HaberlerNijerya

Nijeryalı Müslüman Gencin Üstün Başarısı

Nijeryalı Müslüman genç Fareedah Oyolola, uluslararası yetenek ölçme testinde üstün bir başarıya imza attı. Bu yazımızda sizlere Müslüman coğrafyalardan, Nijerya’dan müjdeli bir haber vereceğiz. Nijeryalı Fareedah Oyolola isimli Müslüman bir ortaokul öğrencisi, John Hopkins Genç Yetenekler Merkezi tarafından dünyanın en parlak zekâlı öğrencilerinden biri olmakla onurlandırıldı. Nijeryalı Müslüman genç kız, üstün yetenekli çocukların matematiksel ve sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek için yapılan Okul ve Kolej Yetenek testinde (SCAT) üstün bir performans sergiledi. Akademik yetenek ölçme testinde yüksek bir rekora imza atan genç kız şunları ekledi:

ogrenciler

 ”Bu kadar sınırlı bir zaman aralığında bu kadar yüksek puanlar almamı öğretmenlerime borçluyum. Onların matematiksel ve sözel muhakeme becerilerimi geliştirmeye yönelik yaptıkları çalışmalarla bu başarıyı elde ettim. Bu yüzden onlara minnettarım.”

John Hopkins Genç Yetenekler Merkezi, John Hopkins Üniversitesi’nin üstün yetenekli beyinlerin gelişimine yönelik çalışmalar yürüttüğü bir projesidir. Merkezde 84 ülkeden yaklaşık 19 bin öğrenci kayıtlı bulunmaktadır. 1979’dan beri üstün yetenekliler eğitiminde dünya lideri olan Genç Yetenekler Merkezi, üstün yetenekli öğrencilerinin akademik yeteneklerini belirlemeyi ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış kurslar, hizmetler ve kaynaklarla gelişmelerini desteklemeyi amaçlamıştır.  Genç Yetenekler Merkezi yönetici müdürü Virginia Roach, Fareedah ve diğer üstün başarılı öğrencileri tebrik eden bir bildiri yayınladı ayrıca bu öğrencileri onurlandırmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Fareedah ve diğer yetenekli öğrenciler ABD’de ve Çin’de düzenlenen yaz programına katılmakla ödüllendirildiler.

Biz de Fareedah ile gurur duyuyor ve dünyadaki tüm çocuklara da yeteneklerinin ve parlak zekâlarının keşfedilmesi için fırsatlar tanınmasını diliyoruz.

Kaynak
aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu