HaberlerAlmanyaCami

DMK: Almanya’daki Herkese Ulaşmak İstiyoruz

DMK Almanyadaki herkese ulasmak istiyoruz 1

Allah’ın mülklerini Allah’a has kılmak… Yeryüzünde açılan her yeni cami, Müslümanların kalplerine taptaze bir heyecan hissini de beraberinde getiriyor. Bu güzel haberimiz Almanya Karlsruhe’den, DMK kurumundan…

“Karlsruhe’de cami inşaatı – Fırsatlar ve Riskler”. Bu başlık, cumartesi günü Ständehaussaal’da gerçekleşen üçüncü Karlsruhe İslam Forumu’nun konusuydu. Forumu düzenleyen, Müslimkreis Karlsruhe (DMK) idi.

Almanya’nın Karlsruhe şehrinde planlanan bu caminin, tüm insanlara hitap etmesi hedefleniyor. Burası dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanların buluşma yeri olacak. Müslüman olmayanların da İslam ile iletişime geçebilmeleri için temas noktası olacak.

Basına bildirilmiş olduğu üzere DMK kuruluşu, cami mimarisinin Avrupa şartlarına uygun bir şekilde olmasını ve Karlsruhe şehir merkezine inşa edilmesini istiyor. DMK başkanı Rüştü Aslandur, caminin her zaman olduğu gibi bir sanayi bölgesinde veya arka bahçede olmaması gerektiğini vurguluyor. İslam, uzun zamandır Almanya’nın bir parçası olmasına rağmen bu şekilde Müslümanlar yabancılaştırılıyor.

Müslümanların toplumla bütünleşebilmesi için cami faktörü önemli. Böylece, Almanya’yı yurt edindiklerini ve burada yaşamak istediklerini gösteriyorlar. İslam hakkındaki yanlış düşünceler yüzünden halk içinde camiler sürekli olarak engellerle karşı karşıya kalıyor. Bu sebeple Müslümanların ve Alman toplumunun açık ve tarafsız bir iletişime geçmeleri gerekiyor. diye ekliyor Aslandur.

Aynı şekilde belediye başkanı Martin Lenz de korkuları ve ön yargıları yıkmak için açık bir iletişim ihtiyacının olduğuna işaret ediyor. “Müslümanların, dinlerini Almanya’da yaşama hakları var. Bunu yaparken de, elbette anayasanın değerlerine saygı duymaları gerekir.”

Lenz, yerel koşulları ve halkın kaygılarını bilen Almanca konuşan imamlar istedi. Son olarak

Diğer yandan ise halk, göçmenleri kabul etmeli ki onlar da kendilerini rahat hissedebilsinler. Bütün bunlar halkın bütünleşmesi için önem arz ediyor.

diye ekliyor Lenz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu