Haberler

Arefe Günü İbadetleri

Zilhicce ayı, İslam takvimindeki sonuncu ay olarak ibadetlerin yoğunlaştığı ve manevi atmosferin bütünleştiği bir dönemdir. Zilhicce’nin 9. günü olan Kurban Bayramı’nın Arefe Günü’nü ibadetle geçirmek tavsiye edilir. İslam dünyasında büyük bir coşkuyla kutlamayı beklenir. İnsanların maneviyatla güçlendiği ve kalplerin birbirine yakınlaştığı değerli bir dönemidir. Bu ay ve bayram, içtenlikle paylaşılan dualar, sevgi dolu yardımlaşma ve toplumsal dayanışmamızı daha da pekiştimesi duasıyla.

Arefe günü yapabileceğiniz ibadetler:

1- Arefe gecesi erkenden uyu ki, gün boyu Allah’a ibadet etmek için güç toplayasın.
2- O gün oruç tutmak niyetiyle imsak vaktinden evvel sahura kalk
3- Sonra en az iki veya dört rekat namaz kıl ve dünya ve ahiretin hayırları için secde halindeyken Rabbine dua et ve rahmet ve mağfiretin bolca indiği güne seni ulaştırdığı için O’na hamd et.
4- Sabah namazından önce istiğfar ile vakit geçir ki, Allah katında seher vakitlerinde istiğfar edenlerden olarak yazılasın.
5- Sabah namazına ezandan beş dakika önce hazırlan ve günahlarının, abdest aldığın son damlayla birlikte döküldüğünü hisset.
6- Sabah namazını kıl ve güneş doğduktan sonra 15 dakika kadar mescitte otur.
7- Selam verdikten hemen sonra teşrik tekbirlerini getirmeye başla: “Allahu Ekber, Allahu Ekber, Allahu Ekber… La ilahe illallah
Allahu Ekber, Allahu Ekber, velillahilhamd”
8- Güneş doğana kadar mescitte Kur’an, tesbih (Subhanallah), tahmid (Elhamdulillah), tehlil (La ilahe illahllah), salavat ve sabah zikirleri ile vaktini geçir.
9- Ardından uyuyup uyumamak sana kalmış. Gücün yeterse zikir ve duasız bir saniye bile boşa harcamadan bütün gün uyuma ve dualarına icabet edileceğinden emin ol. Ya da Allah’a daha iyi ibadet etmek için güç kazanmaya niyet ederek bir saat kestir.
10- Uyandıktan sonra abdest al ve en az 4 rek’at Duha namazı kıl. Sıkılmamak için ibadetlerini çeşitlendirebilirsin
(Tekbir, zikir, Kur’an tilaveti, salavat, “La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehülmülkü ve lehülhamdü ve hüve ala külli şeyin gadir” zikrini bolca yap)
11- Öğle namazını kıl, teşrik tekbirlerini getir, tesbihat yap, Kur’an oku.
12- İkindi namazını kıl, teşrik tekbirlerini getir ve akşam zikirlerini yap.
13- Güneş batmadan yaklaşık bir saat öncesine kadar Kuran tilavetiyle iştigal et.
14- Huşu içinde dua etmeye başla ve dünya ve ahiretin iyilik ve güzelliklerine dair tüm hacetlerini Allah’tan iste ve yeryüzündeki tüm Müslüman kardeşlerimiz için dua etmeyi unutma.
15- Allah’a, Arefe günü güneş batmadan evvel cehennemden azat ettiği kulları arasına seni de katması için yalvar.

Allah cümlemizin dualarını ve ibadetlerini kabul etsin. Cümlemizi cehennemden azat edilen kullarından eylesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu