AvustralyaBilim-TeknolojiHaberler

Kanser Tedavisi Çözümü Sihirli Plaka

Müslüman bilim insanları denilince aklımıza hep yüzyıllar önce yaşamış Bîrunî, Fârâbî, İbn Sînâ gibi alimler geliyor. Fakat günümüzde de Müslüman bilim insanları güzel çalışmalar yapıyor. Biz Bi’ Dünya Haber ekibi olarak, sizler için günümüz Müslüman bilim insanlarından Ziyad Alrowaili’den bahsedeceğiz. Ziyad Alrowaili’nin geliştirdiği “sihirli plaka”, dünyadaki en ciddi sağlık sorunlarından biri olan kanser için, tıp dünyasına umut ışığı oldu.

Bildiğiniz üzere kanser, tüm dünyayı ilgilendiren ciddi bir sağlık sorunudur. En yaygın tedavi şekli ise, radyasyon içeren kemoterapidir. Kemoterapi sırasında radyasyona fazla maruz kalmak hastayı olumsuz yönde etkiler. Ancak kemoterapinin yeterli olmaması durumunda tüm kanser hücreleri yok edilemez. Eğer kanser hücrelerinin tamamı yok edilmezse kanserli hücrelerin büyümeye devam etme riski artar. Bu durum, ne yazık ki hastanın iyileşmesine engel olur. Her hastanın ihtiyaç duyduğu radyasyon miktarını doğru bir şekilde hesaplayarak hastaların zarar görmesinin önüne geçebilmek için, Avustralya Wollongong Üniversitesi‘nde, son üç yıldır çalışmalar yürüten Suudi Arabistanlı Ziyad Alrowaili, sonunda “sihirli plaka” adını verdiği tedavi yöntemini geliştirdi. Gelin, sihirli plakanın ne olduğuna beraber göz atalım.

sihirliplaka
Kanser Tedavisi Çözümü Sihirli Plaka 1

Sihirli Plaka

Sihirli plaka, radyasyonun kanser hastalarına daha güvenli ve etkili bir şekilde iletilebilmesi için gerekli radyasyon miktarını hesaplar. Plaka, radyasyon ışınlarının yoğunluğunu tespit eden 100’den fazla silikon sensörden oluşmaktadır. Klinik ve tıbbi fizikçiler için önemli bir iş yükünü azalttığı için, hala üstünde çalışmalar devam etmektedir. Bu yeni buluş, tıp bilimi alanında ve radyasyon tedavisi için gerçekten büyük bir atılım. Tedavi yöntemini geliştiren Alrowaili, Illawarra Shoalhaven Yerel Sağlık Bölgesi’nden Dr. Martin Carolan ile plakayı klinik kullanımına uygun hale getirmek için ileri düzey testler üzerinde çalışıyor. Alrowaili, bu yeni teknolojinin onu daha da motive ettiğini, kendi ülkesi de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki insanlar için büyük bir fayda sağlayacağını, söyledi. Ayrıca sözlerine, sihirli plakanın kendisi için sembolik bir anlamı olduğunu, çünkü dünya çapında kanser tedavisini iyileştirmeye devam edebilecek yeni fikirler geliştirmesi için kendisine ilham verdiğini ekledi.

Bu yeni buluş, doktorların bir kanser hastasının tedavisi için ihtiyaç duyulan doğru radyasyon miktarını belirlemesini çok daha kolay hale getiriyor. Böylece, hastanın aşırı miktarda radyasyona maruz kalması engellenecek ve her hastanın yaşamak zorunda kalacağı acı miktarı azalacaktır. Umarım bu tedavi yönteminin kullanımı tüm dünyada yaygınlaşır ve Ziyad Alrowaili’nin çalışmaları tıp dünyasına umut ışığı olmaya devam eder.

Kaynak
University of Wollongong

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu