İslam Şehirleriİspanya

İslam Şehirleri: Toledo

Bazı şehirler vardır tarihiyle kültürüyle konuşur, konuşulur. Bazı şehirler canlıdır; canlandırır. Bu haberde sizlere bu şehirlerden biri olan İspanya’nın Toledo şehrinden bahsedeceğiz. İslam şehirleri serimize Toledo ile devam ediyoruz. 

İspanya’nın Işığı Toledo

Ispanyanin Isigi Toledo

Toledo, Orta Asya’da konumlanmış, Madrid’e oldukça yakın, Kastilya-La Mancha bölgesinin başkentidir. Şehrin çevresi Tajo Nehri ile çevrilidir. Toledo’nun tarih olarak çok eski vakitlere dayandığı biliniyor. Yunan İmparatorluğu altında olan Toledo, daha sonra Roma İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. Madrid’den önce İspanya’ya başkentlik etmiştir. 

Hristiyan, Yahudi ve Müslüman birçok topluma ev sahipliği yapan şehir için adeta İspanya’nın kültür başkenti denebilir. Tarihî ve kültürel mekanlarıyla hem geçmişe hem günümüze ışık tutan Toledo, İspanya’nın ışığı olarak da anılabilir. 

Tarihte Anıldığı İsimler 

Tarihte Anildigi Isimler

Şehir, Romalılar zamanında Toletum olarak anılıyormuş. Milattan sonraki sekizinci asırda Müslüman Arap fethinden sonra şehrin adı Araplarca ve diğer Müslümanlar milletler tarafından Tuleytula olarak tanınmış. Günümüzde ise şehir Toledo olarak biliniyor. 

Cervantes’in Doğduğu Tarihi Şehir 

Cervantesin Dogdugu Tarihi Sehir

Ünlü yazar Cervantes burada doğmuş ve yaşamıştır. Hatta Don Kişot romanını bu şehirde kaleme almıştır. Şehir tarihî ve kültürel etmenlerin yanında edebiyat yönüyle de oldukça zengindir.

Tarihi ve Kültürüyle Toledo 

Tarihi ve Kulturuyle Toledo

Toledo, bugün Endülüs İspanya’sı kadar tanınmasa da Avrupa tarihi içerisinde önemli bir yere sahip bir Orta Çağ şehridir. Kültürel özellikleriyle İspanya’yı en iyi temsil eden şehir olarak kabul edilir. Bu sebeple ulusal anıt olarak anılır. Şehrin en önemli özelliği, tarih içerisinde burada yaşamış Müslüman, Hristiyan ve Yahudi toplumların oluşturduğu heterojen doku. Ayrıca bu medeniyetlerin kendi kültürel kimliklerini yansıtan yapılarının, zarar görmeden ve yok olmadan 21. yüzyıla kadar ulaşmış olması da şehrin dikkat çekici bir özelliğidir. Buradan da Toledo’nun tarihine sahip çıkan ve tarihini yaşatan canlı bir şehir olduğunu anlıyoruz. Sokakları genellikle yokuşlu ve dardır. Bu sokaklarda dolaşırken tarih kokusunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Aynı zamanda Toledo sokaklarında yürürken taş evlere, çeliklere, çeşitli kılıçlara şahit olacaksınız. Toledo tarihi hakkında bilginiz olmasa dahi bu yapılar, size mutlaka bir şeyler öğretecektir.

UNESCO Dünya Kültür Miraslarından Biri Olan Toledo’da Gezilecek Yerler

UNESCO Dunya Kultur Miraslarindan Biri Olan Toledoda Gezilecek Yerler

Surlar, meydanlar, taş köprüler, kaleler, dar sokaklar, camiler… Tüm bunlar, İspanya’nın eski başkenti, diğer bir deyişle ülkenin kültür başkenti ve tamamı UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan Toledoya ait. 

Engebeli arazileri nedeniyle çoğu yokuş olan dar ve dolambaçlı sokakların hepsi Zocodover Meydanı’nda birleşir. Burada değişik dönemlerden kalma kapılar fazla hasar görmemiştir. Turistler burayı toplanma ve dinlenme yeri olarak kullanıyor. Babü’l-Merdüm ve Las Toernerias camileri, Santa Maria la Blanca sinagogu, Ceisto de la Vega, Santiago del Arrabal kiliseleri şehrin İslam etkisi görülen önemli yapılarındandır. Bazı kiliselerin El Greco, Anthony van Dyck, Luis de Morales ve diğer önemli ressamların eserlerinin bulunduğu çeşitli müzeleri, görülmesi gereken yerlerdendir.

Toledo’nun çeliği özellikle de kılıcı meşhurdur. Kentte büyük bir fabrikayla, metal eşyalar üreten atölyeler vardır. Günümüzde askerî müze olarak kullanılan Alcazar, şehrin en önemli mekanlarından biri. Eski zamanlarda farklı amaçlar için kullanılmış olan yapı, şehrin yüksek bir bölgesinde yer alıyor. Oldukça gösterişli mimarisiyle turistlerin ilgisini en çok çeken yapılardan biridir. Burayı da gezeceğiniz yerlere ekleyebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu