Röportajİlham Veren Projeler

Hepimizi Uyandıracak Bir Proje: Saklar Hareketi

Öncelikle Seni Tanıyabilir Miyiz?

Adım Abdullah Sak efendim. Bir öğrenci ve eğitimciyim. Bir yolcu olduğumun idrakine varmaya gayret ediyor, haddimi bilmeye çalışıyorum. Şahsiyet Akademisi’nde görev yapmaktayım.  

Nedir Bu Saklar Hareketi, Neden Bu İsim Tercih Edildi?

Sak; öz Türkçemizde erken kalkan, uyanık insanlara verilen bir ön addır. Örneğin sak adam derler. Bir insanın erken kalkan, çalışkan birisi olduğunu vurgulamak için. Bu söz Yörükler arasında halen kullanılır. Hareketimizin iki adı vardır.  Saklar / Light Sleepers Hareketi, zamanla daha farklı milletlerden dostlarımıza ve platformlara hitap edebilmek için böyle bir isim tercih ettik. Saklar Hareketi erken kalkmaya niyet etmiş ve bunu hayat tarzına dönüştürme gayesindeki insanların buluştuğu bir organizasyondur.

Saklar Hareketi Kuran
Hepimizi Uyandıracak Bir Proje: Saklar Hareketi 1

Projenin Çıkış Noktası Nedir, Hangi Derdin Ürünü Olarak Ortaya Çıktı?

Hayatı ve saati sabah namazı endeksli bir ailede büyüdüm. Tabi ailemden sonraki hayatımda bu güzel âdeti kaybetmek istemesem de neden kaybetmek istemediğimi kendime açıklayabilecek bir bilgiye de vâkıf değildim. Böyle doğup büyümüş idim fakat erken kalkmanın ne hikmeti vardı ki? Derken bir gün yine erken kalkma üzerine konuşurken eşimin işaretiyle defalarca okumuş ve hatta ezbere bildiğim, anlamını da bir o kadar ıskaladığım Müzzemmil Suresi’ne kilitlendim. Surenin tefsirinde ve peygamber efendimizin sünnetinde de apaçık belirtildiği gibi teheccüd ve tan vaktinde zamana has pek çok sırlar vardı. Geç yatma kültürünün etkisiyle gaflet içerisinde bu değerli vakitleri uyku ile harcıyor ve bu sırlardan mahrum kalıyorduk. Bu proje Müslümanlar olarak bizlerin kaybettiği saati geri kazanmak davasıyla ortaya çıkmış oldu.

Kimler Neden Bu Harekete Dahil Olmalı?

Bereketi gözleriyle görmek, tecrübe etmek isteyen, hayatını düzen ve huzur üzere yaşamak isteyen, üretken olma, iş yapma idealinde olan herkes gerek bu hareket olsun gerekse kendi kuracakları türevleri olan böyle bir harekete dahil olmalı diye düşünüyorum. Bir cemiyetle birlikte yapılmayan dönüşüm ve hareketler sönmeye daha meyyal oluyor.

Ahmet Hasim
Hepimizi Uyandıracak Bir Proje: Saklar Hareketi 2

Güne Erken Başlayan Bir İnsan Neler Kazanır?

Ahmet Haşim Müslüman Saati adlı meşhur yazısında şöyle der “Ziyada başlayıp ziyada biten, on iki saatlik, kısa, hafif, yaşanması kolay bir günümüz vardı. Müslümanın mesut olduğu günler, işte bu günlerdi; şerefli günlerin vakayiini bu saatlerle ölçtüler.” İnsan biyolojisinin kanunları Allahu teala tarafından belirlenmiş. Bu kanunlara uyan insan en geç sabah namazı ile güne başlamalı. Bu programda asgari düzeyde herkes sabah namazı ile güne başlamış oluyor ve gününü erken vakitte organize edip bir adım önde başladığı için hayatını daha güzel tanzim ediyor. Sabahın erken saatlerinde dil çalışmak, yazmak, ezber ve okuma yapmak gibi eylemler zihnen performans saatlerine denk geldiği için daha verimli oluyor. Sabah saatlerinin psikolojik ve fizyolojik artıları da oldukça fazladır. Erken yatmanın ve kalkmanın tarifsiz bir mutluluk ve önde başlama hissi var. Sabahın ilk ışıklarıyla makul çalışmalarla güne başlamak, kitap okuma, yazı yazma, Kuran okuma gibi normalde nefse ağır gelen şeyleri yapmak çok daha mantıklı geliyor çünkü boş iş yapmak için insan uykudan taviz vermek istemiyor, en azından o saatlerde. Sindirim sisteminin teheccüde kalkan ve sonrasında aktif güne başlayan kişilerde daha sağlıklı çalıştığı, vücut yenilenmesinin ve gençleşmesinin gerçekleştiği, obezite riskinin düştüğü, beynin nöron aktivitesinin arttığı gözlemlenmiş birtakım fizyolojik sonuçlar.

Robin Sharma
Hepimizi Uyandıracak Bir Proje: Saklar Hareketi 3

Dünyanın Farklı Yerlerinde de Erken Kalkmaya Teşvik Var, Hatta Başarılı İnsanların Alışkanlarının Başında Erken Kalkmak Geliyor. Robin Sharma’nın “5 am Club” Adında Erken Kalkmanın Faydalarını Anlatan Bir Kitabı Mevcut. Bu Konuda İlham Aldığınız Çalışmalar Oldu Mu?

Öğrencilerime yaptığım seminerlerde bahsettiğim ve başarılı insanların ortak noktalarından biri olan erken kalkmanın akademik camianın da ilgisini çektiği ve bu konuda araştırmaların yıllardır devam ettiğini biliyorum. Belki bir eksiklik olarak ele alınabilir, belki de ihtiyaç duymamaktan kaynaklı bu hareketin ortaya çıkışında bizim kıstas aldığımız, çalıştığımız, referans verebileceğim yurtdışında neşredilen bir eser ve çalışma olmadı. Şahsi tecrübe ve bilgi birikimi, öz kaynaklarımızdaki eserler, hadisler ve Kur’an-ı Kerim temel çıkış noktamız ve ilham kaynağımız oldu. Muhtemelen benzer fikirler ve hareketler farklı coğrafyalarda da ortaya çıkmıştır. Çünkü aklın yolu birdir. Bizim hareketimizin özgünlüğü olduğunu düşünmüyorum, zira ayeti kerimelerde ifade edilen, sünnette ve âlimlerimizin hayat tarzında görebileceğimiz bu uygulamayı biz yalnızca sistemleştirmiş ve günümüze uyarlamış olduk.

Bu Harekette Şu An Kaç Kişi Var?

Takriben bir yıl önce üç kişi başlattığımız bu harekette şu an otuz üç kişi devam etmekteyiz.

Saklar Hareketi Manzara
Hepimizi Uyandıracak Bir Proje: Saklar Hareketi 4

Ne Gibi Dönüşler Aldınız?

Sık sık Ahmet Haşim’in ifadelerine yer veriyorum ve izninizle Müslüman saatinde uyananları tasvir ettiği şu cümleyi de sizlerle paylaşmak isterim. “Hâlbuki fecir saati, Müslüman için rüyasız bir uykunun nihayeti ve yıkanma, ibadet, neşe ve ümidin başlangıcıdır. Müslüman yüzü, kuş sesleri ve çiçek kokuları gibi fecrin en güzel tecellilerindendir.” Özetle bin bir dua aldık, ne güzel düşünmüşsünüz de böyle bir hareket ortaya çıkmış, ne güzel oldu da katıldık diyen, hareketten belli sebeplerle bir süre sonra ayrılsa da hep hayır dua edenler gördük. Gireni de çıkanı da bu kadar bahtiyar bir hareketimiz daha önce olmamıştı sanırım. Zira cezaya kalsanız da, devam etseniz de kaybetmek diye bir şey mümkün olmuyor .

Katılmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Kendilerine üç video adresi ve bir yazı metni bırakıyorum. Bunlar vesilesiyle yeterince bilgi sahibi olabilirler.

Bi Dünya Haber Takipçilerine Ne Tavsiye Eder Neler Söylemek İstersiniz?

Öncelikle Bi Dünya Haber takipçilerini, sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla faydalı mecmuadan fazla zararlı içeriklerin kol gezdiği bu devirde, teşrik-i mesailerini böyle güzel bir platformda geçirdikleri için tebrik etmek istiyorum. Yine bu vesileyle site okurları ile bir nevi muhabbet etme fırsatını elde etmiş oldum ki bu fırsat kendilerinin güzelliğinden ve burada bulunma tercihinden neşet etmiştir. Pek çok zaman bu hareketi anlattığımda dinleyiciler kendilerini davet etmemi umuyor. Aksine erken kalkanlar hareketine katılım noktasında kimseyi ikna etme ve davet niyetinde değiliz çünkü ikna edilerek katlanılabilecek ya da sürdürülebilecek bir hareket değil. Aksine bu hareket gerçekten erkenden kalkmanın önemini idrak etmiş ve bu uğurda hayatını tanzim etmeye karar vermiş kişilerin tercih etmesi gerektiğini düşündüğümüz bir harekettir. Değerli okurlarımız katılmak isterlerse tabii ki kendilerinin aramızda bulunmasından mesrur oluruz. Bu yazı vasıtası ile okurlarımızdan naçizane tek bir istirhamım var “ Ümmet olarak Müslüman saatini geri kazanma idrakinde ve hedefinde buluşalım! Aksi halde şairimizin de dediği gibi çölde yolunu şaşıranlar gibi biz şimdi zaman içinde kaybolmuş kimseler olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu