Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Önemli Sözler

Yasmin Mogahed Sözleri

Dünya, kendisine ilgi gösterildiğinde karşıdakini alçaltan, gösterilmediğinde ise bunu hunharca talep eden, tabiri caizse, narsist bir âlem. Dolayısıyla bir ip cambazı edasıyla dengeyi bulabilmek hayat boyu uğraştığımız bir mesele. Bu içeriğimizde Amerikalı araştırmacı yazar Yasmin Mogahed’ı tanıyacağız ve konferanslarından, kitaplarından dengemizi bulabilmek adına yarar sağlaması temennisiyle yaptığımız alıntıları sizlerle paylaşacağız. 

Yasmin Mogahed Kimdir?

1980 yılında Mısır’da doğan Mogahed; Wisconsin-Madison Üniversitesinde psikoloji eğitimi aldıktan sonra, aynı üniversitede gazetecilik ve kitle iletişimi alanında yüksek lisans yapmıştır. Yüksek lisansını tamamladıktan sonra İslami çalışmalar üzerine dersler verip gençlik koordinatörü olarak çalışmıştır.

Huffington Post platformunda köşe yazıları yazmakta ve Al Maghrib Enstitüsünün ilk kadın eğitmeni olarak çeşitli mecralarda dersler, seminer ve konferanslar vermektedir. Etkili üslubu ve dikkat çekici örnekleriyle milyonların hayatına dokunmaktadır.

İslam’da kişisel gelişim, evlilik, aile, Allah sevgisi ve gençlerin yüzleştiği sorunlar gibi nice önemli konuda birbirinden ilham verici ve ufuk açıcı sohbetler veren Yasmin Mogahed’in kitaplarından, sohbetlerinden ve sosyal medya paylaşımlarından derlediğimiz sözlerini sizinle paylaşıyoruz.

Yasmin Mogahed’in Önemli Sözleri

 • Allah bize hediyeler veriyor ancak sonra biz Allah’a bağlanmak yerine bu hediyelere bağlı hale geliyoruz.  Bize para verdiğinde O’nun yerine paraya bağlanıyoruz.  Bize statü yahut güç verdiğinde onlara bağlı hale geliyoruz ve dikkatimiz dağılıyor. Hatta bize sağlık verdiğinde dahi aldanıyoruz.  Hiçbir zaman ölmeyeceğimizi düşünüyoruz.
Hediye
 • Tevekkül ayakların hareketi değil, gönlün hareketidir. Dolaysıyla, uzuvlar sıkı bir şekilde çalışırken, gönül bütünüyle Allah’a güvenir. Bu da şu manaya gelir: uzuvların çabası her ne ile sonuçlanırsa sonuçlansın, gönül bu neticenin Allah’ın kusursuz kararı olduğunun idrakinde tamamen hoşnut olur.
Tevekkül
 • Sadece umudumuzu dünyaya bağlamayı bırakabilirsek; dünyayı olmadığı bir hale büründürmekten yahut da cennete çevirmeye çalışmaktan vazgeçersek bu hayat kalplerimizi kırmayı bırakacaktır.
Dünya
 • Acı, aslında bağlılıklarımızın bir göstergesi. Nerede yanlış bağlanmışsak orada gözyaşımız, derin acılarımız var. Üstelik yalnızca Allah’a bağlanmamız gerekirken bağlandığımız diğer şeyler Mevla’ya giden yolda bize engel oluyor.
Gözyaşı
 • Hz. Nuh yenildiğini hissettiğinde, Allah’tan onu kurtarmasını istedi. Allah da kurtardı, peki nasıl? Allah Hz. Nuh’u bir fırtına göndererek kurtardı.  İşte sana gelen fırtına da öyledir, seni mahvetmek için değil, kurtarmak için gönderilmiştir. 
Fırtına
 • Bugün kalbin kırıldıysa endişelenme. Kalpler her gün değişir ve kalpleri değiştiren de yalnız Allah’tır. 
Kırık kalp
 • Sürekli işaretler arıyoruz. Durmadan Allah’ın bizimle konuşmasını istiyoruz. Oysa bu işaretler hep etrafımızda. Her şeydeler.  Allah her zaman konuşmaktadır. Asıl olay bizim dinleyip dinlemediğimizdir.
Görmedim duymadım bilmiyorum
 • Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, her şey hemen olsun istiyoruz. Ama etrafımıza baktığımızda Rabbimiz bize çok derin bir dersi tekrar tekrar öğretiyor: Her şey bir süreç içinde ve zamana ihtiyaç duyuyor. Allah bir bebeği göz açıp kapayıncaya kadar (bir saniye içinde de)yaratabilirdi ama 9 ay içinde şekillendiriyor. Bir tohum bir gün içinde devasa bir ağaca dönüşebilirdi ama O yüzyıllar içinde büyümesini istedi. Hz. Peygamber‘in görevi bir veya iki yıl içinde de tamamlanabilirdi lakin O 23 yıl sürmesini istedi. O halde her zaman emeğinizin meyvelerini anında göremeyebilirsiniz, hatta ömür boyu da göremeyebilirsiniz. Hemen cesaretiniz kırılmasın. Her şeyin zamana ihtiyacı var ve belli bir süreçte gerçekleşen şeyleri siz hızlandıramazsınız. Başarı sabra bağlıdır. 
Zaman
 • Allah ki, göklerde ve yerde -güneş, ay, yıldızlar- her şeyi mükemmel bir şekilde yönetiyor ve biz hala hayatımızı yönetme konusunda O’na güvenmiyoruz!
Güneş sistemi
 • Söylediğiniz her şey veya gözlerinize veya kulaklarınıza girmesine izin verdiğiniz her şey, kalbinize yüklenen veriler haline gelir. Bu veriler daha sonra ibadetiniz/namazınız esnasında tekrar oynatılır(aktif hale gelir). Kalbinizi neyin doldurduğunu bilmek istiyorsanız, namazınızda ne düşündüğünüze bakın. Şayet kalbinizi korumak istiyorsanız, gözlerinizi, kulaklarınızı ve dilinizi koruyun.”
9
 • Bunca insanın zorlukların Allah’ın bir cezası olduğuna inandığını öğrendiğimde hep çok şaşırırım. İnsanlar imtihanlarla karşılaştıklarında veya başkalarını imtihanlarla karşılaştıklarını gördüklerinde, Allah’ın kendilerine kızgın olduğunu zannederler. SubhanAllah! En çok hangi insanların imtihan edildiğini bir hatırlayın: Peygamberler! Ve onlar Allah’a en yakın olanlardı. Her zorluk senin için iyidir, eğer seni O’na yaklaştırıyorsa!
Tünel
 • Neden çoğu zaman en çok istediğiniz şeylere sahip olamadığınızı hiç merak ettiniz mi? Belki de bu hayatta onlara sahip olsaydınız, sizi O’ndan uzaklaştırırlardı. Belki de O, kalbiniz dağılmasın diye bu hayatta sevdiğiniz bazı şeyleri alıkoyup, sonraki hayatta o şeyleri size veriyor. Üstelik sonsuza dek.
Ev

Yasmin Mogahed’in yazılarını okumak isteyenler web sitesini ziyaret edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu