza dalda değil de yerde yetişmeyi (El Bari), kar taneciklerine farklı şekillerde olmayı (El Musavvir), baykuşlara karanlıkta görmeyi (El Basir), Yusuf Peygambere adaletli bir sultan olmayı (El Adl), örümceklere nakış nakış ağ örmeyi (El Latif) ve nice canlı cansız varlıklara türlü güzellikler yapmayı öğreten Allah’a binlerce hamd olsun! Bu yazımızda sizler için çocuklara Esmaül Hüsna anlatabileceğiniz 16 etkinliği derledik.

1- Allah (Eşi benzeri olmayan, bütün noksan sıfatlardan münezzeh tek ilah)

Allah’ın 1 değil 10 değil 30 değil tam 99 tane ismi olması ne anlama geleceğine değinelim lütfederseniz. Örneğin babanızın adı Muhammet’tir, onun özelliklerinden bahsederken onun güleryüzlü, çalışkan, yardımsever olduğundan ve teşekkür etmeyi sevdiğinden bahsederiz. İşte babamızn özelliklerini böyle isimlendiririz. Allahın da ismi Allah’tır. Allahın özelliklerini bize tanıtan başka isimleri de vardır. Bunlar 99 Esmadır.* “… En güzel isimler O’nundur.” O; bize türlü yiyecek, dost, anne baba gibi rızıkları nasip eden Er-Rezzaktır; hastalık, endişe ve sıkıntılarımızı gideren Eş-Şafidir; kar tanelerini bile birbirine değmeden yağdıran El- Bari’dir.

Etkinlik: En Güzel İsmi Kalbime İşliyorum

Malzemeler: kalp boyutunda köpük, Allah lafzı çıktısı, kürdanlar (kürdanların boyları yarıya bölünmüştür.) , akrilik ya da guaj boya.

Allah esmasi

Öncelikle yarım kürdanlar ve kalp şeklindeki köpük, sünger yardımıyla Akrilik ya da guaj boya ile boyanır. Çocuklarla bu isim hakkında sohbet ettikten sonra çıktının altına düzgün bir şekilde köpük yerleştirilir. Bu köpüğü daha sonra kullanacağı için dikkatli olunmalı. Çocuklar, Allah lafzındaki siyah yolu takip ederek kürdanları köpüğe batırır. Orada kürdan orada kalır. Eğer çocuğumuz küçükse daha önceden bu siyah yol kürdan ile izler bırakılmış olur. Böylece çocukların sadece iz olan yerleri kullanarak kürdanı saplaması istenir. Çalışma bittikten sonra (büyük yaş için) köpüğün üstündeki kâğıdı dikkatli bir şekilde alınır. Sonra renkli iplerle kürdanların arasından çapraz olacak şekilde geçilir. Bu ip ile olan işlem birkaç kat  gidilebilir.

2- Er-Rahman (Yarattığı her varlığa, çok çok merhamet eden)

Çocuğumuza merhameti somutlaştırmak için şunu söyleyebiliriz. ”Senin çok sevdiğin bir yavru kedin olsa; onun üşümesine, aç kalmasına, ayağına bir taş çarpmasına ya da hasta olmasına üzülürsün. İşte içindeki sevgi ile yan yana olan bu duygunun adı Merhamettir.” Bu merhameti aşılamak için yumurtasını saklayan anne penguen görseli/boyaması bulup bu görsel hakkında konuşabiliriz. “Annesi neden yumurtasını saklıyor? Yoksa saklambaç mı oynuyor? Acaba kimlerden koruyor?” soruları sorulabilir. (anne-baba penguenler aylarca aç kalmasına rağmen yumurtaları soğuktan zarar görmesin diye yumurtaların başından ayrılmaz.) Hatta bunu oyun hamurundan veya yumurta ve zeytinden penguen yapıp canlandırmasını yapabiliriz.

Etkinlik: Yumurtadan Çıkan Yavru Penguen Boyaması

Malzemeler: penguen çıktısı, makas

Yumurtadan cikan civciv

Belirtilen çıktı alınır. Yumurta haricinde penguen boyanır. Dikdörtgenin kenarlarından kesilir.  Kağıdın üstündeki ve altındaki kesik çizgiler arkaya katlanır. Üstteki kesik çizgiyi, alttaki kesik çizgiyle hizalayarak şablon katlanır. Öyle katlamalı ki, yumurta kapalıyken penguen görünmemeli. Yumurta üst ve alttan açılınca ise penguen görünmeli.

3– El Melik (Kainatın ve yarattığı her şeyin tek sultanı)

Her ormanın bir aslan kralı, her köyün bir muhtarı, her şehrin bir valisi, her ülkenin bir başkanı vardır. Hiçbir yer başıboş, hiçbir yer sahipsiz değildir. Bu kâinatın bir sahibi, sultanı vardır. Aile, çocuğuyla sultanların görevleri hakkında konuşur. Hatta, küçük yaş çocuğuysa hayvanların kralı hakkında da konuşulabilir.

Etkinlik: Hayvan Başbakanı Oluyorum/Olamıyorum

Malzemeler: kavanozlar, delinmiş kapaklar, bahçe

Aile, çocuğuyla birlikte doğadan farklı böcek, sürüngen veya kuşları – çocuğun yaş ve ilgisine göre- cam kavanoza toplar. (kavanoz kapakları, hayvanlar hava alsın diye önceden delinmiştir.) Ardından farklı türdeki hayvanları evin bahçesine özel bir köşe yapılır.  Çocuğa, bu hayvanların bakımını üstlenmesi için hayvan başbakanı olacağı söylenir. Hatta bu havaya bürünmesi için kendisine bir taç bile yapılabilir. Çocuğa belli bir mühlet süre verip hayvanların bakımı ile ilgilenmesi söylenir. O belirtilen süre sonunda hayvanların aç olup olmadığına, hayvanların kaçıp kaçmadığına bakılır. Melik/ sultan olmanın zorluğu hakkında konuşulur.

 4- El Kuddüs (Her türlü eksiklikten uzak ve tertemiz)

Doğamıza baktığımızda her şeyin düzen içinde olduğu gibi tertemiz olduğunu görürüz. (Tabi insanlar olarak doğayı kirletmemiş olsaydık bütün denizler daha pırıl pırıl, ormanlar yemyeşil olacaktı.) Timsahların dişindeki artıkları temizleyen küçük kuşların olduğunu, Hayvan pisliklerini temizleyen gübre böceklerinin olduğunu, çevreye zarar veren hayvan kalıntılarını temizleyen akbabaların olduğunu görürüz hamd olsun. Hayvanlara bu temizliği öğreten Allaha hamd olsun. Biz insanlar da El Kuddüs ismine sığınarak çevremizi temiz tutmalıyız.

Etkinlik: Mandaldan Timsah ve Kuş Yapıyoruz 

Malzemeler: yeşil ve pembe mandal, mandalın eni kadar kesilmiş uzun şeritli yeşil kâğıt, 2 çift oynar göz, yeşil şönil veya yeşil karton, tüy ve yapıştırıcı

Kus yapiyoruz
Çccuklara El-Kuddüs Esmaül Hüsna’sını anlatmak

Öncelikle mandallarımız istenilen renkte değilse yeşil ve pembeye boyanır. Sadece yeşil mandalın birbirine açılıp kapanan tarafı beyaza boyanır. Uzun şeritli yeşil kâğıdı bir içe bir dışa gelecek şekilde katlanır. Bu timsahın kıvrımlı sırtı olacağı için mandalın üstüne yapıştırılır. Oynar göz ise bu yeşil kağıdın bitimine mandalın ucuna gelecek şekilde yapıştırılır. Timsahın ayaklarına ister şönilden ister kartondan isteğe göre yapılır. Pembe mandala ise arkasına tüy, mandalın üstüne oynar gözler yapıştırılır.

Mandaldan Timsah
Çocuklara Esmaül Hüsna Öğretme Timsah Figürü

5- El Müheymin (Gözeten koruyan)

Dünya ve güneşin birbirine olan uzaklarını çocuklarla konuşulabilir. Misal eğer güneş, dünyaya birazcık yaklaşacak olsa yanar kavrulurduk; Dünya’dan uzaklaşacak olsa bu sefer de üşür donardık. Allah, ikisinden de bizi korur.  Başka bir örnekte, büyük meyve sebzelerin yerde yetişip küçük meyve sebzelerin ağaçta yetişmesi hakkında konuşabiliriz. Çocuklarımıza “İşte senin başına düşüp acımasın diye Allah kabakları, karpuzları yerde bitirivermiş.” diyebiliriz.

Etkinlik: Ağaçta/Toprakta Yetişenleri Ayıklıyorum

Malzemeler:  A4 kâğıdı, dikdörtgen borcam, küçük borcam, plastik kaşık, CD kalemi veya keçeli kalem, su.

A4 kağıdına büyük bir ağaç şablonu çizilir. Bu kağıt borca ın altına şablon üste gelecek şekilde yerleştirilir. Ardından borcamın tabanına ağaçta yetişen ve yetişmeyen meyve sebze – çocuğunuzun yaş ve gelişim özelliğiniz göre- çizilir. Örneğin karpuz, kabak, erik, limon çizilir. Ağaçta yetişip yetişmediği hakkında çocukla sohbet edilir, ardından borcamın içine su dökülür. Çocuktan ağaçta yetişmeyenleri kaşıkla diğer küçük borcam aktarması istenir. Veyahut küçük borcamın altına toprak resmi çizilebilir.

Elma Tree

6- El Cebbar (Her şeyin emrine uymak zorunda olduğu) 

Kainattaki her şeyin bir görevi olduğundan konuşulur. Misal, arıların bal yaptığından, inekler süt yaptığından, tavukların yumurtladığından, ağaçların insanlara gölgelik yaptığından/ ciğerlerine hava verdiğinden bahsedilir. Yarın birgün arılar veya diğer canlılar yapmakla görevli işleri için şunu diyemez: “Puff! Bugün canım hiç bal yapmak istemiyor.” Peki hayvanların görevi var da Çocuklar ve insanların görevi yok mu? Onların da Allahı hoşnut edecek davranışlar yapmaktır. İyilik yapmak, namaz kılmak, tesbih çekmek kuran okumak vb.

Etkinlik: Durduğumda Yumurtlamıyorum, Zıpladığımda Yumurtluyorum Etkinliği

Malzemeler: 5 litrelik boş su şişesi, beyaz ponpon veya pinpon topu, ip

Öncelikle çocuklardan ponponları şişenin içine koyması istenir. Ardından şişenin kapağı kapatılır. Çocuğun beline şişenin ağzı aşağıya gelecek şekilde iple bağlanır. Çocuğun bir tavuk olduğunu hayal etmesi istenir ve şişenin kapağı açılır. Çocuk müzik eşliğinde gıdaklayarak zıplaya zıplaya yumurtlamaya çalışır. Yani şişeden ponpon düşürmeye çalışır. Hatta birkaç çocuk varsa farklı şişelere eşit miktarda ponpon koyarak yumurtlama yarışması yapılabilir.

7- Mütekkebbir: (Büyüklüğünü Her şeyde Gösteren) 

Allah büyüktür, ama onun büyüklüğü bizim anlayabileceği iz büyüklük değildir. Çünkü bizim büyük bildiğimiz her şey Allah için sonsuz küçüktür. İşte, başımızın üzerindeki, eşsiz gökyüzü! Ne ölebiliriz, ne hesap edebiliriz. En büyük teleskopları yapsak bile yapsak uzay yine büyüktür.

Etkinlik: Teleskop Yapıyorum, Gördüğüm Görmediğim Her Yeri Çiziyorum

Teleskop yapiyorum

Malzemeler: çıktı ve teleskopun daire boyutunda kesilmiş bir parça ve boya kalemleri.

Önce uzayda neler olduğu hakkında konuşulur.  İlk aşamada neler olduğu hakkında bilgi verilmez. Sadece teleskopun daire kısmına bu bildiklerini çizmesi istenir. 2.aşamada ise uzayın sonsuz büyüklükte olduğunu vurgulayan bir belgesel izlenir. Sonra yine konuşulur. Bu sefer de teleskopun daire boyutunda kesilmiş parçasına bu bildiklerinin hepsini çizmesi istenir.  Son yapılan dairenin bir ucu teleskopun dairesi şekline gelecek şekilde yapıştırılır. Çocukla neden 2 aşamalı etkinlik yapıldığı konuşulur. Aslında bizim hayal bile edemeyeceğimiz kadar uzayın büyük olduğunu buradan ise uzayı yaratan Allah’ın ne kadar büyük olduğunu anlayabiliriz.

8- El Hâlik ( Her şeyi Yoktan Yaratan)  

Bir zamanlar hiçbir şey yokken sadece Allah vardı. Her şeyi yoktan var eden O’ydu. Allah Ol dedi ve çiçekler oldu. Allah ol dedi ve dallarda meyveler oldu. Allah ol dedi ve kuşlar oldu…  

Etkinlik: Allah Ol Dedi Küçük Bahçemdeki Çiçek Yeşerdi, Ol Dedi Yapraklar Düşüverdi 

Materyal: ev çıktısı, boyama kalemleri, makas, çiçek tohumu, kapaklı plastik saklama kabı, toprak ve toprak.

Öncelikle ev çıktısı alınır boyanır veya kağıda büyük bir ev çizilir ve boyanır. Ardından kenarlarından makasla kesilir. Kapaklı plastik saklama kabına yarısından biraz fazla (2/3ü kadar) toprak konur tohum serpilir sonra geri kalan toprak koyulur. Can suyu koyulur. Yanına da bir not defteri koyulur. Çocuk sabah ve akşam olmak üzere tohumun büyüyüp büyümediğini not edecektir (resim çizecektir. Hatta bitkinin aşama aşama fotoğrafı çekilebilir. Bunun hakkında sohbet edilebilir.

9- El Bâri (Yarattıklarını çeşitli şekillerde, türlü türlü yaratan)

Allah meyveleri farklı farklı yaratır. Kimini ekşi, kimini tatlı, kimini, mayhoş yaratır. Kimini kocaman kimini küçücük; kimini dalda kimini yerde yaratır.

Etkinlik: Meyve Tadıyorum ve Düşünüyorum

Malzemeler : farklı tatlarda meyveler ve göz bandı.

Ebeveyn çocukları görmeden meyveleri dilimleyip her birini farklı kaba koyar. Çocuğun gözünü göz bandı ile bağlayarak çocuktan meyveleri tatmasını ister.  Ardından ebeveyn, çocuktan gözü açık bir şekilde toprakta yetişen meyveleri bir tarafa ayırmasını ister. Ve çocuğun aklında ateş böceklerini uçuracak bir soru sorar: ” çilek tatlıdır limon ise ekşidir. Peki bu meyveler aynı toprakta yetiştiği halde nasıl farklı tatta olabiliyor?”  Bu soruyu ebeveyniyle birlikte çocuk araştırabilir.

10- El Musavvir (Her şeye en güzel şekil veren)

Allah’ın yarattığı iki kar tanesi bile birbirinin aynısı değildir. İki taş, iki dağ bile birbirinin aynısı değildir. Hatta, iki insanın yüzü de birbirinin aynısı değildir.

Etkinlik 1: Farklı İnsan Yüzleri Çiziyorum

Malzemeler: plastik kutu kapakları (düz bir kapak olursa daha iyi olur.), ebeveynler ve keçeli kalemler.

Farkli Insan Yuzleri

Öncelikle bir insanın yüzünde ne olduğu ile ilgili çocuklarla konuşulur. Bir burun bir ağız iki göz iki kulak kaş ve saç.  Ebeveyn ve çocuk karşı karşıya oturur. Ebeveyn, plastik kapağı yüzüne doğru burnuna değecek şekilde tutar. Çocuk, keçeli kalemle plastik kapağa ebeveynin yüzünü çizer. Sonra başka ebeveynin yüzünü farklı plastik kapla çizilir. Bu plastik kapaklar yan yana getirilir. Hiçbir insan yüzü birbirinin aynısı olup olmadığı kıyaslanır. Eğer plastik kapak yoksa buna benzer bir etkinlik yapılabilir. Örneğin gazeteden göz burun ağız parçaları keserek boş kağıda yapıştırarak etkinlik gerçekleşebilir.

Etkinlik 2: El ve Ayak İzleri

El ve Ayak Izleri

Çocukların parmak izlerinin aynı olup olmadığı büyüteçle bakılır. Ardından parmaklarına pudra serpip şefaf bant ile iz çıkartılır. Her çocuğun parmağından iz alıp bu bantlar uygun bir yere yapıştırılır ve incelenir. Ardından hayvanların ayak izleri hakkında da konuşulabilir. Hatta oyuncak hayvanlar varsa bunları oyun hamurunda gezdirerek kimin izi olduğunu bulma oyunu oynanabilir.

11- El Kahhar (Düşmanlarını kahreden zalimleri cezalandıran)

Uyarı: Temel amacımız, çocuklara dini sevdirmek olduğu için bu isim ihtiyaç olmadıkça çocuğa verilmemeli. Yoksa, çocuk en ufak kötü bir davranış yaptığında  kötü kalpli insanların başına gelen musibetin kendisine de geleceğini zannedebilir ve çok kokabilir. Allah muhafaza dinden soğutabilir. Bu yüzden bu ismi 9-10 yaş üstüne verilmesi daha uygundur.

 Dünyada iyi kalpli insanlar iyi işler yaptığı gibi, kötü kalpli insanlar da kötü işler yapmaktadır. Kötü kalpli insanlar, yaratıcısını sevmeli hatasını bir daha yapmayacağından dolayı pişman olup Ondan özür dilemeli. Eğer bu kötü kalpli insanlar pişman olmayıp hatasını tekrarlayıp durursa o kötü kalpli insana ya bu dünyada ya da ahirette cezasını verir.

Etkinlik: Peygamber Musa Nil Nehrinden Geçiyor ama Kötü Kalpli Zalimler Kızıldenizden Geçemiyor

Malzemeler : büyük mavi bir battaniye ya da örtü, minderler, çocuklar.

Büyük bir yere mavi örtü serilir. Tam ortasına minder yan yana dizilir. Mavi örtünün uçları minderi örtecek şekilde kapatılır. Çocuklardan birisi Peygamber Musa olur bir kısmı kendisine ve Allaha inananlar olur diğerleri ise Allaha inanmayan kötü kalpli insanlar olur. Çocuklara bu mavi bezin deniz olduğunu Allahın emri ile denizin ayrılıp peygamber ve kavmi geçebileceğini ancak inanmayan kötü kalpli insanların denizdn geçemeyeceklerini belirtir. Peygamber ve inananlar geçerken deniz iki tarafa yarılır ve minder den geçerler. İnanmayan zalimler ise tam geçerken mavi örtüyü üstüne kapatılır. Bu olay tekrarlanabilir.

12- El Vehhab (Kullarına karşılıksız hediyeler veren)

İnsanların dünyasında çalışana para ödenirken çalışmayana bir kuruş bile ödenmez. Mutlaka bir karşılığı beklenir. Allah ise karşılıksız verir. Hiçbir karşılık beklemeden verir de verir. Mesela hiçbir insan gözlerini, ellerini, ayaklarını para ödeyerek satın almamıştır. Onları ancak Allah karşılıksız verir. Başka örnekte ise bize yağmuru güneşi, bulutu karşılıksız verir.

Etkinlik: Yağmur Yağıyor

Yagmur Yagiyor
Çocuklara Esmaül Hüsna öğretebileceğiniz “Yağmur Yağıyor” etkinliği

Materyal: bir kağıt havlu keçeli kalemler, borcam ve su.

Öncelikle çocuğumuz görmeden kağıt havluyu uzunlamasına 2ye mavi kalemle bulut çizelim. Sonra geri açalım. Alttaki bulut izi olan yeri yırtmadan çizelim, sonra buna yağmur ve güneş de ekleyelim. Tekrar önde sadece bulut gözükecek şekilde katlayalım. Ardından Çocuğumuzu yanımıza çağıralım. Kağıt havludaki buluttan yağmur yağıp yağmayacağı hakkında konuşulur. Sonra borcama 2-3 parmak kadar kalınlığında su koyulur. Sonra katladığımız kağıt havluyu dikkatlice suya yerleştirilir. Ve altındaki yağmur izler belirir.

13- Er Rezzak (canlıların rızkını dilediği şekilde veren. Bizi besleyen, doyuran, yediren içiren)

Bütün canlıların midesi acıkır ama her midenin yiyeceği farklıdır. Kimisi ot yer, kimisi et yer kimisi ise ikisinden beslenir.

Etkinlik: Acıkan Hayvanlara Yiyecek Götürelim

Malzemeler: Hayvan ve yiyecek çıktısı, Makas, mandal, yapıştırıcı, hayvanların olduğu daire boyutunda kalın karton.

Acikan Hayvanlar

Öncelikle hayvanların kim oldukları konuşulur. Sonra hayvanların olduğu daire ve yiyeceklerin olduğu kare parçaları kesilir. Her hayvan kesilirken o hayvanın sesini çıkartarak eğlenceli hale getirilebilir. Ardından her bir yiyeceği mandalın açılan kısmın üstüne yapıştırılır. Sonra, daire kâğıdı sağlamlaştırmak için kağıdın arkasına kalın karton yapıştırılır. Daha sonra çocuktan yiyecekleri uygun hayvan ile eşleştirmesi istenir. Yani yiyeceklerin olduğu mandalları, ağızlarını açıp uygun hayvanın olduğu kısma mandallaması istenir.

14- El Fettah (Bütün kapıları açan, zorlukları kolaylaştıran)

Toprağa bir tohum düşer. Tohum, minicik tahta bir kutu gibidir. Zamanı geldiğinde O tohumu kim açabilir? O minik kutucuğu açıp içinden bir elma ağacını kim açabilir?

O minicik kutucuğu açıp içinden bir nilüfer çiçeğini kim açabilir?

Etkinlik: Zamanı Gelmişse El Fettah Nilüferi de Açıverir

Malzemeler: nilüfer çiçekleri çıktısı veya El çizimi, su, borcam

El Fettah Niluferi

Ebeveyn çocuğuyla birlikte kavanozların kapaklarını kimin açıp açamayacağını sorar. Peki evin kapısını kim açıp açamayacağını sorar. Bu soruların insan eliyle açılmasının mümkün olduğunu ancak bir çiçeğin tomurcuğu zamanla açılır. Allah isterse El Fettah ismiyle açılabileceği hakkında konuşulur. Sonra etkinliğe geçilir. İster nilüferi papatya gibi çizilir, ister çıktı alınır ve boyanır. Ardından kenarlarından kesilir. Sonra çiçeğin yaprakları içe doğru katlanır. Her çiçek, bu şekilde hazırlandıktan sonra suya koyulur. Yavaşça açılmasını bekleyen çocuklarla diğer çiçeklerin açılışını belgeselden izlenebilir.

15- El Alim (Her şeyi bilen ve bilmediği hiçbir şey olmayan)

İnsanlar bir şeyler bilir, ancak her şeyi bilemez. Örneğin insanlar; denizde hangi hayvanın yaşadığını bilir ancak kaç balığın olduğunu, bunların hangi renk olduğunu ve hangi büyüklükte olduğunu bilemez.

Etkinlik: Denizde Hayvan Keşfediyorum

Malzemeler: Deniz hayvanları, su, mavi boya, büyük bir kap, çekiç.

Denizde Hayvan

Ebeveyn çocuk görmeden büyük kaba su koyar ve mavi boya ile karıştırır. İçine farklı büyüklükte deniz hayvanlarını ayrı ayrı yerleştirir. Ardından buzluğa kaldırır. Bu işlem, tamamen buz tuttuktan sonra çocuk çağrılır ve kendisinden yardım istenir. Bazı hayvanlar denizde yüzerken soğuk denizlere açıldığından biraz donmuşlar. Onları Allah’ın yardımı ile kurtaracaklarını söylenir. Kurtarmadan önce burada hangi hayvanların olduğu sorulur. Çocuktan bildiklerini bir kağıda mavi kalemle çizmesi istenir. Sonra hayvanları kurtaracağı belirtilir. Oradan her hayvan çıkarttıkça  bildiği bir şey ise tik atmasını, değilse kırmızı kalemle o hayvanı çizmesi istenir. En sonunda bildikleri ile bilmedikleri kıyaslanır. Allah’ın her şeyi bildiği vurgulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu