HaberlerEngel TanımayanlarKur'an-ı KerimMalezya

Malezyalı Görme Engelli Müslümanlar Braille Alfabesiyle Kuran Öğreniyor

Öyle haberlerle karşılaşıyoruz ki bu haberler, insana önündeki tek engelin umutsuzluk olduğunu gösteriyor. Bugün sizlere bu türden bir haberi aktarma amaçlı rotamızı, güzelliklerin ülkesi Malezya’ya çeviriyoruz.

Malezya’da görme engelli bir grup öğrenci hafızlık eğitimine başladı. Öğrencilerin bu zorlu görevi tamamlaması için Kuran’ın her sayfasını 40 kere okumaları gerekiyor. Selangor merkezindeki 8 öğrenci hafızlık eğitimlerine Ramazan ayında da yorulmak nedir bilmeden çalışıyorlar. Öğrencilerin parmakları kalın baskılı Kuran’ın üstünde azimle ilerliyor.

Kuran öğretimi ve ezberi yapan Darul Quran okulunda yaklaşık 1.000 görme engelli öğrenci var. Bu öğrenciler Malezya’da üretilen kalınlığı 6 birim olan Braille alfabesiyle yazılmış Kuran’ı okuyorlar. Kendisi de görme engelli olan Kuran öğretmeni Ahmad Quasiri Mat Zizi şunları kaydediyor:

Öğrenciler günde 1-2 sayfa ezberlemeye çalışmalılar. 1 sayfa ezberlemek için 30-40 kere okumak gerekiyor, bu ezberlemeye yardımcı oluyor.

Şu an 4 yıllık eğitimin yarısında olan 19-21 yaş aralığındaki öğrenciler Kuran ezberi yaparken, bir yandan da Arapça ve diğer İslami İlimler derslerini alıyorlar. Görme engelli öğrenci Nur Basyirah Azhar duygularını şöyle ifade ediyor:

İlk olarak, buraya gelme motivasyonum kendim ve ailem içindir. Çünkü ben Kuran’ı ezberlemeyi seviyorum ve bu benim isteklerimden biri.

Onlar kurslarını tamamladıktan sonra, üniversite düzeyinde daha fazla İslami çalışma yapmayı tercih edebilirler. Okuldaki öğretmenlerin söylediğine göre Malezya’da Braille alfabesiyle Kur’an eğitimi veren başka enstitüler de mevcut ve benzer Braille metinler Endonezya gibi farklı ülkelerde de bulunabiliyor.

Malezya’nın Başbakan Yardımcısı Ahmet Zahid Hamidi yerel basına verdiği demeçte, ülkede 2050’ye kadar Kuran’ı ezberlemiş 125 bin kişi olacağını ve bunun uyum ve refah inşa etmenin anahtarı olmasını umduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu