Kuzey MakedonyaHaberler

Kaçamak Restorant : Cuma’dayız Siz de Gelin

Bugün size Üsküp şehrinde, Arnavut mutfağında özel bir yeri olan ‘Kaçamak/Bağırdan‘ yemeği ile meşhur olmuş bir restoranın ilginç ve insanları Allah’ın evine davet eden bir hikayesini anlatacağız!

Öncelikle şunu ifade etmek lazım: Üsküp şehri, iki yakası olması ile meşhurdur. Vardar nehrinin bir kısmında Makedon (Ortodoks) halkı yaşayıp, diğer kısmında ise Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar yani Müslüman kesim yaşamaktadır. Cuma namazı vaktinde, Üsküp’ün Müslüman kısmında açık yer bulmak neredeyse imkansızdır. Kapalı değilse bile, iki şık akla gelir; Ya Makedonların yeridir, ya da o yer Müslüman hanımlarındır.

kacamakli

Böyle bir durumda, Kaçamak restoranı, geleneksel yemeklerinin yanı sıra meşhur yapan şey, Cuma namazı çağırısı oldu.

Bilinmeli ki, Kuzey Makedonya’da halen saat değişimi mevcuttur. Yazları saat 13:00, kışları ise saat 12:00’de Cuma namazı kılınır. Bundan dolayı, Kaçamak restorantta, Kuzey Makedonya’da saat 12:00’de kılınan cuma namazı için, 1 saat mola verilmektedir. Saat 11:30’ta kapanan aile restoranı, saat 12:30’ta yeniden işe başlar.

Bu olayın güzel tarafı ise; Kaçamak restorantı kapalı iken, kapıda yazan yazı ile ilgilidir:

cumadayiz

Cuma’dayız siz de gelin!

Gördüğünüz gibi Cuma vakti dükkanını kapatmayı tercih eden ve yalnızca “Cuma vakti kapalıyız.” yazan diğer restoran ve kafelerin yerine “Cuma’dayız siz de gelin” yazısı içerisinde ne kadar tatlı ve samimi bir daveti barındırıyor.

Bu samimi davetten etkilenip Cuma namazına giden kaç kişi olmuştur acaba?

Allah bizlere, İslam’ı en güzel şekilde tebliğ edebilmeyi, Müslümanlığın vazifelerini yaşayışımızla, en güzel mesajları vererek aktarabilmeyi nasip eylesin. Amin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu