Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Allah'ın EvleriKuveyt

Kuveyt’teki Camiler

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, Kuveyt’teki camiler olacak.

Sıddıka Fatıma Zehra Cami

Siddika Fatima Zehra Camii
Fatıma Zehra Cami

Yapımına 2008 yılında başlanıp 2011 yılında tamamlanmış camiye küçük Taç Mahal demek yerinde olacaktır. Zira cami, İran ve Hindistanlı zanaatkarlar tarafından yaklaşık 8 ayda 24 saat boyunca aralıksız çalışılarak Taç Mahal tarzında tasarlanmış. Bununla birlikte yapımında kullanılan mermerlerin İran’dan özel olarak getirtildiği bu cami, erkeklere ayrılmış 3500 kişilik bir alan ve kadınlar için ayrılmış 500 kişilik ayrı bir alanla toplamda 3200 metrekareden oluşuyor.

Muhammed Nasır El-Sabah Cami

Muhammed Nasir El Sabah Camii
Muhammed Nasır El-Sabah Cami

Adını Kuveyt’in eski Başbakanı Nâsır el-Sabah’dan alan bu cami, Kuveyt şehrinin Ras Salmiya bölgesinde yer almaktadır. 1981 yılında inşası tamamlanmış caminin etrafı, ard arda renk değiştiren led aydınlatmalar ile kuşatılmıştır. Bu güzel ve çarpıcı cami aynı zamanda “Piramit Cami” adıyla da bilinmektedir.

Fatima Cami

Fatima Camii
Fatima Mosque

Kuveyt’in başkenti Kuveyt şehrinde yer alan bu cami, geleneksel Kuveyt mimarisi ile modern mimari arasındaki uyumlu karışıma ev sahipliği yaptığından ülkede oldukça önemli bir yer olarak görülmektedir. Konik şeklindeki kubbesiyle İslam sanatının eşsiz mimarisine tanık olmamızı sağlayan cami, özellikle Ramazan aylarında binlerce ibadet etmek isteyen insanı ağırlamaktadır. Aynı zamanda küçük bir alanda sadeliğiyle dikkatleri üzerine çeken Fatima Cami, Kuveyt’teki camiler göz önünde bulundurulduğunda denize bitişik en eski camilerden biri olarak kabul edilir.

Büyük Cami

Buyuk Camii

13.000 kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük camilerinden biri olarak kabul edilen Büyük Cami, Allah’ın 99 ismi ile (Esmaü’l Hüsna) süslenmiş 26 metre yüksekliğinde bir kubbeye sahiptir. Caminin kuzeybatıda kalan köşesinde konumlanmış minaresi ise eşsiz Endülüs mimarisini andırmaktadır. İçerisinde İslami kaynak kitap ve dokümanlar barındıran 350 metrekare uzunluğunda bir kütüphane bulunması, belki de camiyi önemli kılan unsurların başında gelmektedir. Ayrıca camide 550 araba kapasiteli beş katlı bir otopark da bulunmaktadır.

Serinin Diğer Yazıları İçin Tıklayınız!

Azerbaycan / Brunei / Katar / İngiltere / Malezya / Fas / Rusya / İran

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu