EndonezyaAllah'ın Evleri

Endonezya’daki Camiler

Endonezya, dünyanın en fazla Müslüman nüfusuna sahip ülkelerin başında geliyor. Dolayısıyla cami sayısı ve çeşitliliği de buna bağlı olarak yüksek oranda. Endonezya hükümetinin verilerine göre 554.152 adet cami Endonezya’da mevcut. Bunların 258.958’i cami, 295.194’ü ise mescit statüsünde. Bu camilerden 99 Kubbeli Cami, Luar Batang Cami, İstiklâl Cami, Baiturrahman Ulu Cami, Al Islam Muhammad Cheng Hoo Sriwijaya Palembang Cami’ni sizler için inceleyip derledik.

99 Kubbeli Cami (99 Domed Mosque)

99 Kubbeli Camii

Endonezya’nın Güney Sulawei eyaletinde bulunan Makassar adlı kentinde yer alan 99 Kubbeli Cami, dünyanın tasarımıyla dikkat çeken en önemli camilerinden birisi. Kubbe, renk ve tasarımıyla göz kamaştıran, klasik İslam motiflerinin ötesinde Asya ve Günay Asya kültürünü Müslümanca bakışla sunan yegane cami mimarisi sergiliyor.

Ada olan Sulawesi’nin dünyaya ışıldayan yüzü diyebileceğimiz 99 Kubbeli Cami, etrafındaki sularla çevrili eşsiz doğanın içerisinde bizlere gülümsüyor. Belki ileride Endonezya’nın yeni simgesi bile olabilir.

Yolunuz bir gün Endonezya’nın eşsiz ve büyüleyici doğasıyla bilinen Sulawei eyaletine düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. 99 Kubbeli Cami Endonezya’da yer alan en yeni camilerden biri olduğu için listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Luar Batang Cami (Luar Batang Mosque)

Luar Batang Camii

İkinci olarak Endonezya’nın en eski ve değerli camilerinden biri olan Luar Batang Cami’ni ele alıyoruz. Endonezya’nın Cakarta kentinde bulunan ve 1736 yılında yaptırılan ilk camilerden birisidir. İlk zamanlar kentin odak merkezinde kendini gösteriyorken günümüzde etrafı dükkân ve evlerle çevrelenmiştir. Yine minare ve tasarımı dönemin kültür ve toplum yaşantısından izler taşır. Bir mimar için gerçekten büyüleyici ama basit bir sanat eseri gibidir.

Luar Batang Cami her yıl, özellikle Ramazan ayında ziyaretçilerin akınına uğruyor. Cakarta’da aynı zamanda Veli Al Habib Husein bin Abu Bakar Alaydrus‘un türbesi de bulunmaktadır. Ziyaretçilerin birçoğu bu camiyi ve türbeyi eş zamanlı ziyaret etmeyi tercih ediyor.

Siz de yolunuz düştüğünde Luar Batang Cami’ni ziyaret edip Kur’an-ı Kerim okuyarak dua edebilirsiniz. Ayrıca eşsiz mimarisi ve yüksek manevi atmosferi ile huzur bulabilirsiniz.

İstiklâl Cami (Masjid Istiqlal)

Istiklal Camii Masjid Istiqlal

İstiklâl Cami, Endonezya’nın Cakarta (Jakarta) kentinde bulunuyor. Caminin ihtişam ve heybetini Tripadvisor kullanıcılarından birinin şu ifadesi anlatmaya yeter:

Jakarta kentine yalnızca İstiklâl Cami’ni görmek için bile gelmeye değer. O kadar büyük ve ihtişamlı ki insanı etkilememesi mümkün değil.

Diğer birçok Endonezya cami mimarisi gibi bu caminin de mimari yapısı ve işlenen sanat anlayışı, Türk mimarisinden çok farklıdır. 1978 yılının 22 Şubat’ında açılmıştır. Bununla birlikte cami, Güney Asya’nın en büyük camisi olarak bilinir. Cami, Endonezya’nın bağımsızlık anısına yaptırıldığı için adı İstiklâl Cami olarak nitelendirilmiştir.

Baiturrahman Ulu Cami (Baiturrahman Grand Mosque)

Baiturrahman Ulu Camii Baiturrahman Grand Mosque

Baiturrahman Ulu Cami, Endonezya dilinde “Masjid Raya Baiturrahman“, Açe dilinde ise “Meuseujid Raya Baiturrahman” olarak geçmektedir. Bu cami, Endonezya’nın Açe eyaletine bağlı Aceh (Açe) kentinde yer alıyor. Bu cami, özellikle bölge halkı olan Açe Müslümanlarının kültürel, ruhsal ve milli olarak ortaya koydukları mücadelenin önemli bir simgesidir.

2004 yılında bölgeyi derinden etkileyen ve ciddi yaralar açan Hint Okyanusu’nda gerçekleşen tsunami felaketinden kurtulmayı ve ayakta kalmayı başaran önemli yapılardandır.

1692 yılında saltanat süren Sultan İskender Muda döneminde yaptırılmış ilk camilerdendir. Bunun dışında bazı rivayetlere göre 1292 yılında Sultan Alaaddin Mahmudsyag tarafından yaptırıldığı da bazı kaynaklarda geçer. Açe mimarisinin en belirgin örneklerini sergiler. Hollanda sömürge ve saldırılarında cami, ciddi zarar görüp çatısı tamamen yanmıştır. Hollanda Generali V. Swieten, bölge halkına söz verip camiyi yeniden inşa ettirmiştir. Fakat 1879’da başlayan inşa çalışması 1881 yılında yine Açe Sultanı Muhammed Daud Syah döneminde tamamlanabilmiştir.

İslam Muhammet Cami (Al Islam Muhammad Cheng Hoo Sriwijaya Palembang Mosque)

Islam Muhammet Camii Al Islam Muhammad Cheng Hoo Sriwijaya Palembang Mosque

İslam Muhammet Cami, Endonezya’nın Güney Sumatra eyaletine bağlı Jakabaring Palembang kentinde bulunur. Çinli Müslümanlara adanmış cami olarak bilinir. Çinli Amiral Zheng He onuruna caminin adı verilmiştir. Bununla birlikte caminin mimari yapısı ve sanatsal esintileri Çin, Malay, Endonezya takımadalarının genel kültürel yapısını yansıtır. 2003 yılında inşa edilmeye başlanıp 2006 yılında açılmıştır.

İki katlı ve ortalama 600 Müslüman’ın aynı anda ibadet edebileceği kapasitededir. Cami, Çin ve Arap mimari esintileri de taşımaktadır. Dolayısıyla bölgenin en popüler ve en fazla turist çeken cami ve yapılarından birisidir. İçerisinde imam lojmanı, idari ofis, kütüphane ve çok amaçlı kullanılabilen salon da mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu