HaberlerİngiltereYardım Faaliyetleri

Bradfordlu Müslümanların Pazar Projesi

Aylar süren pandemik karantina ve kısıtlamalar, geçimini sağlamaya çalışan ailelere ağır yükler getirmesine rağmen bunu gören ve zor durumdaki kişilere yardım etmek için mücadele eden birçok insan var. Evet, sevgili Bi’ Dünya Haber okurları, yine içinizi sıcacık yapacak bir iyilik hikayesiyle karşınızdayız. Bradford’da yaşayan Müslüman kardeşlerimiz ekonomik olarak sıkıntı çekenlere yardım etmek için ücretsiz pazar projesi başlattı.

Türkiye’de yaşayan bizlerin de zor vakitler geçirdiği pandemi sürecinde Norwich’te yerel bir Müslüman lokantası ihtiyaç sahiplerine ücretsiz sıcak yemek dağıtmış. Rose Lane Camii ise evi olmayanlara haftalık olarak 120 öğün yemek hizmeti vermek için The East Anglian Bangladesh Trust ve St. Martins Housing Trust ile bir araya gelmişti.

Haberin bu kısmı bizlere Efendimiz’in (sav) bayram günü kurban eti dağıtan eşine hitaben “Ver ya Aişe, verdiklerimiz bizimdir.” deyişini hatırlatıyor.

Pencere

Bu yazımızda asıl olarak Birleşik Krallık’taki Müslüman kardeşlerimizin zor durumda olanlara yardım etmek için düşünüp hayata geçirdikleri bir projeden bahsedeceğiz. Hadi gelin birlikte bu kardeşlerimizi tanıyalım.

Bradford Merkez Camiindeki kardeşlerimiz, serbest meslek sahibi olmayı desteklemek ve ekonomik mücadeleye yardımcı olmak için cami otoparkında ticaretle uğraşanlara ve ziyaretçilere ücretsiz ev sahipliği yaptı.

Rahima Brandt ve Jamal Sealey kardeşlerimiz Mayıs 2020’de bir Ramazan aşevinde çalışırken Norwich’te ilk kez bu projeyi başlattılar.

“Sadece kurtarıcılar olamayız. İnsanların kendi kendilerine de geçinmelerine yardımcı olmalıyız.” diyerek niyetlerini samimi bir şekilde iki cümlede özetliyorlar. Aynı bizdeki balık vermek yerine, balık tutmayı öğretmek aslında yapmak istedikleri.

İslam serbest çalışmayı destekler. Yerel ekonomi karantina sonrası düzelmeye çalışırken, yerel kamu işletmelerini desteklemek için bir şeyler yapmak istedik” diye de ekliyorlar.

Camii

Diğerkâm olmak

Norwich’teki bu ücretsiz pazarların başarısından sonra, Bashir Lund liderliğindeki bir grup gönüllü kardeşimiz de kendi bölgelerinde bu projeyi uygulamak istemiş.

Bashir Lund amaçlarını bu cümleleriyle ifade ediyor:

Diğer bir gönüllü organizatör olan Shahida Iqbal ise:

 Asıl isteğimiz yerel halkı teşvik etmek. Bu proje çevrimiçi satış yapan insanlar için de Bradford’da yer edinmek ve kendilerini tanıtmak için bir fırsat. İnsan ne ekerse onu biçer. Biz yerel üreten ve kullanan insanlar istiyoruz.

Güzeller güzeli dinimiz İslam; biz Müslümanları, özellikle farklı inançlara sahip olan insanlara karşı hoşgörülü olmaya, İslam’ın gerçek ruhu olan yumuşak bir şekilde davranmaya, samimiyeti yaymaya teşvik eder.

Bu bizi şu sonuca da götürüyor, komşularımızın Müslüman veya gayrimüslim olması fark etmez, onlara karşı her zaman nazik ve anlayışlı olmalıyız. Müslüman sevdirir, soğutmaz; hoşgörülüdür, bir anda silip atamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu