HaberlerYardım Faaliyetleri

Katar’dan Gazze Şeridi’ne İhtiyaç Yardımı

Kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan binlerce fakir aileye yönelik yardımlar sonunda sahiplerini buldu. Aylardır ödenmeyen maaşlar Katar’dan gelen yardımlarla ödendi.

Geçtiğimiz aylardan bu yana maaşları henüz ödenmemiş binlerce Gazzeli, geçtiğimiz günlerde Katar’dan gelen yardımlarla maaşlarına kavuştu. Katar Devleti’nin Filistin toprakları için 9 milyon dolar fon sağlayacağını ilan etmesinin ardından binlerce Gazzeli beklediği hibeye kavuşmuş oldu.

Konuyla alakalı Katar’ın Gazze temsilcisi Muhammed al-Emadi yaptığı açıklamada Katar’dan gelen fonların ihtiyaç sahibi 94.000 aileye ulaştığını bildirdi. Kuşatma sebebiyle Gazze’de çok fazla ihtiyaç sahibi insan olduğuna da dikkat çekti.

Katar Bayragi

Daha Önceki Teşebbüsler Engellenmişti

Katar’ın daha evvelce yaptığı yardım teşebbüsleri ise İsrail Hükumeti tarafından engellenmişti. Söz konusu memur maaşları ve yoksul ailelerin hayati ihtiyaçlarına yönelik yardımlar Gazze Şeridi’nde yaşam mücadelesi veren Filistinliler için bir umut oldu.

Yardım teşebbüslerinin engellenmesiyle birlikte Katar, bu yardımların Filistinlilere ulaştırılmasında yeni bir yol izlemeye başladı. Uluslararası insani yardım organizasyonlarının önderliğinde Gazzelilere ulaştırılan yardımlar büyük takdir topladı.

Uluslararası toplum, insani yardımların genişletilmesi için gün geçtikçe daha fazla gönüllüye ulaşıyor. Devletlerin insani yardımlar çerçevesinde attıkları adımlara sivil toplum kuruluşları da destek oluyor. Türkiye de bu “İnsanlığı Yaşatma” projesinin en önemli aktörlerinden biri olarak dünya toplumundaki yerini alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu