HaberlerKenyaÖrnek İnsanlar

Kenyalı Kahraman Öğretmen Hayata Gözlerini Yumdu

Kahramanların her zaman filmlerde olmadığını gösteren insanlar vardır. Kimi zaman bir asker, kimi zaman bir doktor, kimi zaman ise bir öğretmen… İşte onlardan biri yakın zamanda aramızdan ayrıldı.

Beş çocuk babası, kahraman öğretmen ve bir Müslüman olan Salah Farah, geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. Farah, geçen ay, Al-Shabab (eş-Sebab)’in düzenlediği saldırıda Hristiyan vatandaşlara canını siper etmişti. “Olayın canlı bir şahidi olması ve kardeşlerinin canını koruması dolayısıyla onun hayatını kurtarabilmeyi umuyorduk.” dedi Cleopa Mailu, The Star gazetesine açıklama yapan Kenya Sağlık Bakanlığı Sözcüsü.

Hastane onun için seferber edildi. Buna rağmen, o cesur ruh, aldığı yaralara yenik düştü ve salı gecesi onu kaybettik. Aileye başsağlığı diliyorum, acılarını paylaşıyorum.

Farah, Kenyatta’da bir hastanede 3 hafta hayat mücadelesi verdikten sonra 40 yaşında, bir pazar akşamı vefat etti. Mandera Köy Okulu’nda müdür yardımcılığı yapıyor. Ve halihazırda Maasai Mara Üniversitesi’ne öğrenci olarak devam ediyordu.

Hepimizi Oldurun veya Onlari da Serbest Birakin

Hepimizi Öldürün Veya Onları Da Serbest Bırakın

El-Kaide’ye bağlı eş-Sebab örgütünün geçen ay durdurduğu otobüs vakasında yaralanan Farah’ın beraberinde 60 yolcu daha vardı. Terörist grubun, otobüsteki kişileri, Müslüman ve Hristiyan olarak ikiye ayırmalarına karşı çıkanlardan biri olan Farah: “Hepimizi öldürün veya onları da serbest bırakın.” demişti.

Saldırı sonrası BBC’ye verilen bir röportajda, 5 çocuk babası Farah, silahlı teröristin başlarda kendisine bir kaçış hakkı tanıdığını ifade etti. “Müslüman isek bizi bağışlayacaklarını söylediler. Müslüman olmayan bazıları ise kendilerini onlardan saklıyorlardı.” açıklamasında bulundu. Sonraları, Ocak ayında, Farah, Voice of America’ya verdiği röportajda, Müslüman ve Hristiyanların komşu olmaları hasebiyle beraber huzur içinde yaşayabileceğini ifade etti.

Bizler kardeşiz, farklı olan dinlerimizdir. Bu yüzden Müslüman kardeşlerime, Hristiyanlara sahip çıkmalarını tavsiye ediyorum. Onlar da bize sahip çıkarlar. Ve birbirimize, beraberce yaşama konusunda yardımımız dokunmuş olur.

Farah’ın kardeşi Rashid, bu misalde olanların Kenyalılara bir ışık olmasını ve yekpare biçimde yaşayıp, farklı din mensuplarının uyum içinde hayatını sürdürebilmesi yönünde güzel temennilerini iletti. Emniyet Müdürü Joseph Boinnet, Standard gazetesine yaptığı açıklamada, Farah’ın “gerçek bir kahraman” olduğuna değindi ve hükümetin defin işlemleri için naaşını, Mandera’ya, ailesinin yanına gönderdiklerini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu