Mısırlı Genç Milyon Dolar Değerinde Biyoyakıt Üretti

300

Bazı zihinler, dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması için yolumuzu aydınlatırlar. Ve böyle büyük zihinlerin buluşları yaş ya da millet tanımaz. Azza Faiad, Mısır’da doğmuş ve büyümüş bir lise öğrencisi. Küçüklüğünden beri olan bilim ilgisi, en sonunda onu büyük bir keşfe götürdü. Faiad, kullanılmış plastikleri yakıta çeviren buluşu ile dünyayı değiştirmeye hazırlanıyor. Faiad’ın icadı ile yalnızca Mısır’da bile yılda on milyon euro tasarruf edilebilecek.

Henüz lisedeyken dünyayı değiştirebilecek bir fikir bulmak herkese nasip olmuyor. Araştırma enstitüsünde Azza Faiad’ın mentörü Nourwanda Sorour, projenin amacını şöyle anlatıyor:

“Plastik israfı Mısır’ın en büyük problemlerinden biri. Gelişmekte olan pek çok ülkede de aynı durum söz konusu. Projemizin amacı bu soruna çözüm olmak. Azza gibi bir lise öğrencisi için bir araştırma enstitüsüne erişmek hiç kolay değil. Bu enstitüde çalışmak için en azından yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmanız gerekiyor.”

Ne mutlu ki Mısır Petrol Araştırmaları Enstitüsü bu projenin riskini almayı kabul etti. Ve Azza’nın projesi için özel bir teknik ekip kuruldu. Ekip, çeşitli çalışmaları sonucunda plastiği en ucuz maliyetle biyoyakıta çevirmeyi başardı. Azza Faiad ise buluşu için daha şimdiden Avrupa Birliği’nden birçok ödül kazandı.

Öyle düşünüyoruz ki Azza’nın bu başarısı dünyanın her yerindeki gençlere de umut ışığı olmalı. İyi bir amaç için dürüstçe çalışan herkes yaşına bakılmaksızın dünyaya katkı sunabilir. Atalarımızın dediği ve Azza’nın da bize gösterdiği gibi, ‘akıl yaşta değil baştadır.’ Ve bu aklı Allah yolunda kullanmak da hepimizin birer vazifesidir.

Diğer Güzel Haberler

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Hidayetin kime ne zaman nasıl geleceği belli olmaz. Bu haberimiz de bunun bir göstergesi
olsa gerek. Filipinlerin iç bölgelerinden birisi olan Cebu bölgesinde 90 yaşındaki bir kadın
Müslüman olduğunu açıkladı ve IERA (İslami Eğitim ve Araştırma Akademisi) kurumuna
bağlı bir ilim adamının yanında şehadet getirdi. Okumak İçin Tıklayın

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde İslam’ı öğrenmeye yönelik bir uygulama başlatıldı. İslami Bilgi Merkezi (IIC)’nde adına “Camii Tecrübesi” denilen bu uygulamaya göre her pazartesi Dubai’nin en görkemli camilerinden biri olan Masjid Mohammad Bin Ahmed Al Mulla Camii’ne ücretsiz turlar düzenleniyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz