Bi Dünya Kudüs

Filistin’in En Önemli 7 Şehri

Filistin birbirinden güzel birçok şehre sahiptir. Ancak biz bu haberimizde sadece en bilindik yedi şehri sizler için derledik. Keyifli okumalar diliyoruz.

Kudüs

Kudüs
Kudüs

Yebusiler tarafından beş bin yıl önce kurulmuştur. İlk kurulduğu andan itibaren Filistin’in başkenti olmuştur. Hz. Ömer tarafından H.15 yılında fethedilmiştir. Filistin’in merkezinde orta sıra dağların arasında bulunmaktadır. İçerisinde Mescid-i Aksa ve Kıyamet Kilisesi gibi birçok mukaddes mekan bulunmaktadır.

Hayfa

Kudüs
Kudüs

Akdeniz sahilindedir ve Filistin’in en önemli limanlarını barındırmaktadır. Petrol rafinerisi bu şehirde olduğu için büyük sanayi bölgelerine de sahiptir.

Yafa

Yafa
Yafa

Bu şehir “Denizin Gelini” diye isimlendirilmiştir ve Hayfa ile Gazze’nin arasında bulunan Filistin sahilinin ortasında yer almaktadır. Eski bir Ken’ân şehri olan bu şehrin yaşı beş bin yıldan fazladır. Portakal bahçeleri, dokuma ve sabun sanayi ile ünlüdür.

Beytüllahim

Beytüllahim
Beytüllahim

Kudüs şehrinin güneyinde yer almaktadır. Hz. İsa’nın doğduğu Doğuş Kilisesi’ni içinde barındırdığından dolayı Hristiyanlar için kutsal bir şehirdir. Kıymetli taş, sedef ve işleme sanayisi gibi kıyı endüstrileriyle meşhurdur.

El-Halil

El-Halil
El-Halil

Beytüllahim şehrinin güneyinde yer almaktadır. Hz. İbrahim Camisi’ni barındıran tarihi bir şehirdir. Ayakkabı, deri, cam ve seramik fabrikaları gibi birçok endüstriyel alan ile öne çıkmaktadır.

Gazze

Gazze
Gazze

Filistin’in güneyindeki en büyük şehirdir. Ayrıca Mısır, Akdeniz, Kızıldeniz ve Arap yarımadası arasındaki ticaret yolu üzerinde bulunduğundan dolayı her zaman önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Sebze ve narenciye ziraatıyla meşhurdur. İçerisinde Haşim bin Abdülmenaf’ın kabri bulunduğu için “Gazzetu Hâşim” adı verilmiştir.

Eriha

Eriha
Eriha

Ölü Deniz’in kuzeyinde yer almaktadır. On bin yılı aşkın tarihiyle dünyanın en kadim şehirlerindendir. Birçok antika eseri sınırlarında barındıran bu şehir; sebze, narenciye ve muz ziraatı ile meşhurdur. Ayrıca önemli bir turizm merkezidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu