HaberlerCamiİspanyaMali

700 Yıl Sonra Bir İlk Gerçekleşiyor

700 yılın ardından Fredi Kanoute Sevilla‘ya bir cami inşa ettiriyor. Mali’li futbol efsanesi Frederic Kanoute bu Ramazan ayında camii inşası için fon topluyor. Önceleri Müslümanlara mescitler tahsis edildiyse de, yapılacak olan bu cami, 700 yıl sonra Sevilla’ya ibadet maksadıyla inşa edilen ilk kompleks olacak.

“Birkaç yıl evvel, Sevilla’daki İslami topluluklara hizmet etmek nasip oldu. O zamanlarda da, ibadet için hususi bir mekan ihtiyacını gördüm. Ellerindeki geçici mescidi korumaları için yardım ettim.” açıklamasında bulundu.

Kanoute’nin cömertliği ile bağışladığı 700.000 dolar, Sevilla Cami Derneği’nin bir cami inşasına kafi geldi.

Cami Projesi

Orada sekiz sene top koşturdum. Bir Müslüman olarak şehre gelen herkesin arayacağı ilk şey, namaz kılacak bir yer bulmak olur.

“Benim bulduğum yer, o cami oldu. Geçici cami dediğim yer. Hâlâ ordadır. Sadece göçmenlerin değil, yöredeki İspanyollar ve ana-babaları ihtida etmiş insanlarla oluşturulmuş bir toplulukla karşılaştım. Müslümanlar hep göçmenlerdendir fikrine zıt bir çevreydi. Onların bazısı Avrupalıydı, hem de Endülüslü idi.”

“Müslüman olarak doğmuşlar. Faslılar, Cezayirliler, Senegalliler, Malililerle beraber muhteşem bir karma oluşturmuşlar. İmkanım elverdikçe Cuma’ları namaz için o mescidi tercih ederdim. 2007’de maalesef onların oradan çıkarılacaklarını haber aldım. Mülk sahibi binayı satmak istiyormuş. Duyar duymaz, oturduk, istişaremizi ettik ve orayı satın alarak camiyi kurtarmayı teklif ettim.”

Yeni Cami

Bu cömert bağış üzerinden 12 yıl geçtiği günümüzde Kanoute, 3 bölmeli camii tasarımlı bu binanın inşası için bir fon oluşturdu.

Bu maksatla toplanması hedeflenen meblağ: 250.000 £. Projede İspanyol Ibrahim Hernandez ve Luqman Nieto’nun da yardımlarını alan Kanoute Sevilla ile arasındaki bağları sıkı tutuyor. “Ayrı bir tadı, bir ışığı var benim için. Özel bir şehir burası. Bunda futbolun da emeği büyük.” diyor.

“İnsanlarların kanı futbol ile kaynıyor, diyebilirim ki bu şehirde, Sevilla FC veya Real Betis takımlarından birini tutmayan biriyle karşılaşmadım. İngiltere’de birden fazla derbide oynamama rağmen, böylesini görmedim. Seville’de tecrübe ettiğim derbi ise çok farklıydı, bu enerji futboldan ziyade bir enerji.”

Arsenalli oyuncu Abou Diaby, Watford Spor Kulübü’nden Abdoulaye Doucoure ve Manchester City oyuncusu Benjamin Mendy de projeye destek verenler arasında.

“Onlar şahsında diğer tüm sporcu arkadaşlarımın yardımlarına ihtiyacımız var. İnsanların projeye rağbetleri, retweet etmeleri ile oluyor.”

İspanya’da 1.3 milyon dolaylarında Müslüman yaşıyor, bu da 45 milyonluk nüfusunun yüzde 3’üne tekabül ediyor. Müslümanlar mazide İspanya’ya 711-1492 yılları arasında yüzyıllarca hükmettiler. Son hükümdar ise 1492 yılında Katolik kral ve kraliçe Ferdinand ve Isabella tarafından mağlup edildi. O günden beri bölgedeki camiler ya çürümeye terk ediliyor yahut kiliselere çevriliyordu.

Kaynak
Kanoute cami projesi sevilla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu