HaberlerBaşarı HikayeleriEğitimFilistin

İki Başarı Hikâyesi: Raviyeh Abdul Al ve Saad Muhanned Süleyman

Bu haberimizde, sizlere ilim öğrenmenin yaşı olmadığını, azmin ve sabrın önünde hiçbir engelin duramayacağını kanıtlayan başarı örneği iki isimden bahsedeceğiz: Filistinli Raviyeh Abdul Al ve Yemenli Saad Muhanned Süleyman.

Raviyeh Abdul Al

Raviyeh Abdul Al
Raviyeh Abdul Al ve kızı

Filistinli Raviyeh, ara vermek zorunda kaldığı eğitim hayatını on beş sene sonra Gazze İslam Üniversitesinde tamamladı. Şeriat ve Hukuk bölümüne başlayarak devam etme kararı aldı. Şimdilerde ise kızı ile birlikte aynı anda aynı üniversiteden mezun olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Raviyeh, sosyal medyada geniş yankı uyandıran mezuniyet videosunda şöyle diyor “Eğitim yolculuğumu tamamlamada beni cesaretlendiren en büyük faktör evlatlarım için örnek olma arzusudur. Onların çalışkan olmalarını ve ilim öğrenmenin bir sonunun olmadığını idrak etmelerini istiyorum. Benim arzum ilim mertebelerinin en yücesine ulaşmaktır.”

Konuşmasındaki can alıcı ifadelerden bir diğeri ise “İlmin; şehadet ve ölüm beldesi Gazze’deki konumu, her kadının en önemli vizyonu olmalıdır.” sözleridir.

Şehit eşlerine hayatlarını devam ettirmelerini ve önce kendileri, sonra çocukları için öğrenmelerini tavsiye ediyor. Raviyeh “Güçlü olun ve hiçbir şeyin sizi zayıflatmasına izin vermeyin.” diyor.

Kızıyla birlikte okumanın nasıl bir duygu olduğunu ise şu sözleriyle anlatıyor “Kızım benimle aynı üniversitede okuyor. Bu durum, beni diğer kız öğrencilerin arasında ayrıcalıklı hissettiren bir duygu.”

Bir yandan çocuklarını yetiştirip bir yandan eğitimine devam eden Abdul Al, eş zamanlı olarak çocuk yetiştirmek ve eğitime devam etmenin kolay olmadığını söylüyor. Bu zor durumun üstesinden iradesi ile gelebilmiş. Yedi evlat sahibi olan Raviyeh hayalini kurduğu üniversiteden mezun olmayı başarmanın haklı gururunu yaşıyor.

Saad Muhanned Süleyman

Saad Muhanned Suleyman
Saad Muhanned Süleyman

Yemenli fotoğrafçı Muhammed Bekhum, otuz iki yıl eğitimine ara verdikten sonra Hadhramout Üniversitesi Açıköğretim Hukuk bölümünden mezun olan Muhannad Süleyman’ın mezuniyet anını fotoğrafladı.

Resmi facebook hesabında paylaştığı bu fotoğrafın altına şunları yazdı “Bu an, beni bu fotoğrafı çekmeye zorladı. İlmi, beşikten mezara kadar arayın. Eğitimin belli bir yaşı yoktur. Bir hayali gerçekleştirmek için sadece niyet ve kararlılık gerekir.”

Üniversitenin dekanı Adel Mali de resmi twitter hesabından Saad’ın fotoğrafını paylaşanlar arasında. Paylaştığı fotoğrafın altına şu notu düştü “Saad Muhanned Süleyman Açıköğretim Üniversitesinde Hukuk bölümünden mezun oldu. Yaşına rağmen diplomasını almak için mücadele etti. O, kararlılığı ve mücadeleyi temsil ediyor.’’

Saad Muhanned’in mezuniyet fotoğrafı büyük ilgi gördü. Kimileri toplumun gelişmesi için ilmin değeriyle ilgili yorumda bulunurken, kimileri ise ilim öğrenmenin yaşı olmadığını ve yaşın hayallerin önünde sadece bir sayıdan ibaret olduğunu ifade eden yorumlar yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu