Amerika Birleşik DevletleriCamiHaberler

Maryland Öğrencilerinin Yeni İbadethanesi

Maryland Üniversitesi öğrencileri sonunda ibadethanelerine kavuştular. Üniversitelerimizde onlarca mescide hatta camiye ulaşma imkanı olan bizler için bu çok sıradan gözükse de Maryland Üniversitesi’nde öğrenim gören Müslümanlar için bu bir hayaldi. 20 yıldır ibadetlerini kadın soyunma odasında gerçekleştiren Müslüman öğrenciler için üniversite kampüsüne mescit açıldı. İbadethane yeri kampüsün merkezî bir bölgesinde bulunuyor. Böylece öğrenciler ders aralarında namazlarını kılmak için buraya kolayca erişebiliyorlar.

İmam olan Tarif Shraim‘e göre yeni bir ibadethane hayali 2017 yılında başladı ve gerçekleşmesi çok önemliydi. Çünkü dini kimliğinizi destekleyen, inancınızı paylaşan diğer öğrencilerle iletişim kurmanıza vesile olan bir üniversite ikliminde, böyle bir mekana sahip olmak gerçekten küçümsenmeyecek bir olaydı. Bu hayalin gerçeğe dönüşmesi için proje, Müslüman Öğrenci Derneği tarafından 200.000$ ile desteklendi. Ayrıca üniversite topluluğu olan Stamp Öğrenci Birliği de proje için yaklaşık 20,000$ bağışta bulundu.

Maryland Universitesi Kampusu Ibadethanesi
Maryland Öğrencileri mescidi

Açılışta söz alan davetli konuşmacı, Müslüman Öğrenciler Derneği eski başkanı 2018 yılı mezunu Haris Ansari ise küçük soyunma odasının onun için her ne kadar özel bir yeri olduğunu belirtse de genç öğrencilere yeni yapılan bu ibadethaneyi devamlı kullanmalarını tavsiye etti. “Başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir dostluğu burada bulacaksınız. Burada okuyarak, dua ederek, öğrenerek, konuşarak, arkadaşlarınızla gülerek geçirdiğiniz hiçbir saniye boşa gitmeyecektir.”

Kaynak
dbknews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu