HaberlerEtkinlik-Konferans

Türkiye Geneli İlahiyat Gençlik Buluşması

Yeryüzünün varisi canlılar alemi; kalabalıkların arasında birbirini tamamlayan parçalar halinde yaratılmışlardır. Hayatın ince ipini sağlamlaştıran sımsıkı düğümler gibi yerleşmişlerdir dört bir yana. Şüphesiz bu ipin ucu gençlere emanet edilmiştir tarih boyunca. Nesilleri arındıran berrak ve heyecan dolu bir akıntı, ezilen yaprakları süpüren naif bir bahar rüzgarı gençler… Haberimiz ülkemizde İlahiyat alanında eğitim almış ve almakta olan gençlere yönelik. Onlara, kültürel ve sosyal alanda aktif, büyük bir organizasyon sunmayı hedefleyen 2. İlahiyat Gençlik Buluşması hakkında.

Türkiye’nin muhtelif illerinden, 57 farklı üniversiteden 3000 genci bir araya getirecek olan proje, TÜİD‘in ( Türkiye İlahiyatlar Derneği) sorumluluğunda düzenleniyor. Gençler arasındaki birlik ruhunun taze tutulmasını amaçlayan proje, ayrıca Türkiye Gençlik STK’ları Platformu tarafından destekleniyor. Beklenen buluşma 25 Aralık tarihinde, Üsküdar’da TVF Burhan Felek Salonu’nda saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

Halil Necipoglu
Afiş 1

Akademik, kültürel ve birçok yönden başarıyı yakalamanın püf noktalarını sunmayı amaçlayan projenin çıkış sebeplerinden biri, öğrencilerin potansiyellerine yönelik farkındalığı arttırmak. Bunun yanında İlahiyat alanında lisans, yüksek lisans ve doktora sayısının yüz bine yaklaşmış olmasına karşın bu kapasiteden faydalanan birlik çatısı altında nitelikli projelerin bulunmaması, buluşma için oldukça etkili bir neden.

Genclik Bulusmasi

İlahiyat fakültesi öğrencilerinin sürdürülebilir ilişkilerden, kalitesini muhafaza eden muhabbet ve etkinliklerden mahrum kalmaması için ses getirecek bir adım. Çanakkale’den Mardin’e, Kırıkkale’den Adıyaman’a kadar çemberi geniş tutan program, katılımcılarına sorumluluklarını kavrama hususunda katkı sağlayacak şekilde organize edilmiş. Projeyle beraber çalıştay sonucu elde edilen raporlar el kitapçığı haline getirilecek ve çoğaltılarak yol gösterici olması için katılımcılara dağıtılacak. Oluşturulan 2022 faaliyet planı ile de genç liderlik şuurunun kazandırılması beklentiler arasında bulunuyor.

Varlığıyla yokluğundan endişe ettiren, bulunduğu ortamda gözlerin ve sözlerin onları aradığı Müslüman gençlik… Çalışkanlık ve güzel ahlakla dünya üzerindeki genç toplumların başını çeken, arkasını gözeten ve besleyen aydınlık zihinler… Olumsuz etkilere karşı tüm donanımıyla yetişmeye devam ettiği sürece ufukta beliren her sabah gecenin karanlığını unutturacaktır.

Bir Yorum

  1. Hayırlara vesile olsun inşallah, Rabbim İlahiyatçi gencligimizin yar ve yardımcısı olsun. Allah’a emanet olun, herkese hayırlı yolculuklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu