HaberlerCamiMalezya

İhtiyaç Sahipleri İçin Pirinç ATM’si Kuran Cami

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki bir cami, özel olarak tasarlanmış bir ATM cihazıyla ihtiyaç sahibi insanlara pirinç bağışı yapmanın yeni bir yolunu buldu.

Kmpung Datuk Karamat’daki Al-Akram Camii’ne yerleştirilen ATM cihazı, zekattan faydalanan insanlar olarak da bilinen “asnaf” nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için kuruldu. Federal İslami Bölgeler Departmanı (JAWI), Facebook’taki resmi sayfasından bu girişimi tebrik etti.

Mesai saatleri dışında dağıtım fikri 1966’da bilgisayar kredi makinesi adı altında bir Japon icadıyla beraber bankerlerin ihtiyaçları sonucu ortaya çıktı. ATM endüstrisi derneği ATMIA’ya göre, şu an dünya çapında kurulu 3,5 milyona yakın ATM var. AL-Akram Camii’ndeki ATM’de ise mantık da aynı, fakat amaç tamamen farklı. Normal ATM’lerin aksine makinede pirinç veriliyor. Bu sistemde pirinç almak için makinenin sensöründeki karta dokunuluyor ve ATM size 2 kilo pirinç veriyor.

İslam’ın beş şartından biri olan zekat, belirli kriterleri sağlayan tüm Müslümanlar bir zorunluluktur. Bir nevi fakirin zenginden fayda görme hakkıdır. Vergi ya da zorunlu yardım olarak değerlendirilir. Ayrıca İslam hukukunda sadaka olarak adlandırılan, başka bir bağış türü de vardır. Bu terim Kur’an ve sünnette hem zekat hem de sadaka için kullanılmıştır. Pirinç veren ATM’de sadaka geleneğinin en pratik örneklerinden birini görmek mümkün.

Malezya İslamı federasyon dini yaparken aynı zamanda resmiyette laik yapısını koruyor. Malezya anayasası insanlara din özgürlüğü veriyor. 2010 ulusal nüfus ve konut sayımı sonuçlarına göre günümüzde Malezya’nın %61.3’ü İslam dinine mensup.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu