HaberlerHac-Umre

Hacılar Artık Her Sorularına Cevap Bulacak

Hac, dünyanın dört bir yanından gelen on binlerce Müslümanı bir araya getiren ibadet. Farklı kültürden farklı dilden Müslüman Mekke’ye akın etmekte. Müslümanlar bu kutsal görevlerini yerine getirirken elbette birlik ve beraberlik duygularıyla harmanlanıyor. Yeri geliyor yardımlaşma içinde bulunuyorlar. Fakat en ulvi duyguların paylaşıldığı böyle bir ortamda bu kadar farklı dilden insanın iletişimde bulunması, neyi nasıl yapacaklarını sorabilecekleri kolaylık sağlayacak bir yol göstericiye ihtiyaçları bulunmakta. İşte tam bu noktada farklı dilden olan tüm Müslümanların sorunlarına çözüm olması için yol gösterici bir robot devreye giriyor.

Müslüman hacılara yardım etmek ve sorularını cevaplamak için rehber olacak robot tanıtıldı. Yeni robot, ziyaretçilere nasıl umre yapılacağı konusunda yol gösteriyor. Ayrıca fetvalar veriyor ve ziyaretçilerin sorularını 11 dilde yanıtlıyor. Bu diller arasında; Arapça, İngilizce, Fransızca, Rusça, Farsça, Türkçe, Malavi, Urduca, Çince, Bengalce ve Hausa dilleri bulunmakta. Wi-Fi ağı üzerinden çalışıyor, diğer diller için simultane tercüme ekleyebiliyor. Uzaktan kumandalı ve aynı zamanda din alimleriyle ve görevlilerle uzaktan iletişim kurabiliyor ve birden fazla dilde birkaç yönerge koyabiliyor.

Yol Gösterici Robot

Yol gösterici robot, dört tekerlek üzerinde çalışan, akıllı durdurma sistemi ile donatılmış. Robot ayrıca, alanın panoramik bir görüntüsünü ve yüksek kaliteli hoparlörleri ve yüksek kaliteli bir mikrofonu yakalayarak görüntüleri iletmek için yüksek çözünürlüklü ön ve aşağı kamera sistemine sahip.

Bu modern teknoloji sistemi, Kabe-i Muazzama’da kurulan ilk sistem değil. Geçen yıl, Suudi yetkililer Zemzem suyunu dağıtmak için de akıllı robotlar tanıtmıştı. Kabe-i Muazzama’da , Aralık 2021’de görme engelli Müslümanlara ibadet edenlere yardımcı olmak için için elektronik Kur’an tanıtılmıştı.

Bu adımlar, Mekke-i Mükkerreme ve Medine-i Münevvere’nin hizmetinde modern teknolojileri kullanmak için 2024 kapsamlı kalkınma planının bir parçası.

Bu denli teknolojik gelişmelerin Müslüman dünyasında büyük yankı uyandırması söz konusu. Müslümanların ibadetlerini en rahat ve doğru şekilde yapabilmeleri için her dilden ve herhangi bir engeli olan insana kolaylık sağlamak amacıyla atılan bu adımlar bizi çok sevindirmekte. Ümmetin yararına olacak adımların atılmasını heyecanla beklemekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu