Haberlerİlham Veren ProjelerYardım Faaliyetleri

İyilik “Hayır Marketler” Yolu İle Yayılıyor

Bir kurum düşünelim. ‘Dünyayı iyilik değiştirecek’ sloganıyla yola çıkan… İhtiyaç sahiplerine karşılık beklemeden el uzatan… Hem de bunu bir kereye mahsus olmaksızın yapan. Böylesine güzel bir hayrı gerçekleştiren kurumlardan biri de Türkiye Diyanet Vakfı. Yapılan bu iyilik de ‘Hayır Marketler’ olarak isimlendiriliyor. Proje kapsamında yapılan iyilikler sınır tanımıyor. Yardım elleri dünyanın birçok yerine uzanıyor.

2016’dan bu yana faaliyet gösteren projenin; Ankara (Sincan), İstanbul (Eyüpsultan) ve Diyarbakır (Yenişehir) olmak üzere ülkemizde üç şubesi var. Sınır komşumuz Suriye‘de de İdlib, El Bab ve Azez olmak üzere üç şubesi bulunuyor.

Hayır Marketlerle Yapılan Yardımların Öncekilerden Farkı Ne?

Hayir Marketlerle Yapilan Yardimlarin Oncekilerden Farki

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık soruları şöyle cevaplıyor:

“Zaman zaman kolilerle de yardım yapılıyor ancak kolilerin içerisine konulan yardım malzemeleri sınırlı oluyor. Hayır Marketleri aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelerin her türlü ihtiyacına yönelik alışveriş yapmalarına imkan tanıyoruz.”

Hayır Marketlerde Neler Bulunuyor?

“Şube temsilcisi arkadaşlarımızın gayreti ve gönüllülerimizin desteğiyle yaklaşık 2 yıldır faaliyet gösteren Sincan Hayır Marketinde ihtiyaç sahibi ailelere gıdadan giyime, ayakkabıdan temizlik ürünlerine, mutfak eşyasından ev tekstiline, beyaz eşyadan kırtasiyeye, oyuncaktan halıya kadar birçok alanda yardımlar yapılıyor.”

“İhtiyaç sahibi olduğunu belirterek yardım talebinde bulunan ailelerden gerekli evraklar alınıp, sosyal inceleme formları doldurulduktan sonra, gönüllülerimiz tarafından belirtilen adreste inceleme yapılıyor. İhtiyaçları tespit edilen ailelere şubemiz tarafından randevular verilerek hayır marketimize yönlendirmeleri yapılıyor. Aileler, bu marketlerde ihtiyaçlarını gönüllülerimizin refakatinde ücretsiz bir şekilde temin edebiliyor. Her aileye ortalama 2 ayda bir sıra geliyor. Diğer şubelerde de bu şekilde gönüllüler vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine yardımlar ulaştırılıyor.”

Projenin Maddi Kaynagi

Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir.

Vakıf, Hayır Marketler projesinin benzerini, Suriye’de 2016 yılında ‘giyim mağazaları’ ve ‘sosyal marketler’ adıyla hayata geçirmişti. Suriye’deki Hayır Marketler hususunda İhsan Açık şöyle konuşuyor:

“Kamplarda yaşayan yetim aileler öncelikli olmak üzere ihtiyaç sahiplerinin, verilen kuponlarla mağazalara davet edilerek ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapmalarına imkân tanınıyor. 2016 yılından bu zamana kadar yaklaşık 1,5 milyon kişiye destek verildi.”

Projenin Maddi Kaynağı Nasıl Sağlanıyor?

Yurt içinde ve yurt dışında çalışmalar Türkiye Diyanet Vakfı gönüllülerinin desteğiyle yürütülüyor. Maddi kaynak hayırseverler tarafından sağlanıyor. Gönüllülerin içinde doktor, avukat, Kuran Kursu hocası, imam, marangoz, elektrikçi ve tesisatçı gibi halkın her kesiminden insan var. Gönüllüler, nöbetleşe, Hayır Markette bulunarak ihtiyaç sahibi aileleri karşılıyor ve onlara yardımcı oluyorlar.

Çokça fedakarlık gösterip bu hayra destek veren bütün kardeşlerimizi cân-ı gönülden tebrik ediyoruz. Sa’yleri meşkûr, amelleri makbul olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu