IrakÖnemli Sözler

Haifaa Younis Sözleri

Haifaa Younis Kimdir?

İslami çalışmalarıyla tanınan Irak kökenli âlime Haifaa Younis, aynı zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır. Mekke İslam Araştırmaları Enstitüsü‘nden (Cidde) ve Al-Huda Kuran Hıfz Okulu‘ndan (Cidde) mezundur. 

Bir yandan mesleğini icra ederken, öbür yandan da İslami bilginin ışığını tüm Müslüman kadınların kalplerine ve evlerine getirerek her kesimden kadına ilham vermeyi amaçlayan Jannah Institute’yü kuran ve başkanlığını yürüten Dr. Haifaa Younis, Kur’an-ı Kerim’in çeşitli bölümlerinin tematik tefsiri ve bunların günlük yaşamımızdaki pratik önemi üzerine seminerler vermektedir.

Biz de bu gayretli alimenin çalışmalarının bereketli olması için dua ediyor ve en güzel sözlerinden bir kısmını sizinle paylaşıyoruz.

Haifaa Younis’in Önemli Sözleri

1. Öğrendiğin hiçbir bilgi için asla “Bunu ben öğrendim.” deme. Bilâkis, “Allah’ım, bana sen öğrettin, bu ilmi bana Sen gönderdin ve onu öğrenmemi sağlayan da Sensin.” de.

ilim ogrenmek

2. Namazını bitirdikten sonra otur ve düşün: Benim namazım ne kadar kaliteli bir namazdı? Namazda ne okuduğumu bile hatırladım mı? Namazdayken gerçekten Allah’ı düşünüyor muydum? – işte bu analiz benim muhasebemdir – Allah ile bağımı geliştirmeme yardımcı olan kişisel bir muhasebe.

Namazimi Guzellestiriyorum

3. Gerçek nimet, Allah’ın lütfundan beni O’na yaklaştıran her ne varsa işte odur. Beni O’ndan uzaklaştıran ve O’ndan ayıran her şey ise nimet kılığında bir musibet, iyilik kılığında bir beladır. Bu şey sevdiğim bir şey olsa bile.

Gercek Nimet Nedir

4. Karakterimi Allah’ın isimlerinden ilham alarak şekillendirmeliyim. Örneğin, Allah’ın “Cömert” olduğunu biliyorum, o halde karakterim üzerinde çalışmalı ve elimden geldiğince cömert olmalıyım. Asla Allah kadar cömert olamayacağımı bilsem de, O’nun isminin özelliğini kendime uyarlamak için elimden gelenin en iyisini yapabilirim.

Allahin Isimleri edited

5. Tevbe kalptedir. Kalp tevbe halinde ise, vücut da tevbededir. Bedenin tevbe halinde olup da kalbin tevbede değilse, yine günah işlemeye başlarsın ve bu da tevbe hali üzerinde daha çok gayret etmen gerektiğinin bir işaretidir.

Tevbe Kalptedir 1

6. Nasıl ki, nezleye yakalanmaktan korktuğumuz zaman tedbir olarak her şeyi yapmamız gerekiyor ise, tekrar günaha düşmekten de aynı şekilde korkmalı ve kalbimizi günah işlemekten muhafaza etmek konusunda çok uyanık olmalıyız. İşte bu, tevbemizin samimi ve inşallah kabul olduğunun bir işaretidir.

gercek pismanlik

7. Sadece dil ile de olsa estağfirullah demeye devam et, eninde sonunda kalbine yerleşecek ve zamanla farkındalığın artacak. Günah işlerken bunu zikretmeyi öğren, yavaş yavaş kalbin Allah ile olan ilişkinde yumuşadıkça yumuşayacaktır.

zikir

When I improve my salah, my rope of connection to Allah ﷻ is stronger. When I remember Allah ﷻ regularly and read the Qur’an, my rope is tighter and His ﷻ protection covers me from sinning. Tawbah is a path that I start by obeying Allah ﷻ and recognizing that I am weak.

8. Namazımı güzelleştirdiğim zaman Allah ile olan bağım da güçleniyor. Rabbimi sürekli anıp Kuran okuduğumda bu bağ daha da sağlamlaşıyor ve Allah beni günah işlemekten koruyor. Tevbe, Allah’a itaat ederek ve zayıf olduğumu idrak ederek çıktığım bir yoldur.

Namazimi Nasil Guzellestirebilirim

9. Kuran’a “arta kalan zamanınızı” veya listenizdeki diğer tüm görevleri bitirdiğiniz zamanı vermeyin. Bilakis, Kur’an’ı en kıymetli zamanınızda, yeni uyandığınızda veya tüm dikkatinizi topladığınızda okuyun. Kur’an okuma eyleminin günlük işlerinizin arasında olduğundan emin olun, unutmayın “KUR’AN YARATICINIZIN SÖZLERİDİR.”

Kurani Kerim

10.  Pişmansın çünkü onları incitmek istemedin lakin incitici sözler ağzından çıktı. Birisi senin için ne kadar değerliyse, pişmanlık duygusu o kadar fazladır. İşte Allah ile olan ilişkinde bu bakış açısına sahip ol. Gerçek tevbe budur.

Doktor Haifaa Younis’in güzel sohbetinden faydalanmak için, bi’dünyahaber YouTube kanalımızdaki videolarımızı takip edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu