HaberlerİngiltereYardım Faaliyetleri

İhtiyaç Sahiplerine Ücretsiz Yemek Servisi

Kötülüğü yayanlara inat iyi haberleri gündeme taşımaya devam. İyi ve güzel olana dair umudumuzu tazeleyenlerde bugün rotamızı İngiltere’ye çeviriyoruz.

Günlerden perşembe ise bu Naeem Qureshi için Doğu Londra’da yaşayan yüzlerce evsiz için ücretsiz yemek dağıtımı yapmak demek. IlmFeed ekibinin Neem Qureshi ile yaptığı röportajda kendisi şöyle diyor:

Oğlumla burada etrafımızda yaşayan yüzlerce evsiz insan olduğu hakkında konuşurken, her perşembe onlara ücretsiz yemek servisi yapmaya karar verdik. Ve şu anda nereden baksanız üç dört ay oldu biz bu işe başlayalı (Elhamdülillah). Toplumumuzdaki insanlar da bu durumdan gayet mutlular.

Qureshi, oğluyla beraber her hafta yaklaşık 300 evsiz için ücretsiz yemek dağıtımı yapan The Chicken Spot restoranının sahibi.

The Chicken Spot Restorant

Her perşembe buraya gelip yemek alan evsizlerden birisi olan Heather hanımefendi bu uygulamanın ona umut aşıladığından ve mutluluk verdiğinden bahsediyor. Ayrıca şöyle belirtiyor:

Bu öyle paha biçilemez bir şey ki, insanlara sadece yemek servis etmiyorlar. Bu insanlara topluluk şuuru ikram ediyorlar. Çünkü bu, insanları bir araya getiriyor. Şunu da söylemek isterim ki, bu uygulama insanlara gerçekten umut veriyor. Bu tarz bir mekan insanlara ücretsiz yemek verdiği için ve insanları mutlu ettiği için başka mekanlara da ilham verebilir. Başkalarını da iyi şeyler yapmaya teşvik edebilir.

Ucretsiz Yemek Servisi

Yörenin insanlarından olan Patrick de bu güzel hareketi görüp destek olanlardan birisi ve Patrick sayesinde, artık Qureshi bu işi tek başına yapmıyor. Patrick, akşamları artan yemekleri alıyor ve onları vermek için sokak sokak ihtiyaç sahiplerini arıyor.

İnsanların böyle mekanlara gelip yiyecek alabileceklerini ve karınlarını doyurabileceklerini bilmeleri ve fark etmeleri lazım. Her ne kadar haftada bir de olsa bunu yapabileceklerini bilmeleri gerekiyor.” diyor Patrick.

Yemek Servisi

Bu işi neden yaptığı sorulduğunda ise Qureshi’nin cevabı şöyle:

Ben Müslümanım Elhamdulillah ve İslam’da hayırsever olmanız gerekir. Sadaka vermeniz gerekir. Evet, bu benim inancımın bir parçası ve ben Allahu Teala’ya bizlere bu işi yapma kuvveti ve imkanı verdiği için ne kadar şükretsem azdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu