HaberlerArnavutlukCamiNamazÖzel Günler

Bayram Sabahı Arnavutluk’ta Caddeler Dolup Taştı

Arnavutluk’ta binlerce Müslüman, yaşlı çocuk demeden bayram namazı kılmak için meydanlarda toplandı. Arnavutluk’ta camiler Müslüman halkın ibadethane ihtiyacını karşılayamayınca bayram namazı şehir merkezlerinde ve meydanlarda kılındı. Binlerce Müslümanın bayram namazı kılmak için toplanmasıyla geniş caddeler dolup taştı. Arnavutluk’un başkenti Tiran’da da bayram namazı İskender Bey Meydanı’nda kılındı.

2011 nüfus sayımı sonucu yapılan resmi açıklamaya göre, ülke nüfusu 2 milyon 821 bin 977. Ülke nüfusunun %58’i Müslüman. Ancak ülkede Müslüman nüfusun ibadethane ihtiyacını karşılayacak kadar cami bulunmuyor.

Arnavutluk’ta bulunan camiler Müslüman nüfusun ibadethane ihtiyacını karşılamadığı gibi camilerin çoğunu da Osmanlı Dönemi’nden kalan camiler oluşturuyor. Osmanlı Dönemi’nden kalan camilerin bazıları şu an restore ediliyor bazıları da restore edilmeyi bekliyor.

Başkent Tiran’daki Müslümanların ibadet için buluşma adresi, Osmanlı Dönemi’nden kalan Ethem Bey Camii. Ethem Bey Camii de, Müslüman nüfusun ibadethane ihtiyacını karşılayamıyor. Cami şu an Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restore ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı ortaklığıyla inşa edilecek olan Namazgah Camii’nin Tiran’daki Müslüman nüfusun ibadethane ihtiyacını karşılaması umuluyor. 2015’te yapımına başlanan caminin 2018’de tamamlanması bekleniyor. Tamamlandığında Balkanlar’ın en büyük camisi olacak. Böylece bölgede yaşayan Müslüman nüfusun ibadethane ihtiyacı büyük ölçüde karşılanmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu