İslamofobiKanada

Kanada’nın İslamofobi Mücadelesinde Amira Elghawaby

İslamofobi’nin basın gibi etkilerle her geçen gün arttığı ve birçok ülke tarafından varlığının bile kabul edilmediği bir dönemde, Kanada’dan güzel bir haberimiz var. Kanadalı Müslüman, insan hakları savunucusu Amira Elghawaby, Kanada’da islamofobiye ve Müslümanlara yapılan ayrımcılığa karşı mücadele eden ilk temsilci oldu.

Federal hükümet tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Justin Trudeau tarafından, Amira Elgawaby “Hükümetin ayrımcılığı ortadan kaldırma çabalarını desteklemek ve geliştirmek için uzman ve danışman” olarak aday gösterildi. Trudeau yapmış olduğu açıklamada:

Ülkemizde kimse inancı yüzünden nefrete maruz kalmamalı. Amira Elghawaby’nin Kanada’nın islamofobiyle mücadelede ilk özel temsilci olarak atanması, islamofobi ve her türlü nefrete karşı mücadelemizde önemli bir adımdır.

Amira’nın yeni görevi ile, yasama ve politika tavsiyeleri ve teklifleri sunabileceği, programlar ve düzenlemeler önereceği belirtildi. Ayrıca kendisi “Müslümanların Kanada’da yaptığı önemli katkılara ışık tutmaktan” sorumlu olacak. Amira ise bu görevlendirmeyi kendisi için bir onur olarak nitelendiriyor.

Amira Elghawaby Kimdir?

Amira-Elghawaby

Mısırlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Amira, çok küçük yaşta ailesi ile birlikte Kanada’ya göç etti. Carleton Üniversitesi’nde gazetecilik bölümünü bitirdikten sonra kısa bir süre Ottowa’daki CBC’de çalıştı. Şu anda The Toronto Star gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor. Çeşitli vakıf ve kuruluşlarda, insan hakları üzerine çalışmalar yapan Amira, ayrıca Kanada Irk İlişkileri Vakfı’nda iletişim lideri.

İslamofobinin ortadan kaldırılabilmesi için, öncelikle varlığının kabul edilmesi çok değerli. Umut ediyoruz ki Kanada islamofobi ile mücadele etme konusunda diğer ülkelere de örnek olur ve yapılacak doğru çalışmalarla islamofobi tamamen ortadan kalkar.

Kaynak
AboutIslamCBCAmira Elghawaby

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu