Başarı HikayeleriBilim-TeknolojiHaberlerSuudi Arabistan

Artık Gökyüzünde Fatıma’nın İsmini Taşıyan Bir Asteroid Var

Geçtiğimiz günlerde NASA bir asteroide 19 yaşındaki Suudi Arabistanlı bilim insanı Fatıma binti Abdel Moneim Al Sheikh’in ismini verdi. Al-Sheikh 33.535 asteroidinin isim sahibi olan genç bilim insanı botanik alanındaki önemli çalışmalarıyla tanınıyor.

Fatıma Al Sheikh, 2016 yılında Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuar’ında (Intel ISEF) ikinci olarak 1500 dolar ödül kazanmıştı. Intel ISEF her yıl düzenlenen bir yarışma ve dünyanın her yerinden 1800 lise öğrencisi bu yarışmaya katılıyor. Yarışma, üniversite öncesi yaş kategorisinde dünyanın en prestijli yarışması olarak görülüyor. Fatıma Al-Sheikh Intel’in yarışmasına davet edilmesinden önce de kendi ülkesinde ulusal başarılara imza atmış ve Suudi Arabistan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiş.

Tüm bu başarıları saydıktan sonra Fatıma’nın yaşını tahmin etmek zorlaşıyor. Çünkü kendisi henüz sadece 19 yaşında. Bu kadar genç bir yaşta hem ulusal hem uluslararası alanda başarılara imza atması ve bir asteroide ismini vererek adını gökyüzüne yazdırması takdire şayan. Fatıma eğitimine ise Brown Üniversitesi’nde devam etmeyi planlıyor.

NASA ilk defa bir asteroide genç bir bilim insanının ismini vermiyor. Daha önce üç genç bilim insanı daha bu onura erişmişti. 2013 ISEF yarışmasında matematik alanındaki çalışmasıyla ikinci olan Ürdünlü öğrenci Salahaddeen Ibrahim Abu-Alshaikh’in ismi bir cüce gezegene verilmişti. Bunun yanında 2015 ISEF yarışmasında botanik çalışmasıyla birinci olan Suudi Arabistanlı öğrenci Abdul Jabbar Abdulrazaq Alhamood ve Doğa ve Çevre Bilimi alanında birinci olan Yasmin Yehia Moustafa da isimlerini bir asteroide vermişlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu