HaberlerCamiÇevre-Hayvan HaklarıKanadaRamazan

Toronto Cami Yeşil Bir Ramazan Hedefliyor

Bilindiği üzere dünya genelinde daha yaşanılabilir bir dünya daha sürdürülebilir bir çevre için her gün çeşitli faaliyetler yapılmakta. Bu konuda duyarlı olan Müslümanların sayısı da hiç azımsanmayacak derecede. Bu haberimizde onlara bir örnek olarak Toronto Camii Müslümanlarını size anlatacağız.

Bu ramazan Toronto’daki Scarborogh cami bireysel plastik şişe kullanımının önünü kesmek için çevre dostu ürün kullanımını teşvik ediyor. Buna önderlik eden ise 21 yaşındaki genç Zeynep Hamed.

Camide yapılan faaliyetlerin sıkı bir takipçisi olan Hamed, “Konuyu ilk kez duyduğumda bunun gibi şeylerin zamanla tanıtımını yapabileceğimizi düşündüm” dedi.

Toronto İslam Enstitüsü, camide kullanılmış ya da dağıtılmış olan plastik su şişeleri yasaklayan #Ramazandaisrafıbırak etiketiyle bir hareket başlattı.

ramazanda israfi birak etiketi

Ramazan boyunca, birçok cami gece boyunca Teravih namazı kılan cemaate plastik su şişeleri dağıtmaktadır. Toronto İslam Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Fareed Amin’e göre;  Toronto İslam Enstitüsü aylık 25 bin civarı plastik şişe tüketen beş bin mümine ev sahipliği yapıyor.

Bunları çok iyi gözlemleyen Hamed,  bu tip çalışmalar yapmak için en uygun bir vakitlerden birinin ramazan ayı olduğunu da “Bence iklim değişikliği konularda harekete geçmek için tam zamanı” diyerek dile getiriyor.

atiksiz ramazan.jpg

Yeşil Ramazan, Batıda Müslümanlar arasındaki elbette ilk girişim değil.Ramazan ayı öncesinde, İngiltere’deki camiler de kutsal ay boyunca plastiklerin kullanımını yasaklamıştı.

Ayrıca 2017 yılında Kuzey Amerika İslam Derneği (ISNA) camiler ve İslam merkezleri çevre dostu pratikler ve politikalar uygulamak için Müslümanları teşvik eden #ramazandaisrafıbırak  gibi birçok bir projeyi hayata geçirmişlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu