Amerika Birleşik DevletleriHaberler

New York’taki Adada İlk Müslüman Mirası Festivali

Hucurât Suresi 13. ayette bahsi geçtiği gibi Allahu Teala insanların birbirleriyle daha kolay iletişim kurabilmesi kaynaşabilmesi için insanları farklı milletlere, farklı toplumlara ayırmıştır. 

Ey insanlar! Bakın biz sizi, bir erkekten ve bir kadından yarattık. Sizi birbirinizi tanıyasınız diye, milletlere ve kabilelere ayırdık…

Her bir toplumun farklı farklı kültürleri vardır ve tüm bu farklılıklar bir araya geldiğinde insanlık aleminden bahsedebiliriz. İnsanlar farklılıkları sebebiyle birbirlerinin maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayıp birbirleriyle kaynaşabilirler. Bu haberimizde sizlere bu duruma örnek olacak, New York’un güneydoğusunda yer alan Long Island adasında düzenlenen Müslüman Kültürlerinin tanıtıldığı bir festivali anlatacağız. Gelin haberin devamına göz atalım.

Her yaştan, inançtan ve geçmişten gelen kalabalıklar, birlik beraberlik, sevgi ve diğer kültürleri paylaşan ilk Müslüman miras festivalini kutlamak için New York’un Lindenhurst şehrinde cumartesi günü bir araya geldi. İlk kez Babylon Belediye binasında düzenlenen ücretsiz etkinlikte İslam kültürü, yemekleri, kıyafetleri ve kına dövmeleri sergilendi. 

Kutlamayı organize eden Suffolk İlçesi Amerikan Müslümanlarının kurucusu Lamiaa Elkoulily:

Bugün tarih yazdık. Bizler, sevgiyi yaymak ve nefreti durdurmak için farklı geçmişlerden gelen insanlık içindeki kardeşleriz.

Festival, etkinliğe katılmaktan heyecan duyan Müslümanları ve gayrimüslimleri bir araya getirdi. Gayrimüslimlerden biri olan festivali kazara görüp eşiyle birlikte katılan James King, “Bunu önceden bilmiyorduk, ama gittiğimize sevindim.” dedi.

James King’in eşi Jasmine Robinson:

Her şey çok havalı görünüyor. Kıyafetler çok güzel ve diğer kültürleri öğrenmeyi seviyorum.

Artan Müslüman Nüfus

Afis
İlk Müslüman miras festivali afişi

Miras festivali, Long Island’da Müslüman nüfus artmaya devam ederken gerçekleşiyor. On yıl önce, Long Island’da sadece iki düzine cami vardı, bugün kırktan fazla cami vardı.

Babylon Kasabası Amiri Rich Schaffer, festivale ev sahipliği yapmaktan onur duydu. Amir Schaffer:

İnsanların gelip Müslüman dinindeki farklı kültürleri keşfetmeleri için harika bir yol. Birlik ve hepimizin iyi anlaşma özelliğini gösteriyor.

Bu festival, Müslüman toplumların özelliklerinin, kültürlerinin özellikle gayrimüslimlere tanıtılması bakımından çok önem arz ediyor. Amerika gibi farklı milletlerin olduğu bir toplumda Müslümanların İslam’ın güzelliklerini yansıtan bu tarz etkinlikler düzenlemeleri çok önemli. Umarım insanları birbiriyle kaynaştıran tanıştıran bu tarz etkinliklerin sayısı artar.

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu