Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerAmerika Birleşik DevletleriÖrnek İnsanlarPakistan

ABD’deki Klinikte Kanser Hastalarının Borçları Silindi

Bugün sizlere Arkansas Kanser Kliniği’nin (Arkansas Cancer Clinic) kurucu başkanı olan Pakistanlı Doktor Ömer Atiq’in kanser hastaları için yaptığı bir iyilik hareketinden bahsedeceğiz.

1991’den beri faaliyet gösteren kliniğin son süreçte yaşanan personel sıkıntısı ve birtakım ekonomik zorluklardan dolayı kapatılması yönünde karar alındı.

Alınan karardan sonra, klinikte tedavi gören 200 kanser hastasının 650.000 ABD Doları tutarındaki borçlarının silindiğini bildiren Atiq, pandeminin bu zorlu şartlarında örnek bir davranışa imza attı ve hastalarına şu satırların yazılı olduğu birer kart gönderdi:

Kliniğimiz sizin gibi bir hastaya sahip olmanın gururunu yaşamaktadır. Ne yazık ki yaşanan bazı ekonomik sıkıntılardan dolayı 29 yıldır toplumun sağlığına adanmış kliniğimizin kapatılması yönünde karar aldık. Bununla beraber kliniğe borcu olan tüm hastalarımızın borçlarını silmeye karar verdik. Saygılarımla.

Verdiği röportajda “Biz, hastalarımız ile bir aile gibiyiz” diyen Atiq, bir doktor olarak biraz da olsa insanlara yardımcı olabilmenin kendisi için en büyük şükür sebebi olduğunu ifade etti.

“Hasta olmak zordur, kanser hastası olmak daha zordur. Pandemi döneminde kanser hastası olmak ise en zor olanıdır.” sözleriyle röportajı noktalayan Atiq, hassaten içinde bulunduğumuz küresel salgın sürecinde anlayış ve merhametin ne kadar kıymetli olduğunu anımsatıyor bizlere.

Bu örnek davranış, Rasûllullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) şu hadisini hatırlatıyor:

Kim bir mü’minin dünya sıkıntılarından birini giderirse, Allah da kıyamet gününün sıkıntılarından birini ondan giderir. Kim darda kalana kolaylık gösterirse, Allah da ona dünya ve ahirette kolaylık gösterir. Kim bir Müslümanın ayıplarını örterse, Allah da dünya ve ahirette onun ayıplarını örter. Kul, kardeşinin yardımında olduğu sürece, Allah da kulunun yardımındadır.
(Müslim, Zikir, 38; Ebu Davud, Vitir, 14; Tirmizi, Kıraat, 10; İbn Mace, Mukaddime, 17; Ahmed b. Hanbel, II, 252.)

Kardeşlik bilincinin şuuruna layıkıyla varabilme duasıyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu