Engel TanımayanlarHaberlerKur'an-ı KerimSuudi Arabistan

Görme Engelli Bireyler İçin Elektronik Kur’an-ı Kerim

Dünya Sağlık Örgütünün araştırmalarına göre dünya nüfusunda 284 milyon insan görme engelliyken 39 milyon insan ise görme problemleri ile mücadele ediyor. Kimileri engelli doğarken kimileri ise görme duyusunu sonradan kaybediyor. Bu durumda, şuurlu bir Müslüman’a düşen görev, görme engelli kardeşlerimizin her alanda işlerini kolaylaştırmak ve Efendimizin (sav) yaptığı gibi onları toplum dinamiğinin içinde tutmaktır. Nitekim Efendimiz (sav) görme engelli olan sahabi İbn Ümmü Mektum’a Kur’an-ı Kerim öğreticiliği vazifesi vermiş, görme engelli bir başka sahabi Itbân b. Mâlik’e kolaylık olması için evini mescit edinmesine müsaade etmiştir.

Efendimizin (sav) nasihatine uyarak günümüzde de engelli kardeşlerimiz için çalışmalar devam ediyor. Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi mütevelli heyeti, görme engelliler için özel olarak tasarlanmış elektronik Kur’an-ı Kerim’in müjdesini verdi. Heyet daha öncesinde Mescid-i Haram’da Braille alfabesiyle yazılan Kur’an-ı Kerim ve kitapçık dağıtımı da gerçekleştirmişti. Fakat bu proje elektronik olması bakımından bir ilke imza atıyor.

İlk Elektronik Kur’an-ı Kerim

Ilk Elektronik Kuran i Kerim
Misha’al Al-Harasani

Projenin mucitlerinden Misha’al Al-Harasani çalıştıkları ekibin içinde bizzat görme engellilerin de bulunduğunu, proje aşamalarında onlardan da yardım aldıklarını söyledi. Al-Harasani daha önce görme engelliler için tasarladığı cep telefonu, para birimi ve uçak yolcu koltuğu ile adından söz ettirmişti.

Görme engelliler için tasarlanan yüz adet elektronik Kur’an-ı Kerim için özel raflar hazırlanmış durumda. Hâlihazırda kullanılan altı ciltlik Braille alfabesiyle yazılan Mushaf’ın taşınması ve okunması pek kolay değil. Bu projede kullanılan gelişmiş teknoloji sayesinde ise sayfalar arasındaki geçiş hem kolay hem de yer kaplama açısından çok daha kullanışlı. Her hücrede altı nokta dışında on tane de dijital tuş var. Elektronik Kur’an-ı Kerim’in çok yakında dağıtılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu